Polskojęzyczny kanał wrócił na satelitę. Emisja jest niekodowana
Po dziewięciu miesiącach Music Box Polska jest znów dostępny na pozycji orbitalnej Hot Bird 13°E. Kanał trafił na transponder słoweńskiego operatora Satellite Telecommunications Network (STN). Emisja jest niekodowana.
Music Box Polska jest nadawany z transpondera 12,520 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=5/6. Stacja jest nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD). Z wykazu Lyngsat.com wynika, że miejsce na tym samym transponderze wynajmują także kurdyjskie kanały: Ronahî TV, Med Muzîk, Stêrk, Çira TV, anglojęzyczne Angel TV Europe, KICC TV, TBN Europe, Firstlight, Amazing Facts TV, włoskie Paci Contemporary Channel, Teleradiopace Satellite, a także Silk Way, dostępny po rosyjsku, angielsku, kirgisku, kazachsku i uzbecku.
Wcześniej Music Box Polska wynajmował miejsce od Canal+
Music Box Polska wystartował na początku 2021 roku, a w sierpniu 2021 roku rozpoczął emisję z transpondera Canal+ (10,834 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4). Stacja jest też dostępna w sieciach kablowych UPC, Vectra, Orange, Multimedia, Inea, Toya, Sat Film, Petrus i w serwisie streamingowym Megogo, gdzie jest oferowana za darmo, bez konieczności rejestracji.
Emisja satelitarna była prowadzona w standardowej rozdzielczości (SD). Pod koniec 2022 roku nadawca zdecydował się z niej zrezygnować.
- Dotychczasowa emisja naszego kanału w SD na satelicie nie odpowiada obecnej strategii rozwoju stacji. Od samego początku istnienia naszej telewizji stawiamy na jakość obrazu i dźwięku. Nawet specjalnie podejmujemy się remasterowania starych teledysków, żeby jak najlepiej się oglądały na dużych telewizorach. Chcemy, aby doceniło to jak najwięcej widzów. Dlatego dzięki uprzejmości firmy PasjaTV, naszego stałego dystrybutora, skupimy się na rozszerzeniu możliwości odbioru Music Box w HD i Full HD w najbardziej finansowo wydajny dla nas sposób - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Antoni Kudrewicz, dyrektor ds. marketingu Music Box Polska. 1 stycznia 2023 roku stacja zniknęła z satelity.
W ofercie Music Box Polska znajdują się największe hity najpopularniejszych wykonawców ostatnich 30 lat a także programy poświęcone muzyce, filmom i serialom. Na antenie dominuje dance, dance pop, muzyka elektroniczna/klubowa. Poza zagranicznymi i polskimi teledyskami w portfolio stacji znajdują się najlepsze ukraińskie klipy.
Miejsce na listach dekoderów kluczowe
Kudrewicz twierdził, że emisja satelitarna przynosiła jego kanałowi co miesiąc około 10 proc. dochodu. - Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, czy satelita jest potrzebna pewnej stacji czy nie. Przede wszystkim warto brać pod uwagę grupę docelową. Jeśli kanał liczy na odbiorców, mieszkających w małych miastach i na wsi, to oczywiście satelita jest konieczna. W naszym przypadku przez cały czas byliśmy kanałem z przewagą mieszkańców średnich i dużych miast. Oczywiście, kiedy wchodziliśmy na satelitę jesienią 2021, liczyliśmy na rozszerzenie naszej widowni dzięki szerszej dostępności satelity, ale niestety nasze oczekiwania nie zostały spełnione, w tym przez miejsce kanału na liście w Canal+ - przekonywał na początku roku Kudrewicz.
Sama emisja niekodowana na Hot Birdzie nie gwarantuje miejsca na listach kanałów platform cyfrowych. Na dekoderach Polsat Box nie ma zapisanych stacji: Antena HD, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold i Red Carpet TV. Można je dodać ręcznie. Właściciele kanałów, czyli Grupa MWE i Red Carpet Media Group wynajmują miejsce na transponderach od Canal+, dlatego ta platforma udostępnia stacje na liście dekoderów. Nowego kanału Dla Ciebie TV nie dodała do listy dekoderów żadna z platform cyfrowych.
- W przypadku kanału HD wynajęcie miejsca od Polsat Box lub Canal+ to maksymalnie 100 tys. złotych miesięcznie, w przypadku stacji SD około 60 tys. zł. Do tego dochodzą koszty wysyłania sygnału na satelitę. Ciężko, żeby taka suma zwróciła się z reklam - mówił Wirtualnemedia.pl przedstawiciel stacji, która próbowała rozpocząć emisję satelitarną, ale zrezygnowała z tego zamiaru.
Dołącz do dyskusji: Polskojęzyczny kanał wrócił na satelitę. Emisja jest niekodowana