Szef Disneya wygrywa starcie z inwestorem ws. miejsca w zarządzie
Walka o miejsca w zarządzie Disneya zakończona. Bob Iger wygrywa kolejne starcie z Nelsonem Peltzem. Co teraz zrobi inwestor?
Akcjonariusze Disneya odrzucili nominacje do zarządu forsowane przez Nelsona Peltza, kończąc tym samym wrogie, trwające miesiącami starcie inwestora z Bobem Igerem. Peltz od dawna krytykuje CEO firmy i zarzuca poważne błędy w jej zarządzaniu.
Mimo działań Peltza większość akcjonariuszy poparła dwunastoosobową listę kandydatów do zarządu przedstawioną przez Disneya. Trian Partners, fundusz hedgingowy założony przez Peltza, wykorzystał swoją pozycję jako jednego z największych akcjonariuszy Disneya, by przeprowadzić medialną kampanię krytykującą strategię rozwoju firmy oraz forsować próby zmiany na fotelu dyrektora generalnego.
Konflikt Peltza i Igera
Nelson Peltz kieruje funduszem inwestycyjnym Trian Group, który w 2022 roku kupił akcje Disneya o wartości 800 milionów dolarów. Inwestor już rok temu zaatakował Disneya na wielu frontach, twierdząc, że gigant medialny dokonał wątpliwych fuzji i przejęć, w tym przepłacenia za FOX, wykazał brak dyscypliny kosztowej i brak kierunku, jeśli chodzi o planowanie sukcesji. Te czynniki, jak twierdzi Peltz, spowodowały spadek długoterminowej wartości Disneya dla akcjonariuszy.
W filmie opublikowanym na VoteDisney.com Disney stwierdził, że dążenie inwestora do objęcia miejsc w zarządach dla siebie i byłego dyrektora finansowego Disneya, Jaya Rasulo, „wydaje się bardziej wynikać z próżności Peltza niż jego wiary w Disneya”. Walka o pełnomocnictwo odbyła się 3 kwietnia podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy spółki, które w tym roku miało zdalną formę i ostatecznie Peltz przegrał tę batalię.
Peltz, jak utrzymuje Disney w nagraniu, ma zwyczaj „atakować spółkę z ostateczną szkodą” dla akcjonariuszy. Zanim skupił się na Disneyu, był znany z prowadzenia długiej i ostatecznie zakończonej sukcesem wojny przeciwko Procter & Gamble. Film Disneya przypomniał też dwie inne firmy, z którymi walczył, chodzi o General Electric i DuPont.
Wyniki finansowe Disneya
Jak pokazały kwartalne wyniki finansowe w lutym tego roku, Disney+ zgromadził 111,3 mln subskrybentów w ciągu około pięciu lat od uruchomienia platformy, ale stracił 1,3 mln subskrybentów w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2023 roku.
Cięcia kosztów pomogły podnieść cenę akcji Disneya o 23 proc. od niedawnego spadku w październiku, ale wciąż pozostaje ona o 30 proc. poniżej szczytu osiągniętego w marcu 2021 roku.
Sukcesja
Kwestia sukcesji jest kolejnym punktem sporu w walce pełnomocników. Podczas pierwszej kadencji Igera jako dyrektora generalnego Disneya, od 2005 do 2020 roku, udało mu się kilkakrotnie odroczyć swoje odejście. Powrócił na stanowisko w listopadzie 2022 roku na mocy porozumienia o ponownym odejściu po dwóch latach, ale kilka miesięcy później firma ogłosiła przedłużenie kontraktu do 2026 roku. Trian Partners wezwał firmę do wyjaśnienia procesu sukcesji i znalezienia następcy Igera.
W tym momencie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Igera, ale Peltz na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Dołącz do dyskusji: Szef Disneya wygrywa starcie z inwestorem ws. miejsca w zarządzie