Właściciel marki kosmetycznej Avon w Europie i Ameryce Łacińskiej złożył wniosek o upadłość, próbując pozbyć się ponad 1 mld dolarów długu, w tym milionów dolarów zobowiązań związanych z pozwami sądowymi, w których twierdzono, że talk w produktach firmy powoduje raka. Oddziały Avon poza Stanami Zjednoczonymi nie są objęte tymi procesami prawnymi, a działalność firmy na innych
rynkach przebiega niezależnie i bez zakłóceń.
Avon Products Inc (API), spółka zależna brazylijskiej firmy Natura, która w 2020 r. kupiła przedsiębiorstwa handlowe Avon działające poza Ameryką Północną, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie Rozdziału 11, czyli amerykańskiej wersji postępowania upadłościowego - podaje serwis The Guardian.
API stwierdziło, że proces ten pozwoli mu na uregulowanie zobowiązań dłużnych w „uporządkowany sposób”. Natura zaproponowała odkupienie swoich operacji handlowych poza USA za 125 mln dolarów po zakończeniu procesu upadłościowego.
Firma wydała już 225 mln dolarów na obronę w sądach przed pozwami o obrażenia ciała i płatnościami ugodowymi i stwierdziła, że nie ma „wystarczającej płynności”, aby bronić się lub załatwić 386 indywidualnych spraw związanych z talkiem. Firma ma całkowite długi w wysokości 1,3 mld dolarów i zobowiązania związane z roszczeniami dotyczącymi talku o wartości 78 mln dolarów.
W Polsce działalność nie jest zagrożona
Pozwy sądowe w Stanach Zjednoczonych dotyczące talku w produktach Avon odnoszą się do produktów sprzedawanych na tym rynku przed 2016 rokiem. “Uważamy, że zarzuty dotyczące ich bezpieczeństwa są całkowicie bezpodstawne i bronimy się przed nimi w sądzie. Ponieważ ten proces prawny dotyczy wyłącznie naszej spółki holdingowej Avon Products, Inc., działalność Avon poza Stanami Zjednoczonymi nie jest objęta postępowaniem i nie będzie miała na nią wpływu” - informuje Avon Cosmetics Polska w wydanym oświadczeniu.
Firma podkreśla, że nic się nie zmienia dla jej klientów, współpracowników, konsultantek ani innych interesariuszy w Polsce. W Avon wszystko pozostaje bez zmian – kontynuuje realizację strategicznych inicjatyw, jednocześnie zapewniając klientom na całym świecie tę samą ofertę kosmetyczną.
“ Chcemy podkreślić, że bezpieczeństwo naszych produktów jest dla nas priorytetem, dlatego używamy wyłącznie kosmetycznego talku, który przeszedł testy potwierdzające brak azbestu. Ten naturalny minerał jest powszechnie stosowany w branży kosmetycznej. Avon ściśle przestrzega wszystkich regulacji dotyczących składników i bezpieczeństwa, a każdy nasz kosmetyk jest poddawany rygorystycznym testom, dzięki czemu może być używany bez obaw” - zaznacza Ewa Grzech, head of integrated communications w
Avon Cosmetics Poland.
135 lat historii
Początki Avon sięgają ponad 135 lat. W Wielkiej Brytanii firma była znana ze swojego sloganu reklamowego „Ding dong! Avon Calling” , który został wycofany w latach 60., oraz agentów sprzedaży bezpośredniej.
Pod koniec ubiegłego roku firma poinformowała o planach otwarcia pierwszych sklepów stacjonarnych w Wielkiej Brytanii, w których przedstawiciele handlowi będą prowadzić „miniaturowe butiki kosmetyczne” na zasadzie franczyzy.
Działalność Avon, łącznie z jej oddziałem w Northampton w Wielkiej Brytanii, będzie kontynuowana, a w związku z tym nie przewiduje się żadnych redukcji zatrudnienia. W spółkach Avon powiązanych z API zatrudnionych jest bezpośrednio 5000 pracowników oraz miliony agentów sprzedaży na całym świecie.
- Dzisiejsze działanie i proponowana sprzedaż pozaamerykańskich oddziałów Avonu zmaksymalizują wartość naszych aktywów i pozwolą nam wywiązywać się z naszych zobowiązań w uporządkowany sposób - powiedział John Dubel, przewodniczący API.
Kristof Neirynck, dyrektor generalny Avon dodał: - Wciąż koncentrujemy się na rozwijaniu naszej strategii biznesowej na arenie międzynarodowej, w tym na unowocześnianiu naszego modelu sprzedaży bezpośredniej i ożywieniu marki w celu przyspieszenia wzrostu”.
Natura poinformowała, że wesprze proces upadłości kwotą 43 mln dolarów, a także złożyła ofertę w wysokości 125 mln dolarów na odkupienie operacji handlowych w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Ta oferta będzie przedmiotem nadzorowanego przez sąd procesu aukcyjnego. Jeśli Natura odniesie sukces, będzie kontrolować biznesy Avonu, pozbawiając się ich długów, i planuje odpisać 530 mln dolarów z 1,27 mld dolarów, które jest winna.
Spółka Natura planowała wydzielenie swojego biznesu Avon, ale proces ten został wstrzymany na czas postępowania o ogłoszenie upadłości na podstawie Rozdziału 11.
Właścicielem marki Avon w Ameryce Północnej jest południowokoreańska firma produkująca dobra konsumpcyjne LG Household & Health Care, która nie jest objęta postępowaniem upadłościowym.