TVP może stracić miejsce na multipleksie MUX-8. KRRiT chce rozpisać otwarte postępowanie koncesyjne
Telewizja Polska dostała graniczny termin na podjęcie negocjacji z firmą EmiTel w sprawie wejścia na MUX-8. Rozmowy muszą ruszyć do 30 kwietnia br. Jeśli do tego nie dojdzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpocznie otwarte postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na tym multipleksie.
Dołącz do dyskusji: TVP może stracić miejsce na multipleksie MUX-8. KRRiT chce rozpisać otwarte postępowanie koncesyjne
Unia Europejska ponagla ponownie Polskę, bo pasmo 700 MHz ma być wykorzystywane dla telefonii mobilnej 5G. Telewizja (DVB-T) powinna opuścić częstotliwości pomiędzy 700 a 800 MHz. Jest to tylko możliwe po zmianie standardu z DVB-T na DVB-T2, który umożliwia tworzenie sieci jednoczęstotliwościowych na większych obszarach.
Po wprowadzeniu DVB-T2 w paśmie UHF 470 do 690 MHz będzie wystarczająco dużo miejsca na 5 multipleksów. Rynek pokazał, że więcej niż 5 multipleksów nie udźwignie. Pasmo VHF III powinno być przekazane wyłącznie na cele radiofonii. Belgowie, Brytyjczycy, Czesi, Francuzi, Holendrzy, Niemcy i Szwajcarzy wykorzystują pasmo VHF III wyłącznie dla radiofonii. Nie oznacza to, że będzie ponad 100 programów w DAB+, będzie ich znaczenie mniej.
Tylko poza Polską dwa kraje Szwecja i Finlandia wpakowały w pasmo VHF III telewizję cyfrową. W Polsce okazało się to błędem. Telewizja zapłaciła za wyposażenie masztów Emitel-a w anteny, które w przyszłości będą wykorzystywane dla radiofonii. Cel operacji został wykonany. Udowodniono, że telewizja w paśmie VHF III nie ma sensu i że więcej multipleksów DVB-T nie powinno powstawać.