SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Likwidatorzy w TVP i Polskim Radiu? Tylko sąd będzie mógł ich powstrzymać

Po przejęciu władzy obecna opozycja może postawić spółki mediów publicznych w stan likwidacji. Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważa, że wiąże się to z wyznaczeniem likwidatorów w TVP i Polskim Radiu. Tylko sąd może nakazać im powstrzymanie się od wykonywania swoich funkcji.

Dołącz do dyskusji: Likwidatorzy w TVP i Polskim Radiu? Tylko sąd będzie mógł ich powstrzymać

73 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Nie ma takiej rzeczy, której by nocą nie dało się przepchnąć...
odpowiedź
User
Patryk
Dobrze, że ktoś przypomniał, że wg wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed 7 lat (!) Rada Mediów Narodowych działa bezprawnie.

To można zmienić wyłącznie nowelizacją ustawy o KRRiT a tego nie podpisze Duda.


Co zmienić? Wyrok TK, który już zapadł? O czym ty w ogóle piszesz?

A poza tym wyrok TK nie został opublikowany to troche tak jakby go nie było

Wyrok TK nie jest prawem sam w sobie. TK orzeka wyłącznie zgodność, lub niezgodność z prawem. Jedyną możliwością zmiany prawa po wyroku jest uchwalenie lub znowelizowanie ustawy, której wyrok dotyczy. Obecna ustawa o KRRiT nie daje temu gremium prawa wybierania zarządów mediów. Tak więc trzeba znowelizować ustawę o KRRiT a tej nowelizacji nie podpisze prezydent.


Wyrok był opublikowany, ale jest w nim taka ciekawostka
„Przewidziany pierwotnie w ustawie nowelizującej mechanizm obsadzania funkcji w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa został w pełni zastąpiony procedurą zakładającą udział nowo powołanego organu państwa – Rady Mediów Narodowych. Z tego względu Trybunał umorzył postępowanie w odniesieniu do tych zakwestionowanych przepisów ustawy nowelizującej, które zostały zmienione ustawą o Radzie Mediów Narodowych”.
Wydaje się, że to wypełnia warunek zawarty w art 58 KC § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
odpowiedź
User
lol
I co, nagle zmienię poglądy, bo do TVP wrócą fanatycy Tuska? Za kogo oni mnie mają? Co dalej? Likwidacja innych mediów i instytucji, które nie podobają się Platformie? Naprawdę ma być gorzej niż na Białorusi? Tego chcą zwolennicy Platformy? To jest szokujące .
W punkt .
odpowiedź