Spożycie publiczne i eksport ciągną polską gospodarkę
PKB wzrósł w 2013 roku o 1,6 proc. czyli zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, natomiast wzrost gospodarczy w 2012 roku był wyższy i wyniósł 2 proc. - podał GUS skorygowane dane.
- GUS potwierdził dynamikę PKB w 2013 r., ale dosyć istotnie skorygował tempo wzrostu jego części składowych. Dynamika spożycia publicznego została podwyższona z 2 proc. do 2,8 proc. Wyraźnie szybciej rósł eksport (o 4,6 proc., a nie 3,9 proc.). Większy niż w pierwszym odczycie był import - realnie wzrósł o 1,2 proc., co oznacza, że udział eksportu netto we wzroście PKB minimalnie się zmniejszył. Nieznaczne zmiany nastąpiły też w inwestycjach.
Ciekawe są zmiany w danych dotyczących wartości dodanej brutto generowanej przez poszczególne sektory gospodarki. Największa zmiana nastąpiła w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym. Według pierwszych szacunków wytworzył on w 2013 r. o 5 proc. więcej wartości dodanej niż w 2012 roku, a po korekcie już tylko o 0,2 proc. To efekt podwyższenia tempa wzrostu tego sektora w 2012 roku z 2,6 proc. do 4,2 proc., a nie tak poważna zmiana w samym 2013 r.
Skorygowany szacunek wzrostu PKB nie zmienia wcześniejszych ocen dotyczących źródeł jego wzrostu. Wzrost PKB w dalszym ciągu napędzały spożycie indywidualne i eksport netto, spowalniały inwestycje i zapasy.
Najszybciej rozwijającymi się sektorami były transport i gospodarka magazynowa, informacje i komunikacja oraz przemysł. To dobry prognostyk na ten rok. To co się dzieje w transporcie i gospodarce magazynowej (w tym w logistyce) sygnalizuje zwiększenie aktywności gospodarczej w ogóle. Dobra sytuacja w sektorze informacji i komunikacji świadczy o tym, że ten najnowocześniejszy dział gospodarki, rozwija się szybko. Natomiast mocny przemysł wpływa pozytywnie na sektor usług i zwiększa w nim zatrudnienie - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
Dołącz do dyskusji: Spożycie publiczne i eksport ciągną polską gospodarkę