SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kobieta-szef to porządek i kontrola, mężczyzna - władza i status

Ponad 60% Polaków twierdzi, że kobieta jest równie dobrym szefem co mężczyzna. Nie zgadza się z tym 12 proc. respondentów - wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę IQS.

Na pytanie czy kiedykolwiek miał Pan/i przełożonego kobietę ponad 68% respondentów odpowiedziało, że nie. Tylko 2% osób przyznało, że „to mój pierwszy przełożony”.

Najczęściej wskazywanymi określeniami kojarzącymi się z kobietami na stanowisku kierowniczym są porządek i kontrola (27,06%), a następnie odwaga (23,48%), wiedza (22,19%), pasja i zaangażowanie (21,89%) oraz pomysłowość (20,60%). W przypadku mężczyzn top 5 to kolejno: władza i status (41,59%), wiedza (29,15%), porządek i kontrola (26,07%), odwaga (21,39%) oraz pasja i zaangażowanie (21,39%).

Według badanych, najczęstszymi błędami jakie zdarzają się kobietom na stanowiskach kierowniczych są niska odporność na stres (24,18%), zbyt emocjonalny styl zarządzania (22,49%), zbyt duża drobiazgowość, przywiązanie do szczegółów (21,29%), brak wiary w siebie (16,22%) oraz tendencja do robienia problemu ze spraw mało istotnych (15,42%). Jeśli chodzi o mężczyzn, najczęściej wskazywano na wytykanie błędów podwładnym (19,30%), mało partnerskie traktowanie podwładnych(19,00%), brak życzliwości wobec podwładnych (17,41%), brak poczucia humoru (17,01%) oraz na orientację na wyniki/rezultat, zaś nie na ludzi (16,72%).

Badanie wykazało także, że jeśli chodzi o kobiety, to sukces osiągnęły głównie te w wieku 40+, które wychowane w tradycyjnym systemie społecznym ze ściśle wyznaczonymi rolami dla poszczególnych członków rodziny, często musiały przełamywać rodzinne tradycje. W efekcie mają wpływ na rzeczywistość, silną pozycję w biznesie  i satysfakcję zawodową, przy czym ich miarą sukcesu nie jest to, gdzie są, ale to dokąd zaprowadziły firmę lub markę.

Większość badanych kobiet uważa, że choć sukces to ciężka praca, potrzebna jest jeszcze intuicja i empatia. Według nich cele biznesowe są dużo łatwiejsze do osiągnięcia niż zarządzanie ludźmi.

Przebadane rozmówczynie stwierdziły, że pierwsze awanse przychodziły co prawda same, ale kolejne były efektami osiąganych celów – biznesowych, kompetencyjnych, rozwojowych. Ich rozwój zawodowy to świadoma decyzja – życiowy wybór, który wymagał konsekwencji w działaniu i determinacji w realizacji wyznaczonych sobie celów. Jednym z obszarów ogromnej satysfakcji wymienianych przez respondentki - obok wyników firmy - jest rozwój zespołu. Jak wynika z badań to właśnie kobiety są bardziej skłonne do inwestowania w zespół. Czują się odpowiedzialne za jego rozwój, za atmosferę i warunki pracy.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą ilościowych i jakościowych metod badawczych. W sumie w badaniu CAPI przebadanych zostało ponad 1000 Polaków oraz przeprowadzono ponad 20 pogłębionych wywiadów indywidualnych z menedżerkami wyższego i najwyższego szczebla. Wywiadu udzieliły m.in. przedstawicielki Young Presidents' Organization, a także prezeski, kobiety będące członkami zarządów lub dyrektorami departamentów. Badanie przeprowadzono w lutym i marcu 2012 r. Dodatkowo w kwietniu przeprowadzono badanie on-line wśród managerów: mężczyzn i kobiet z firm polskich i zagranicznych.

Dołącz do dyskusji: Kobieta-szef to porządek i kontrola, mężczyzna - władza i status

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Muszka
Dlatego kobiety są lepszymi kierownikami :)
0 0
odpowiedź
User
Sylwia
Dokładnie tak, Kobiety do boju!

http://rekruteo.pl/artykul/32/Kobieta_szef_-_szansa_czy_zagrozenie?
0 0
odpowiedź