45 absolwentów Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO odebrało dyplomy ukończenia nauki. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16 odbyło się w czwartek, 23 czerwca, w murach reprezentacyjnego Domu Strzeleckiego RAFAKO. Uczniów żegnali dyrektorzy i ich nauczyciele oraz pracownicy raciborskiej Spółki.
- Potencjał tego zakładu zawarty jest w młodej załodze. Dlatego firma od 1962 roku inwestuje w szkolenie pracowników młodocianych. Do tej pory udało się wykształcić ponad 3 tys. absolwentów w zawodzie ślusarz, z uprawnieniami spawacza. Ci młodzi ludzie kończąc edukację posiadają już fachową wiedzę i umiejętności, więc doskonale sprawdzają się jako pracownicy. Dzięki praktykom na terenie zakładu poznają specyfikę pracy i zasady panujące w firmie – podkreśla Anna Zembaty- Łęska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem w RAFAKO S.A. Wielu z tych osób, które ukończyły naukę pod okiem rafakowskich mistrzów zawodu pracuje w raciborskiej Spółce
Uroczyste zakończenie roku szkolnego było dobrą okazją do podsumowania trzyletniej nauki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, praktyk w Oddziale Szkolenia Zawodowego oraz na wydziałach produkcji w RAFAKO S.A., ale przede wszystkim do wyróżnienia najzdolniejszych uczniów.
Jak co roku trzej najlepsi absolwenci otrzymali nagrody w konkursie „Złota Przyłbica”. Tomasz Kubica zajął pierwsze miejsce, Andrzej Mika drugie, a Patryk Piszczek trzecie. - Dobry spawacz powinien być cierpliwy, mieć pewną rękę i lubić swoją pracę. Myślę, że posiadam te wszystkie cechy, dlatego udało mi się wygrać konkurs. Samą naukę i praktyki w RAFAKO wspominam bardzo dobrze. Wiele się tutaj nauczyłem i z tą wiedzą i umiejętnościami chciałbym od września rozpocząć naukę w tym zakładzie – podkreśla Tomasz Kubica, zwycięzca konkursu „Złota Przyłbica”. - Wybierając naukę w RAFAKO, wiedziałem, że to dobry kierunek. Nauczyłem się pracy w dużym zakładzie, poznałem wielu bardzo dobrych fachowców, którzy chętnie dzielili się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami. Od września chcę dołączyć do załogi raciborskiej Spółki – przyznaje z kolei Andrzej Mika, zdobywca drugiego miejsca w konkursie.
– Jestem zadowolony z trzech lat nauki w OSZ w RAFAKO. Zdobyłem tu pożądany na rynku pracy zawód. Nabyłem wiele nowych umiejętności i zdobyłem doświadczenie pracy na produkcji. Po wakacjach wracam do RAFAKO, chcę też kontynuować naukę w liceum wieczorowym oraz uzyskać dodatkowe umiejętności spawacza – mówi ostatni z nagrodzonych Patryk Piszczek. Tradycyjnie zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez RAFAKO S.A. (I miejsce – spawarka, II miejsce – zestaw elektronarzędzi, III miejsce – zestaw kluczy nasadowych). Oprócz powyższych nagród otrzymali również pamiątkową przyłbicę (złotą, srebrną i brązową - odpowiednio do zajętego miejsca). - Przez trzy lata obserwujemy postępy w nauce naszych uczniów. Muszę przyznać, że z roku na rok poziom jest coraz wyższy. Młodzi ludzi świadomie wybierają kierunek, w którym chcą się kształcić i sumiennie podchodzą do swoich obowiązków. Nagrodzeni absolwenci wykazali się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale i talentem do spawania – zapewnia Andrzej Nosol, mistrz praktycznej nauki zawodu w OSZ w RAFAKO S.A.
Podczas uroczystości doceniono także zaangażowanie w naukę i nagrodzono po 3 uczniów z każdej klasy, którzy otrzymali najwyższą średnią ocen. - Z roku na rok staramy się podnosić poziom kształcenia. Nasi uczniowie pracują na bardzo nowoczesnych sprzętach. Aktualnie posiadamy 54 kompleksowo wyposażone, samodzielne stanowiska pracy. Zainwestowane w roku ubiegłym środki pozwoliły na przeprowadzenie po raz drugi w naszym ośrodku egzaminów kwalifikacyjnych przed komisją państwową. Ponadto zapoczątkowano organizację stanowiska do nauki lutowania na twardo i miękko wraz z przeorganizowaniem pomieszczenia – narzędziowni. W ramach procesu dydaktycznego RAFAKO zakupiło nową spawarkę, jako wyposażenie organizowanego prototypowego stanowiska do wizualizacji procesów spawania w czasie rzeczywistym. Zdecydowano również, że doszkalanie z zakresu czytania rysunku technicznego, dotychczas organizowanego po zajęciach warsztatowych na stałe zostanie wkomponowane w harmonogram szkoleń obowiązkowych – wylicza Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A.
Świadectwa nauki wręczył absolwentom dyrektor CKZiU „Mechanik” Sławomir Janowski.