Przyswojenie nieciekawego i pełnego drobnych szczegółów materiału przed egzaminem może być poważnym wyzwaniem. Spędzenie wielu godzin nad książkami nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Jak zatem zwiększyć umiejętność zapamiętywania słówek, dat czy pojęć? Poniżej prezentujemy wybrane metody.
Stosuj skojarzenia
Mózg człowieka, by skutecznie zapamiętać informacje, potrzebuje dodatkowych bodźców w postaci skojarzeń związanych z daną dziedziną. Połączenie znanej informacji z nową wiadomością jest najprostszą drogą do jej przyswojenia. Ten mechanizm wykorzystano do opracowania tablicy edukacyjnej eduart z układem okresowym pierwiastków, na której do każdego pierwiastka dodano obrazek pokazujący, gdzie dany metal czy gaz występuje. Łatwiej bowiem zapamiętać wiedzę na temat poszczególnych pierwiastków, jeśli ich właściwości zobrazowane jest za pomocą przedmiotów codziennego użytku.
Notuj i rysuj
Kiedy zapisujemy informacje w zeszycie, wykorzystujemy tylko lewą półkulę mózgu. By zwiększyć efektywność nauki trzeba uruchomić także jego prawą połowę. Możemy to zrobić wprowadzając do naszych notatek kolory, rysunki, symbole. Obrazowe przedstawienie wiadomości umożliwia bowiem wychwytywanie powiązań i zależności, np. pomiędzy poszczególnymi dynastiami panujących w Polsce władców. Takie informacje znajdują się na eduarcie z pocztem królów i książąt polskich, gdzie każdy monarcha został sportretowany wg rysunków Jana Matejki, a poszczególnej rodzinie przyporządkowano inny kolor. By zidentyfikować władcę oraz okres, w którym panował, wystarczy zapamiętać barwę tła.
Regularnie powtarzaj zdobytą wiedzę
Kluczem do skutecznego zapamiętywania jest regularne powtarzanie przyswojonego materiału. Znacznie łatwiejsze jest to w momencie, gdy potrzebne informacje znajdują się w zasięgu wzroku, np. na ilustracjach wiszących na ścianie w pokoju. Wpatrując się codziennie w tablicę eduart zawieszoną nad biurkiem, szybciej i niejako „mimochodem” przyswajamy wiedzę na niej przedstawioną, np. dotyczącą polskich władców. Kolorowa tablica z informacjami, atrakcyjnie graficznie opracowanymi, przyciąga uwagę nawet najbardziej rozkojarzonego ucznia.
Zadbaj o higienę umysłu
Organizm zużywa energię nie tylko podczas ćwiczeń fizycznych, ale także podczas wysiłku umysłowego. Zwiększyć umiejętności zapamiętywania można zatem stosując zdrową dietę, opartą na świeżych owocach i warzywach. Słone przekąski lepiej zastąpić pestkami słonecznika, dyni czy migdałami, które zawierają magnez wspomagający koncentrację i tym samym poprawiający zapamiętywanie.
Mózg najlepiej regeneruje się podczas snu. Dlatego, jeśli musimy przyswoić dużą partię materiału, lepiej przystąpić do nauki po dobrze przespanej nocy. Podczas dłuższych sesji nad książkami warto zaplanować przerwy, które najlepiej spędzić spacerując na świeżym powietrzu. Dotleniony mózg szybciej przyswaja informacje.
dostarczył infoWire.pl