Zmiany w Prawie prasowym: maksymalnie 24 godz. na autoryzację, nie są nią duże zmiany w tekście
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po konsultacjach społecznych przedstawiło zmienioną wersję nowelizacji Prawa prasowego dotyczącej przepisów o autoryzacji. Według proponowanych zasad nie trzeba już będzie autoryzować stwierdzeń z konferencji prasowych, udzielający wypowiedzi będzie miał maksymalnie dobę na autoryzację, a jeśli wprowadzi w tekście duże zmiany - nie będzie to uznawane za autoryzację.
Dołącz do dyskusji: Zmiany w Prawie prasowym: maksymalnie 24 godz. na autoryzację, nie są nią duże zmiany w tekście
To zabawne, ale pozbawione znaczenia normatywnego. W prawie polskim zastosowano w okresie II RP konstrukcję, iż ilekroć ustawa mówi o Cesarstwie Rosyjskim (itd.) rozumie się przez to Rzeczpospolitą Polską, o ile ustawa nie stanowi inaczej. I tej tradycji trzymamy się do dziś.
Odwołania do dawnych nazw państw są wcale częste. Najdawniejszym aktem, przy którym przyjmowałem ciągłość prawną, był Kodex Cywilny Królestwa Polskiego (Dz.Pr.K.P. Tom X, Nr 41, s. 3), ale jest kilka przepisów prawnych jeszcze starszych, wprost z Kodeksu Napoleona (na terenie Księstwa Warszawskiego i WM Gdańska). I tam nadal powołujemy się na Xięstwo Warszawskie jako nazwę państwa (ma znaczenie przy regulowaniu własności wielusetletnich dróg, wód i placów).
Któraś z podkomisji powołanych kilka lat temu pracuje nad wykasowaniem "PRL-ów" z ustaw. Prace są kontynuowana w obecnym Sejmie. Biorąc pod uwagę monstrualną rozległość prawa RP są szanse, że ten (lub następny) parlament powyciera stare nazewnictwo. Ale to robota niełatwa i benedyktyńska.