W naszym cyklu podsumowań roku prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń, trendów, kryzysów i sukcesów, które zdominowały w mijającym roku marketing polityczny.
TV Republika dołączyła do multipleksów lokalnych firmy MWE Teleport w Jeleniej Górze, we Wrocławiu i Świdnicy, gdzie zastąpiła kanał muzyczny Nuta TV. Fakt ten potwierdził w rozmowie z Wirtualnemeda.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. - Możemy komunikować tylko nowości dotyczące naszych własnych programów - zaznacza.
Maciej Orłoś wraca do „Teleexpressu”, w którym pracował przez ćwierć wieku. Od kilku lat prezenter prowadzi własne kanały na YouTubie. Czy będzie łączył obie aktywności? Zdaniem naszych rozmówców powinien. - Odnalazł się w formule zbliżonej do tego, co robił w telewizji. I to zażarło – ocenia Paweł Kwaśniewski. Sam Orłoś zapowiada zmniejszenie swojej aktywności na YouTubie, ale ma nadzieję, że uda mu się wszystko połączyć.
Po zmianie władz Telewizja Polska zmienia też nazwę imprezy sylwestrowej. Zamiast „Sylwestra Marzeń z Dwójką” koncert w Zakopanem nazywać się będzie „Sylwester z Dwójką” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Gwiazdy i prowadzący mają pozostać bez zmian.
Michał Rachoń na stałe dołączył do zespołu Telewizji Republika, objął stanowisko dyrektora programowego - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W stacji oprócz „Jedziemy” będzie prowadził swój drugi program: kontynuację „Rock Rachon” emitowanego w TVP World.
Poprzedni dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk w br. zarobił w Telewizji Polskiej 1,5 mln zł brutto, większość za prowadzenie „Wiadomości” i „Strefy starca”. Samuel Pereira jako wiceszef TAI od końcówki kwietnia zainkasował 440 tys. zł brutto.
Po tym, jak posłowie PiS zaczęli okupację mediów publicznych, a prezydent Andrzej Duda wstrzymał dla nich finansowanie, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji podlegające mu spółki: Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl likwidatorem TVP zostanie Daniel Gorgosz, PAP - Marek Błoński, a Polskiego Radia - Paweł Majcher.
Nowy prezes Telewizji Polskiej Tomasz Sygut poinformował pracowników, że na dniach zostanie wznowiona emisja „Teleexpresu” i „Panoramy”. Z listu, do którego treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że pierwszy program poprowadzi Maciej Orłoś. Jego szefową ma być natomiast Danuta Dobrzyńska.
Z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że dziennikarz Marcin Meller oraz inwestor Rafał Zaorski będą zaangażowani w Kanał Zero Krzysztofa Stanowskiego. W nowym projekcie pojawi się program publicystyczny Mellera.
Nowym dyrektorem Akademii Telewizyjnej TVP został Sławomir Matczak - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Zastąpi na tym stanowisku Mirosława Rogalskiego, a pracę rozpocznie od początku stycznia. - Chciałbym, żeby dziennikarze Telewizji Polskiej byli odważni, nie bali się zadawania trudnych pytań, ale szanowali rozmówców. Przychodzącym do pracy będę przekazywał, żeby byli hardzi, godni i pamiętali o wolności - swojej, ale też innych - mówi nam Sławomir Matczak.
Krzysztof Stanowski bije rekordy popularności w internecie. Jest dziś bardziej dziennikarzem, osobowością internetową czy biznesmenem? - Szufladkowanie go jest błędem - mówi nam Paweł Wilk z KINESSO Polska. Zdaniem medioznawcy dr Katarzyny Kopeć-Ziemczyk wszystko zmienił Kanał Sportowy. O Stanowskim mówi: „To nie jest już dziennikarstwo, a bardziej tworzenie contentu internetowego z całym biznesowym zapleczem” W czym jej zdaniem Krzysztof Stanowski przypomina Kubę Wojewódzkiego?
Dziennikarz TVN Paweł Płuska kieruje nowym programem informacyjnym TVP „19.30”. Eksperci pokładają w nim nadzieję, choć podkreślają, że na oceny jest jeszcze za wcześnie. - To przede wszystkim zespół decyduje o sukcesie lub jego braku - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Adam Pieczyński.
Dziennikarz Marek Czyż poprowadził pierwsze wydania nowego serwisu informacyjnego Telewizji Polskiej „19.30”. Zdaniem naszych rozmówców, to „odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu”. - Jest jedną z tych osób, co do których większość widzów może być spokojna: to, co będzie wychodziło spod jego ręki, będzie solidną, dobrą, dziennikarską robotą - podkreśla Adam Szynol.
W środę, 20 grudnia nowe władze Telewizji Polskiej zlikwidowały nadający w dotychczasowej formule kanał TVP Info, w zamian ma się pojawić nowa odsłona informacyjnej stacji. TVP Info w tym roku chętniej oglądali mężczyźni niż kobiety. Wśród widowni dominowały osoby starsze, emeryci oraz mieszkańcy wsi. Wzrósł udział osób o wysokich dochodach - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.
Lucjan Olszówka odszedł w sierpniu br. z Telewizji Polskiej, dla której ostatnio pracował jako korespondent we Francji. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl tłumaczy przyczyny rozstania z TVP. - Nie chciałem być częścią tępej, pisowskiej propagandy - mówi. I dodaje: „Mogę sobie spojrzeć w lustro bez wstydu. Nie wyprodukowałem żadnego paszkwila. Jeśli ktoś coś znajdzie będę naprawdę wdzięczny za podesłanie”.
Po przejęciu przez nowe kierownictwo budynku TVP przy Woronicza 17 w Warszawie, gwiazdy “Wiadomości” i TVP Info nadają relacje ze studia przy placu Powstańców Warszawy, a programy z ich udziałem są emitowane na antenie TV Republika. Mogą w ten sposób łamać zakaz konkurencji. - Jeżeli w umowach mają zapis że nie mogą wykonywać pracy na rzecz konkurencji podczas trwania umowy z TVP, to takim dziennikarzom mogą grozić kary umowne - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Lipiński, radca prawny i specjalista ds. prawa konkurencji.
W czwartek widzowie Telewizji Polskiej mogli po raz pierwszy obejrzeć program „19.30”, który zastąpił „Wiadomości”. Powstał w redakcji TVP Sport. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl doceniają, że tak szybko udało się stworzyć poprawny dziennik bez hejtu. Zauważają jednak wiele niedociągnięć natury technicznej.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało wczoraj, że szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Informacyjnej. Jak się później okazało, nowym prezesem TVP został Tomasz Sygut, co wcześniej zapowiadał portal Wirtualnemedia.pl. Zapytaliśmy jego byłych kolegów z pracy, jakim jest szefem. - Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, kiedy okazało się, że to właśnie on ma stanąć na czele TVP. To dziennikarz z krwi i kości, profesjonalista, który wierzy w nasz zawód - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Kamil Dziubka, dziennikarz Onetu.
W ramach naszego cyklu podsumowań branży komunikacji marketingowej, prezentujemy drugą część opinii na temat najważniejszych wydarzeń, trendów i prognoz z obszaru influencer marketingu.
Z Polsat News rozstała się Małgorzata Nowicka-Aftowicz, a niebawem odejdzie także Jarosław Kret. Z TVN24 pożegnali się z kolei Joanna Dunikowska-Paź i Juliusz Kaszyński. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że dotychczasowi pracodawcy poszli im na rękę i będą mogli szybko zacząć pracę w odświeżonych mediach publicznych.