Głównym kryterium, decydującym o miejscu na liście była dynamika przychodów z 2011 r. w stosunku do roku ubiegłego. Mlekovita, Mlekpol i Barter osiągnęły w tym okresie obroty odpowiednio: 706,3 mln euro, 652,7 mln euro i 479,9 mln euro. Największą dynamiką może pochwalić się debiutant na liście – Barter SA, który osiągnął wzrost o 37 proc. ( Mlekowita i Mlekpol poprawiły wynik odpowiednio o 12,5 proc. i 5,3 proc.).
- Wzrost przychodów Barter zawdzięcza intensywnym działaniom, zmierzającym do umocnienia pozycji spółki na rynkach gazowym i węglowym; ich efekty powinny być widoczne w najbliższym czasie w postaci wzrostu rentowności – mówi Bernard Cichocki, wiceprezes Barter SA. - Działania te, podjęte w obu segmentach, mają na celu zwiększenie udziału produktu wyżej przetworzonego w strukturze sprzedaży. Dodatkowo wprowadzenie nowych kanałów sprzedaży daje duże nadzieje na zachowanie trendu wzrostowego. Nie zaprzestajemy również podejmowania działań w nowych, obiecujących segmentach, jakim np. jest rynek LNG (skroplony gaz ziemny). Trzeba też pamiętać, że na wielkość przychodów w branży paliwowo - surowcowej duży wpływ mają "wyjściowe" ceny surowca, a te są w ostatnich latach na górnych pułapach.
Rankingowymi liderami pod względem wielkości przychodów wśród największych firm regionu Europy Środkowej pozostają te z branży energetycznej: PKN Orlen i MOL. Tuż za nimi znalazł się koncern samochodowy Skoda. Wśród największych spółek dominują firmy energetyczne i paliwowe, które zajęły siedem na dziesięć pierwszych miejsc. W gronie największych spółek regionu najbardziej wzrosła liczba przedsiębiorstw z sektorów: dóbr konsumpcyjnych i transportu oraz przemysłowego - to główne wnioski z szóstej edycji Rankingu "CE TOP 500", przygotowanego przez firmę Deloitte.