Główną będzie turniej toczenia beczek ze śledziami. Zaproszenia do udziału w tych wyjątkowych zawodach wystosowano do kilku polskich miast. W szranki z toruńską reprezentacją zdecydowały się stanąć drużyny z Olsztyna, Fromborka, Chełmna, Sandomierza, Niechorza, Zamościa i Golubia-Dobrzynia. Zawodnicy będą toczyli beczki po wydzielonym torze na odcinku ok. 100m, po pochyłości ulicy Szerokiej od Rynku Staromiejskiego w kierunku ulicy Łaziennej.
Turniej rozpocznie się o godz. 11.30. Finał ok. godz. 13.45. Drużyny walczą o statuetkę Złotego Śledzia. Jednak nawet przegrani nie wyjadą z Torunia z pustymi rękoma, gdyż dla wszystkich uczestników turnieju nagrody ufundowała toruńska hala Makro Cash&Carry. Drobne upominki przygotował również Jan Olbracht Browar Staromiejski.
Turniej, podobnie jak w latach poprzednich, zyska wyjątkową historyczną oprawę, o którą zadbają aktorzy Teatru Impresaryjnego „Afisz”.
W przerwie beczkowych zmagań Dom Legend Toruńskich zaprosi publiczność do udziału w niecodziennych konkurencjach nawiązujących m.in. do flisaczych tradycji Torunia.
Co jeszcze? Od godz. 14.10 na miniscenie ustawionej u zbiegu ulicy Szerokiej i Rynku Staromiejskiego zaprezentują się dziecięce i młodzieżowe zespoły z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”.
Od godz. 14.00 przy scenie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjno-plastycznych przygotowanych przez nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 31, a wychowawcy z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” będą zdobić dziecięce buźki wesołymi, kolorowymi malunkami.
W ramach Święta ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi zaprezentuje się również jedna z najstarszych toruńskich szkół - Zespół Szkół Samochodowych. U zbiegu ulic Szerokiej, Królowej Jadwigi i Wielkie Garbary będzie można oglądać eksponaty ze znanego m.in. dzięki programowi „Legendy PRL-u” Szkolnego Muzeum Motoryzacji.