Radiowa Dwójka bez rosyjskiej muzyki. "Bandycka napaść niszczy wszystkie wartości"
Radiowa Dwójka od końca lutego nie emituje na antenie rosyjskiej muzyki, za to prezentuje muzykę ukraińską. - Bandycka napaść na Ukrainę niszczy wszelkie wartości. Świat Kultury nie może pozostawać obojętny. Dwójka jednoczy się z Ukrainą - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl szefowa anteny, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Podobnie na agresję reagują też inne anteny Polskiego Radia.
Rosyjscy kompozytorzy muzyki klasycznej czy operowej to długa lista nazwisk i utworów z przeszłości i teraźniejszości, które zna każdy meloman. Począwszy od tych największych – jak Piotr Czajkowski, Siergiej Prokofjew, Igor Stawiński, Modest Musorgski, Dymitr Szostakowicz czy Aleksander Borodin, a skończywszy na nazwiskach znanych zagorzałym miłośnikom (Cezar Cui, Jurij Saulski czy Galina Ustwolska).
Od dziesięciu dni jednak słuchacze radiowej Dwójki nie usłyszą żadnego utworu rosyjskiego kompozytora. - Bandycka napaść na Ukrainę niszczy wszelkie wartości. Świat kultury nie może pozostawać obojętny. Dwójka jednoczy się z Ukrainą – uzasadnia podjęcie takiej decyzji dyrektor Programu 2, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dodając: - Na antenie emitujemy audycje specjalne, muzykę i poezję ukraińską. Naszymi gośćmi są artyści, organizatorzy życia kulturalnego na Ukrainie, eksperci.
Rosyjska muzyka wróci po wojnie
Polskie Radio zapewnia, że Dwójka wróci do rosyjskiej twórczości, gdy zapanuje pokój. - Dziś łączy się z przyjaciółmi z Ukrainy, podobnie jak pozostałe anteny Polskiego Radia. Reagując na sytuację na Ukrainie, emituje muzykę kompozytorów ukraińskich z archiwów Polskiego Radia – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia. W audycjach emitowanych przez Program 2 czytana jest też współczesna poezja ukraińska, a także poeci i poetki polscy, którzy publikowali wiersze wspierające naród ukraiński.
Od chwili wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, Polskie Radio stara się włączać w pomoc dla atakowanego kraju. Audycje muzyczne, kulturalne, słuchowiska, reportaże, koncerty – zostały przez redakcje Polskiego Radia zaktualizowane i dostosowane do bieżącej sytuacji. W Programach 1 i 3 do playlisty wprowadzono utwory w języku ukraińskim i wykonywane przez ukraińskich artystów. Nadawca udostępnił także w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego Ukraińskiego Radia.
DAB+ dla Ukraińskiego Radia
W piątek PR poinformowało, że - w związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy - tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia, poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.
- Polskie Radio w każdy możliwy sposób włącza się w pomoc Ukrainie. Udostępniając częstotliwość chcemy docierać do jak największej rzeszy obywateli Ukrainy, którzy potrzebują informacji w swoim ojczystym języku - komentuje Agnieszka Kamińska, prezes publicznego nadawcy. Podkreśla też, iż ważne jest to, że w tej sytuacji także inne media, w tym stacje radiowe, wychodzą z różnymi inicjatywami skierowanymi do naszych ukraińskich sąsiadów. - To wyraz solidarności z nimi, a nie wyścig konkurencyjny – podsumowuje prezes Kamińska.
Obecnie nadajniki radia cyfrowego w technologii DAB+ zlokalizowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich i wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, a ich sygnał dociera do blisko 70 proc. ludności na terytorium Polski. Nadajnik DAB+ Polskiego Radia w Przemyślu obejmuje część terytorium Ukrainy i ma w swoim zasięgu przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Przemyślu.
Dołącz do dyskusji: Radiowa Dwójka bez rosyjskiej muzyki. "Bandycka napaść niszczy wszystkie wartości"