SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Eurosport 1 i inne kanały Warner Bros. Discovery będą dalej niekodowane na Astrze

Operator satelitarny SES poinformował, że Warner Bros. Discovery przedłużył umowę odnośnie emisji swoich niemieckojęzycznych kanałów telewizyjnych za pośrednictwem pozycji orbitalnej Astra 19,2E. Tym samym niekodowana emisja m.in. kanału Eurosport 1 w języku niemieckim, będzie kontynuowana.  

Umowa obejmuje dzierżawę pasma dla niemieckich wersji kanałów: DMAX, TLC, Tele 5, Eurosport 1 i HGTV. Za darmo można je oglądać także w Polsce w standardowej rozdzielczości (SD). Według wykazu Lyngsat.com na przykład Eurosport 1 jest dostępny na transponderze 12,226 GHz, pol. H, SR=27500, FEC=3/4.

Ramówka stacji nie jest zgodna z polskojęzycznym kodowanym kanałem Eurosport 1. Na przykład 10 listopada stacja pokazała mecz piłki ręcznej Rumunia-Polska (eliminacje do Mistrzostw Europy). W tym czasie niemiecki Eurosport 1 transmitował wyścigi kolarstwa przełajowego: Trofee Veldrijden. Niektóre transmisje czy retransmisje polskiej i niemieckiej wersji Eurosport 1 dublują się.

Umowa ma obowiązywać przez wiele lat

Porozumienie SES z WBD dotyczy też kodowanych stacji Eurosport 1 HD, DMAX HD, TLC HD i Tele 5 HD, które wchodzą w skład pakietu platformy cyfrowej HD+, a także austriackich wersji stacji DMAX i TLC.

W ostatnim czasie operatorzy satelitarni borykają się ze spadkiem przychodów wideo, dlatego w erze rosnącej popularności serwisów streamingowych, chwalą się przedłużeniem umów z nadawcami. - Dzięki swojej kultowej marce i zróżnicowanej ofercie, Warner Bros. Discovery i jego programy telewizyjne służą jako główne źródło rozrywki dla wielu ludzi. Dzięki naszym satelitom na pozycji orbitalnej 19,2E widzowie z 18 mln gospodarstw domowych w Niemczech i Austrii dalej będą mogli odbierać programy sportowe, rozrywkowe, informacyjne i inne w najlepszej jakości obrazu, przez wiele kolejnych lat - stwierdził w komunikacie Norbert Hölzle, globalny dyrektor ds. mediów w SES.

W Niemczech telewizja satelitarna cieszy się największą popularnością. Z badania Astra TV Monitor wynika, że na przykład w 2022 roku jej udział wynosił 45 proc. (16,34 mln gospodarstw domowych). Dalej znalazły się: odbiór przez sieci kablowe (41,9 proc., 15,21 mln domostw), IPTV (9,9 proc., 3,61 mln) oraz naziemny (3,1 proc., 1,14 mln).

Drogą satelitarną i bez opłat można oglądać nie tylko stacje telewizji publicznej (ARD, ZDF), ich kanały tematyczne i regionalne, ale też stacje komercyjne i niektóre globalne kanały tematyczne (poza stacjami Warner Bros. Discovery to np. Disney Channel, MTV, Comedy Central, Nickelodeon). Płatne I kodowane są wersje HD kanałów komercyjnych i tematycznych amerykańskich koncernów.

Jak oglądać kanały z Astry?

Aby rozszerzyć instalację satelitarną z Hot Birdem 13E o Astrę 19,2E nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy. Można dokupić dodatkowy konwerter (od 20 zł), przełącznik DiSeqC (od 14,50 zł), który sumuje sygnały oraz uchwyt do konwertera zez (od 9,99 zł). Druga możliwość to zakup konwertera monoblock (od 47,50 zł), który umożliwia odbiór z dwóch pozycji orbitalnych. Jest on zalecany do anten o wielkości 80-90 cm.

Jeśli ktoś posiada antenę ustawioną na Hot Birda, z którego korzystają wszystkie polskie platformy (Canal+, Polsat Box), to może łatwo uzyskać odbiór z Astry. Potrzeba jedynie dostrojenia konwertera na przykład poprzez spoglądanie na siłę i jakość sygnału odbieranego przez dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem. Uchwyty do konwerterów mają opcję regulacji, więc nie powinno stanowić to dużego problemu. Po podłączeniu sprzętu trzeba też zmienić odpowiednie ustawienia w dekoderze. Najczęściej zaznaczyć opcję odbioru z dwóch konkretnych pozycji i czasami zaznaczyć, że używamy przełącznika DiSeqC. Na dekoderach Canal+ stacje z Astry 19,2E są domyślnie zapisane na liście, a w przypadku Polsat Box trzeba je dodać za pomocą ustawień „ręcznie”.

Dołącz do dyskusji: Eurosport 1 i inne kanały Warner Bros. Discovery będą dalej niekodowane na Astrze

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pl x
I to jest właśnie Polska biedniejszy buli za te same kanały, bogatszy ma za free
3 0
odpowiedź
User
X
Biorąc pod uwagę liczbę reklam, które emituje 90% kanałów tematycznych... to większość z nich powinna być za darmo.
1 0
odpowiedź
User
Sokół
Eurosport 1 zawsze był niekodowany, już od lat 80-tych... A Screen Sport niestety zbankrutował w latach 90-tych!
2 0
odpowiedź