2017-08-10

A A A POLEĆ DRUKUJ

Srebro dla polskiego katamaranu Roberta Szustkowskiego w regatach Rolex Fastnet Race

150x110
Zespół regatowy prowadzony przez Roberta Janeckiego wywalczył 2 miejsce w prestiżowych regatach Fastnet Race w klasie wielokadłubowców MOCRA.

Polska załoga startowała na katamaranie, należącym do Roberta Szustkowskiego R-Six. Polacy ustąpili miejsca jedynie trimaranowi Concesine, który pokonał trasę w najkrótszym czasie ze wszystkich 364 łodzi, biorących udział w tegorocznych regatach. Wynik polskiego zespołu jest najlepszym w historii tego wyścigu, osiągniętym przez jacht pod polska banderą: 3 dni, 3 godziny, 2 min i 3 sek.

Rolex Fastnet Race

Fastnet Race to jeden z najbardziej prestiĹźowych wyścigów jachtów i katamaranów, organizowany co dwa lata od 1925 roku przez Royal Ocean Racing Club oraz Wielką Brytanię. Uznawany za bardzo trudny wyścig o długości 1,126 km (806 mil morskich) startuje z cieśniny Solent, wokół latarni Fastnet, leżącej na wyspie ok. 11 km na południe od wybrzeĹźa Irlandii z metą w Plymouth. Wyścig ten przyczynił się do rozwoju nowych technologii oraz projektowania jachtów. Od 2001 roku wyścig zmienił nazwę na Rolex Fastnet Race a zawodnicy walczą o tytuł Fastnet Challange Cup.

Polska załoga pokonała ten wyścig w składzie: Skipper - Robert Janecki, Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk, Jacek Wysocki, Albert Gryszczuk, Tomasz Januszewski, Andrzej Mioduszewski i Will Best.

Robert Szustkowski to przedsiębiorca mieszkający na stałe w Szwajcarii i prowadzący działalność biznesową na wielu światowych rynkach. Od 2008 roku rywalizuje w rajdach cross-country. W 2010 roku po raz pierwszy stanął na starcie Rajdu Dakar i innych rajdów, mając u boku doświadczonego Jarosława Kazberuka. W tym roku wspólnie zdobyli srebrny medal Fastnet Challange Cup pod polska banderą.