Naiwny PR, tani populizm, oportunizm i konformizm? Czy może raczej bezkompromisowość, dojrzałość i odpowiedzialność polityczna? W środę mija tysięczny dzień rządu Donalda Tuska. Jaki jest ten rząd i czy dziś można go już jednoznacznie oceniać? W najnowszym tygodniku WPROST - krótkie podsumowanie tysiąca, czyli 10 najważniejszych dni premiera i jego rządu.
Ponadto w najnowszym numerze ranking polskich oratorów, czyli czyje słowa w Polsce się liczą, polityczne talenty ministra finansów, Najsztub pyta... Stefana Niesiołowskiego, cała Polska szuka Iwony, czyli co się stało w Sopocie oraz miś polski umęczony, czyli losy niedźwiedzi trzymanych w niewoli. A także Stieg Larsson - pośmiertna kariera szwedzkiego dziennikarza, jak Andrzej Gołota zatańczy z gwiazdami i flirt nie tylko wakacyjny.
Dzień zaprzysiężenia, afera hazardowa, rezygnacja ze startu w wyborach i wreszcie - 10 kwietnia - to tylko niektóre z 10 najważniejszych dni rządu Donalda Tuska wybranych przez redakcję WPROST. „Z okazji" tysięcznego dnia rządu tygodnik przypomina premierowi zarówno dni chwały, jak i te, o których wolałby pewnie zapomnieć. 1000 dni od propagandy sukcesu do cynizmu władzy - na łamach tygodnika WPROST.
WPROST publikuje również ranking mówców polskich. 10 osób, z których głosem Polacy najbardziej się liczą, których słowa najbardziej nas intrygują, ekscytują albo najbardziej złoszczą. Na czele rankingu, co nie powinno dziwić, Jarosław Kaczyński. Tuż za nim - Janusz Palikot i Donald Tusk. Za nimi - silna grupa pościgowa. Ranking zamyka nowy prezydent Bronisław Komorowski. Redakcja przyznaje, że wyniki rankingu nie napawają optymizmem... Dlaczego - o tym w najnowszym numerze tygodnika WPROST.
W rankingu nie znalazł się minister finansów, Jacek Rostowski. A może powinien? Odzywa się publicznie co prawda nieczęsto, ale za to jego słowa mają niezwykłą wagę. Ostatnio dowodzi, że zmiany w VAT są korzystne. I zwiększa wiarygodność naszego kraju w oczach agencji ratingowych. Tak jak wcześniej przekonywał (skutecznie), że Polska trzyma w ryzach finanse publiczne. Od kiedy sprawuje funkcję ministra finansów, coraz mniej w nim liberała, coraz więcej - pragmatyka. Kim jest Jacek Vincent Rostowski - sylwetka ministra finansów w najnowszym WPROST.
Do rankingu nie załapał się również Stefan Niesiołowski. Tymczasem na łamach tygodnika WPROST udowadnia, że ani jego polityczny temperament, ani język nie straciły na wyrazistości. W rozmowie z Piotrem Najsztubem przyznaje, że z Jarosławem Kaczyńskim nie rozmawiał od ponad 10 lat i nie widzi potrzeby takiej rozmowy. „Z Kaczyńskim rozmowa jest taka: dopóki ja nie rządzę, można podpalić Polskę, bylem tylko doszedł do władzy! Więc o czym rozmawiać?" - mówi. Mówi też o krzyżu, o Wawelu, o komisji hazardowej i śledztwie smoleńskim. I o Platformie Obywatelskiej. Rozmowa ze Stefanem Niesiołowskim w najnowszym numerze tygodnika WPROST.
WPROST pisze też o sprawie, która od ponad dwóch tygodni nie schodzi z łamów prasy. W połowie lipca w sobotę nad ranem w Sopocie zniknęła nastolatka. Od tamtego czasu szuka jej całe Trójmiasto i pół Polski. Niemal codziennie przez media przewijają się kolejne informacje o nowych tropach poszukiwań. Co się wydarzyło w Sopocie i dlaczego tyle ludzi angażuje się w poszukiwania Iwony Wieczorek - w najnowszym WPROST.
We WPROST również polski...miś. Nie, nie ten filmowy tym razem. Niedźwiedź. W Polsce w niewoli żyje kilkadziesiąt niedźwiedzi. W wielu miejscach są przetrzymywane w warunkach urągających jakimkolwiek standardom - małych betonowych klatkach, gdzie z trudem mogą się wyprostować. Cierpią fizycznie i popadają w coś, co można by nazwać chorobą sierocą. Ile w Polsce jest takich „niedźwiedzich" więzień i ile zwierząt cierpi dla ludzkiej zabawy - w najnowszym WPROST.
W najnowszym numerze tygodnika również szwedzka kariera pośmiertna, czyli Stieg Larsson. W sierpniu do polskich księgarń trafi jego biografia „Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie", a we WPROST już dziś próba analizy, co takiego jest w książkach Larssona, że na całym świecie sprzedało się ich ponad 40 milionów, a wersja elektroniczna jako pierwszy e-book na świecie sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Sam Larsson nie doczekał wydania nawet pierwszej ze swoich książek. Kim był, jaka drogę przeszedł i dlaczego jego książki trafiły do czytelników na całym świecie - w najnowszym WPROST.
We WPROST także... Andrzej Gołota - bokser, który ma zatańczyć z gwiazdami. Kim jest na co dzień i dlaczego nie jest bez szans w tanecznym show. I o tym kim był kiedyś i co osiągnął, a co dziś pamiętamy.
Na łamach tygodnika również temat nie tylko wakacyjny - flirt. Czym jest, a czym nie, jakie ma etapy, kto nadaje tempo - okazuje się, że niewinny flirt jest przedmiotem całkiem poważnych badań naukowych. A ich wyniki odbiegają od powszechnych przekonań. Jak bardzo - o tym w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.
Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 9 sierpnia. E-wydanie tygodnika na www.wprost.pl - już w niedzielę w południe. Szczegóły - na www.wprost24.pl.
*****
Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Według Instytutu Monitorowania Mediów, w 2009 r. tygodnik WPROST był wśród dziesięciu mediów najczęściej cytowanych przez inne media mediów, jako pierwszy z tygodników. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Od maja 2010 redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Pod nowym kierownictwem WPROST ponownie jest najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce (raport Instytutu Monitorowania Mediów za czerwiec 2010 r.).