SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gorąco na walnym firmy Zygmunta Solorza. Odwołano jego synów

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin z rady nadzorczej odwołani zostali m.in. Piotr Żak i Tobias Solorz, synowie Zygmunta Solorza. Żak nie został dopuszczony do wygłoszenia oświadczenia, które miało dotyczyć sytuacji prawnej spółki.

Od lewej: Zygmunt Solorz i jego syn Tobias Solorz, fot. PAPOd lewej: Zygmunt Solorz i jego syn Tobias Solorz, fot. PAP

Spór Zygmunta Solorza i jego żony Justyny Kulki z dziećmi biznesmena z poprzednich małżeństw wchodzi w kolejny etap. Stawką jest kontrola nad wycenianym na miliardy zł majątkiem Solorza, którego najważniejsze składowe to grupa Cyfrowy Polsat (do której należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Interia, Netia i Eleven Sports), Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Elektrim i Plus Bank.

Na poziomie operacyjnym chodzi o to, kto będzie zarządzał firmami kontrolowanymi przez biznesmena. Jego synowie Tobias Solorz i Piotr Żak są w radach nadzorczych wielu z tych spółek. Obaj pełnią taką funkcję m.in. w Cyfrowym Polsacie, Netii, Polkomtelu, Interii. W ostatnich latach zostali też powołani do rad nadzorczych spółek celowych Portu Praskiego (realizuje projekty nieruchomościowe) i PAK - Polska Czysta Energia (działa w branży energetyki zeroemisyjnej). Ponadto Piotr Żak na początku br. został oddelegowany z rady nadzorczej na stanowisko prezesa Telewizji Polsat, a w czerwcu objął tę funkcję na stałe.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Natomiast Justyna Kulka - obecna partnerka życiowa, a od kilku miesięcy żona Zygmunta Solorza - w ostatnich latach weszła do rad nadzorczych wielu spółek z grupy Cyfrowy Polsat, m.in. samego Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat, Polkomtelu, Netii, Interii, Liberty Poland, Mobiem, a także spółek realizujących projekty z obszaru energetyki zeromisyjnej. Ponadto jest w radach nadzorczych kontrolowanych przez Zygmunta Solorza firm PGE PAK Energie Jądrowa i Plus Bank. Jest wiceprzewodniczącą Rady Programowej Stowarzyszenia Lepsza Polska. Z holdingiem biznesmena Justyna Kulka jest związana od ponad dekady, pracowała na stanowiskach menedżerskich i dyrektorskich w Polkomtelu.

Spór stojący za planowanymi zmianami we władzach obu spółek wyszedł na jaw w minionym tygodniu. Dzieci miliardera skierowały wspólnie pismo do kadry zarządzającej jego największymi firmami: Cyfrowym Polsatem, Telewizją Polsat, Polkomtelem i Netią. W piśmie ostrzeżono przed podejmowaniem ważnych decyzji, które mogą mieć wpływ na układ sił w zarządzaniu firmami. Dzieci miliardera zwróciły się menedżerów, żeby ostrożnie przyjmowali „polecenia wydawane przez osoby, których niedawno nabyte uprawnienia w tym zakresie mogą budzić wątpliwość”, oraz by „wstrzymywali się z podpisywaniem dokumentów, których legalności nie mogą być pewni”. Szczególnie dotyczy to decyzji wydawanych w imieniu TiVi Foundation.

Zygmunt Solorz odpowiedział po kilku dniach w oświadczeniu skierowanym do pracowników grupy Cyfrowy Polsat. - W ostatnim czasie zdałem sobie sprawę, że angażowanie na obecnym etapie moich dzieci w zarządzanie firmami nie przyczynia się do większej stabilności w firmach, ani do budowania ich lepszej przyszłości. Postanowiłem zatem zmienić tę sytuację i podjąć działania, w celu odwołania w najbliższych tygodniach moich dzieci z władz odpowiednich spółek - zadeklarował miliarder.

W pierwszej połowie września zapowiedziano zmiany w radach nadzorczych Cyfrowego Polsatu i ZE PAK. Walne zgromadzenia zwołano na żądanie wehikułów inwestycyjnych Zygmunta Solorza, do których należy większość akcji obu podmiotów.

