IKEA dalej handluje z Rosją. Szokujące doniesienia szwedzkiej prasy
Mimo zapewnień o zerwaniu kontaktów biznesowych z Rosją, szwedzka IKEA wciąż kupuje rosyjskie drewno - podał szwedzki dziennik "Aftonbladet".
Jak wynika z ustaleń "Aftonbladet", IKEA po cichu kontynuuje część wymiany handlowej z Rosją.
Ustalenia dziennikarzy potwierdził przedstawiciel sieci. - Bardzo ograniczyliśmy wydatki i zmniejszyliśmy naszą "zależność" od Rosji. Na tym się koncentrujemy. Nie zamknęliśmy wszystkiego od razu. Niektórzy z naszych dostawców nadal kupują drewno - mówi Robert Olsson, kierownik ds. rozwoju w dziale zakupów IKEA.
Zobacz: IKEA szykuje się do powrotu do Rosji? Firma wydała oświadczenie
IKEA kupuje drewno z Rosji
3 marca - tydzień po inwazji na Ukrainę - IKEA ogłosiła wycofanie się z rosyjskiego rynku. Jej sklepy zostały zamknięte. Inter Ikea Group wstrzymała eksport i import do i z Rosji oraz Białorusi - wynikało z deklaracji. W praktyce jednak, jak wynika z informacji przekazanych przez Roberta Olssona "Aftonbladet", całkowicie zatrzymano wymianę handlową z Białorusią. Natomiast jeśli chodzi o Rosję, to zakupy drewna zredukowano o 85 proc. (w skali roku), ale nie całkowicie.
- IKEA oczekuje również, że wszyscy dostawcy będą nadal zmniejszać swoją zależność od rosyjskich surowców drzewnych - informuje szwedzkich dziennikarzy pracownik firmy.
Zobacz: Rosjanie próbują bezprawnie przejąć logo IKEA
Co bardziej szokujące, z korespondencji mailowej między kierownikami ds. zakupów w IKEA, z którą zapoznał się "Aftonbladet", wynika, że pod pewnymi warunkami dostawcy mogą kupować tyle rosyjskiego drewna, ile w zeszłym roku. Decyzja ta wzbudziła niezadowolenie w zespole.
Powodem, dla którego IKEA wciąż utrzymuje w bardzo ograniczonym zakresie wymianę handlową z Rosją, jest potencjalnie zaburzenie łańcucha dostaw. Szwedzka sieć aktywnie poszukuje nowych dostawców surowca, jednak jest to trudne - przyznaje rozmówca "Aftonbladet".
- Mamy teraz ogromne problemy z dostarczeniem towarów do naszych sklepów. Obecnie trwa walka o surowce poza Rosją. To wcale nie jest łatwe - opowiada pracownik.
Zobacz: Rosja szkaluje na plakatach Szwecję. Jednym z celów... twórca IKEA
Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę świat borykał się z brakami drewna, a ceny surowca gwałtownie rosły. Wojna tylko pogorszyła sytuację, ponieważ Rosja jest ważnym graczem na tym rynku.
Grupa Inter IKEA zapewnia 15 tysiącom zatrudnionych w Rosji im i ich rodzinom "stabilne warunki zatrudnienia i dochodów". Według ostatnich doniesień medialnych, wypłacanie pensji przedłużono do sierpnia.
Dołącz do dyskusji: IKEA dalej handluje z Rosją. Szokujące doniesienia szwedzkiej prasy
https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8349932,ikea-dyskryminacja-krakow-sad-wyrok.html.amp