W Cieszynie ruszyła trzecia edycja festiwalu "MurArt!", projektu, w trakcie którego artyści związani ze sztuką uliczną będą tworzyć murale. Za organizację odpowiada Ośrodek Kultury w Cieszynie - Dom Narodowy. Kuratorem wydarzenia jest artystka, Agula Swoboda, a partnerem firma PPG, lider na rynku farb i lakierów, którego jedna z fabryk zlokalizowana jest właśnie w tym mieście.
Czym jest mural?
Mural to forma sztuki wychodząca na ulice. Murale są tworzone w przestrzeni publicznej, na ścianach budynków, murach i innych obiektach. Możemy powiedzieć, że mural rozwijał się już w czasach prehistorycznych, ale forma, do której się obecnie odnosimy, została zapoczątkowana w latach trzydziestych XX wieku w Meksyku. Działalność artystów takich, jak Banksy czy Diego Rivera, których prace są znane na całym świecie, pozwoliła wynieść tę gałąź street artu do sztuki najwyższej rangi, która ma walory nie tylko estetyczne, ale także opowiada historie, komentuje rzeczywistość i współczesne zjawiska.
- Dzisiejsze murale zabierają głos w ważnych kwestiach społecznych i mają realny wpływ na życie mieszkańców miasta. Są intensywne, inspirujące, bardzo często opowiadają ciekawe bądź trudne historie. To znakomite narzędzie do nawiązania dialogu i pretekst do obudzenia emocji w widzu. Murale poprzez swoją dostępność i społeczny charakter, zmieniają przestrzeń miast, dopełniają architekturę, nadają koloryt. Dzięki nim nasze otoczenie staje się ciekawsze. – podkreśla kuratorka festiwalu MurArt!, Agula Swoboda.
MurArt! 2019
Cieszyn i jego mieszkańcy mogą cieszyć się sztuką uliczną już od kilku lat. W ramach projektu w 2016 roku przy ulicy Garncarskiej obok Sądu Rejonowego powstał mural „Powrót Braci”. W kolejnym roku na murze przy Alei Oswalda Madeckiego pojawiły się cztery prace - dzieło poświęcone Zofii Kossak oraz ikoniczne znaki Cieszyna – Rotunda, Studnia Trzech Braci i cieszyńska uliczka. Do tegorocznej edycji wydarzenia zaangażowano wybitnych twórców street artowych: Annę "COXIE" Szejdewik, Marcina Koleśnika, Marka Głowackiego oraz Roberta Bubla. Będą kontynuować pracę artystów, którzy brali udział w poprzednich edycjach i dołożą swoje kolorowe cegiełki do miejskiego muru niedaleko dworca PKP.
Poza tworzeniem murali, w programie imprezy uwzględnione są spotkania z mieszkańcami, w czasie których artyści będą mogli opowiedzieć o sobie i swojej twórczości. Kuratorka tegorocznej edycji, Agula Swoboda uważa, że istnieje duże przyzwolenie na kicz w przestrzeni publicznej. MurArt! jest inicjatywą, która poza promocją sztuki, ma również za zadanie walczyć z tym trendem. Murale pozwalają przekształcić przestrzeń miejską, nadają jej unikatowy charakter, dzięki czemu jest ona bardziej atrakcyjna. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Cieszyna. Dzięki projektowi miasto jest pełne sztuki i wyróżnia się na tle Polski.
Kolorowe mury dla mieszkańców
Działając w myśl zasady "Chronimy i upiększamy świat", PPG, światowy lider rynku farb i lakierów, po raz kolejny został partnerem festiwalu MurArt!. W mieście od lat zlokalizowana jest jedna z największych europejskich fabryk firmy.
- Znaczna część mieszkańców miasta to nasi pracownicy, którym chcemy zapewnić najlepsze środowisko pracy. Naszym celem jest, aby we wspólnym mieście żyło nam się przyjemnie, a nie od dziś wiadomo, że barwy wpływają na nasze samopoczucie, jak i na postrzeganie otoczenia. Liczymy, że kolejne piękne dzieła plastyczne, które pojawią się na murach Cieszyna, wywołają uśmiech u przechodniów – zaznaczył Grzegorz Koźminski, Menedżer ds. Komunikacji PPG.
Wszyscy artyści biorący udział w projekcie MurArt! otrzymają od PPG niezbędne farby i akcesoria malarskie.
Sylwetki artystów MurArt! 2019 w Cieszynie
Anna „COXIE” Szejdewik - absolwentka wydziału malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ilustratorka, malarka działająca w przestrzeni publicznej. Od wielu lat związana ze środowiskiem wrocławskich twórców ulicznych.
Marcin Koleśnik - absolwent wydziału malarstwa na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.W ostatnich latach aktywny na polu komiksu, ilustracji i filmu. Obecnie prowadzi klasę rysunku i storyboardu w szkole filmowej w Krakowie.
Marek Głowacki – mieszkaniec Cieszyna, absolwent wydziału grafiki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Od 2007 roku prowadzi pracownię rysunku na macierzystej uczelni. W 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych. W pracy twórczej zajmuje się głównie problemem wizerunku człowieka. Oprócz rysunku uprawia ilustrację, komiks oraz projektowanie graficzne.
Robert Bubel – absolwent wydziału malarstwa na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, posługuje się środkami ekspresji malarskiej zakorzenionej w drugiej połowie XX wieku. W swoich obrazach często wykorzystuje i interpretuje fotografie.
PPG: WE PROTECT AND BEAUTIFY THE WORLD™
W PPG codziennie opracowujemy i oferujemy farby, powłoki oraz inne produkty, którym klienci ufają już od ponad 135 lat. Dzięki poświęceniu, kreatywności i bliskiej współpracy, jesteśmy w stanie sprostać największym wyzwaniom, jednocześnie wyznaczając właściwy kierunek dalszego rozwoju naszej innowacyjnej oferty. Główna siedziba PPG znajduje się w Pittsburghu, a nasze oddziały są w 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku firma zanotowała przychód netto w wysokości 15,4 mld USD. Wspieramy klientów z branży budowlanej, konsumenckiej, przemysłowej, transportowej oraz z rynków pochodnych. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie www.ppg.com.