Synowie Zygmunta Solorza poza radą nadzorczą ZE PAK

Poniedziałkowe walne zgromadzenie ZE PAK otworzył Zygmunt Solorz jako właściciel cypryjskiej spółki Argumenol Investment, do której należy 33,52 mln akcji spółki stanowiących prawie 66 proc. jej kapitału i głosów na walnych. Nie był obecny na miejscu, łączył się poprzez komunikator internetowy. Na przewodniczącego obrad zaproponował swojego wieloletniego prawnika Jerzego Modrzejewskiego.

Po wybraniu na tę funkcję Modrzejewski zapowiedział głosowania nad uchwałami o zmniejszeniu liczby członków rady nadzorczej ZE PAK i odwołaniu z jej składu Piotra Żaka, Tobiasa Solorza (byli wiceprzewodniczącymi) oraz Jarosława Grzesiaka.

CZYTAJ TEŻ: U Zygmunta Solorza nie tylko zyski i przejęcia. Do spłaty ponad 10 mld zł

Zanim doszło do głosowań, Piotr Żak kilka razy chciał wygłosić oświadczenie, zaznaczając, że jest ono istotne dla akcjonariuszy, dlatego powinno zostać włączone do protokołu walnego zgromadzenia. Jerzy Modrzejewski się na to nie zgodził, tłumacząc, że oświadczeń nie ma w porządku obrad walnego.

Piotr Żak kontra prawnik Zygmunta Solorza

- Nie chcecie, żeby akcjonariusze wiedzieli, jaka jest sytuacja prawna? - pytał Piotr Żak. - Zawsze może pan, panie wiceprzewodniczący, poinformować akcjonariuszy indywidualnie swoimi pismami, które do akcjonariuszy mógł pan rozesłać - odpowiedział Modrzejewski.

- Do pana został wysłane wczoraj, mam nadzieję, że pan się zapoznał - dodał Żak. Próbował powiedzieć o „zakazie sądowym dokonywania zmian”. Domagał się zaprotokowałania jego oświadczenia, powołując się na ustawę o notariacie.

- Mnie nie wiąże… Nie wyrażam zgody na zaprotokołowanie tego w chwili obecnej, w ogóle nie wyrażam zgody na zaprotokołowanie czegokolwiek, a już na pewno nie chwili obecnej - skomentował Jerzy Modrzejewski.

Piotrowi Żakowi udało się natomiast zgłosić wniosek o przerwę w obradach walnego zgromadzenia do 5 listopada. Wniosek jednak przepadł: za oddano głosy jedynie z 3,83 mln akcji spółki, a przeciw z 33,52 mln.

Natomiast w głosowaniach za odwołaniem Piotra Żaka, Tobiasa Solorza i Jarosława Grzesiaka opowiedzieli się posiadacze 33,53 mln walorów spółki, a przeciw byli właściciele 11,48 mln akcji.

Piotr Żak, Tobias Solorz i Jarosław Grzesiak w radzie nadzorczej ZE PAK byli od marca 2022 roku.

Przewodniczącym rady od końcówki 2020 roku jest Zygmunt Solorz. W jej składzie są także Wiesław Walendziak (od połowy 2017 roku), Tomasz Szeląg (od października 2016 roku), Henryk Sobierajski (od grudnia 2020 roku), Sławomir Zakrzewski (od października 2017 roku), Alojzy Z. Nowak (od czerwca 2020 roku) oraz powołane w czerwcu 2024 roku Justyna Kulka i Beata Jakacka-Sitek.

Dziennikarze obrady walnego posiedzenia ZE PAK mogli jedynie oglądać w internecie, nie zostali na nie wpuszczeni. - Decyzją spółki, czyli zarząd. Była obietnica, że po starcie walnego zapadnie decyzja, ale od początku było wiadomo, że to gra na czas. Lata 90- te się przypominają - skomentował na platformie X dziennikarz „Pulsu Biznesu” Grzegorz Suteniec.

Zwrócił uwagę, że to niezgodne z zasadami ładu korporacyjnego obowiązującymi na warszawskiej giełdzie.

 

Dołącz do dyskusji: Gorąco na walnym firmy Zygmunta Solorza. Odwołano jego synów

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Solorz stał się marionetką. Pewnie faszerują go jakimiś proszkami, bo jeszcze kilku podpisów musi złożyć. Smutna starość.
odpowiedź
User
kola
czyzby Grzesiak wraz zona Iwona dziłali przeciw Zygmuntowi ? a tyle od niego dostali
odpowiedź
User
lol
Solorz widać schudł. Albo nosi za duże koszule.
odpowiedź