Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-03-16

A A A POLEĆ DRUKUJ

Pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych w ramach kampanii „Nasz Klimat”

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” przygotowało pakiety edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych. Materiały pozwolą na wsparcie nauczycieli w przygotowaniu zajęć lekcyjnych realizowanych na podstawie scenariuszy pt. „Przyjaciele klimatu”. Scenariusze lekcji wraz z materiałami dydaktycznymi są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Każda ze szkół otrzyma bezpośrednią informację za pomocą wiadomości e-mail nt. propozycji ich wykorzystania w ramach zajęć lekcyjnych wraz z podziałem materiałów ze względu na etap nauczania.

Zachodzące zmiany klimatu nie pozostają bez wpływu na życie każdego z nas. Coraz częściej zmagamy się z ich negatywnymi konsekwencjami. Warto jednak podkreślić, że za taki stan rzeczy nie odpowiadają wyłącznie intensywny rozwój przemysłu i zbyt duża emisja do atmosfery gazów cieplarnianych. Na klimat wpływają również nasze codzienne nawyki, związane m.in. podejściem do segregowania odpadów, nieracjonalnym korzystaniem z zasobów wody czy nadmierną konsumpcją. Dlatego konieczne są działania służące budowaniu świadomości i wiedzy nt. działań proekologicznych, które będą skierowane do różnych grup wiekowych. Jednym z nich są inicjatywy dla uczniów
i nauczycieli szkół podstawowych, którzy w ramach kampanii „Nasz Klimat” będą mogli skorzystać
z atrakcyjnych materiałów dydaktycznych, wspierających i uatrakcyjniających zajęcia lekcyjne.
To bowiem od postawy i wiedzy młodego pokolenia nt. zmian klimatu będzie uzależnione powodzenie dalszych działań związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Pakiety edukacyjne dla szkół podstawowych

Materiały edukacyjne powstały w ścisłej współpracy z ekspertami z zakresu metodyki i dydaktyki nauczania dzieci i młodzieży na poziomie szkoły podstawowej. Autorzy uwzględnili w nich konieczność podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu i wyjaśnili potrzebę ich realizacji. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość poznania w atrakcyjnej formie zagadnień związanych z edukacją ekologiczną, zdobywając wiedzę nt.: zmian klimatu, neutralności klimatycznej, odnawialnych źródeł energii, idei zrównoważonej konsumpcji i zrównoważonego stylu życia. Pakiety edukacyjne pozwolą też na zobrazowanie uczniom: negatywnych konsekwencji wynikających
z zachodzących zmian klimatu oraz pozytywnego wpływu działań na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu. Dostarczą również wiedzy nt. indywidualnych działań jakie można podejmować dla ochrony środowiska i klimatu.

Pakiety, które są uzupełnieniem scenariuszy lekcyjnych pt. „Przyjaciele klimatu” zostały podzielone na cztery grupy wiekowe, aby precyzyjnie dopasować ich treść do potrzeb, rozwoju, zdolności poznawczych i aktualnej wiedzy uczniów. Nauczyciele mogą wykorzystać je w różnej formie: drukując i rozdając uczniom, wyświetlając na tablicy interaktywnej lub rzutniku, a także wypełniając na komputerze. Do dyspozycji nauczycieli zostały przygotowane:

1.      Pakiet dla edukacji wczesnoszkolnej (klasa I-III szkoły podstawowej), w którego skład wchodzą:

a)      Zespołowa gra planszowa;

b)     Zagadki dla uczniów związane z ochroną klimatu wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

c)      Quiz klimatyczny „prawda-fałsz” wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

d)     Infografika przybliżająca zasady indywidualnych działań w domu na rzecz ochrony klimatu;

e)     Rymowanka do uzupełnienia przez uczniów;

f)       Kolorowanka związana z odnawialnymi źródłami energii.

 

2.      Pakiet dla klasy IV szkoły podstawowej, w którego skład wchodzą, w którego skład wchodzą:

a)      Dzienniczek dobrych praktyk;

b)     Quiz klimatyczny wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

c)      Rebus;

d)     Krzyżówka wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

e)     Łamigłówka do połączenia związana z odnawialnymi źródłami energii wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

f)       Animacja o dobrych praktykach wraz z rymowanką.

 

3.      Pakiet dla klasy V-VI szkoły podstawowe, w którego skład wchodzą:

a)      Projekt: Dom z klimatem do pracy w parach;

b)     Zespołowa gra edukacyjna wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

c)      Animacja klimatyczna;

d)     Diagram związany z zagadnieniami ochrony klimatu;

e)     Grafonotatki przeznaczone do zeszytu;

f)       Infografika o roli drzew;

 

4.      Pakiet dla klasy VII-VIII szkoły podstawowej, w którego skład wchodzą:

a)      Quiz klimatyczny wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

b)     Diagram związany z zagadnieniami ochrony klimatu;

c)      Karta pracy pt. “Wspieramy ochronę klimatu w szkole”;

d)     EKOkalendarz;

e)     Zespołowa gra edukacyjna wraz z kartą odpowiedzi dla nauczyciela;

f)       Infografika o nowych etykietach efektywności energetycznej.

Poprzez kampanię „Nasz klimat” chcemy budować wiedzę klimatyczną również wśród najmłodszych, aby w przyszłości stali się obywatelami świadomie podejmującymi decyzje konsumenckie oraz inicjatorami i realizatorami wielu działań proekologicznych. Znamy potrzeby uczniów na poszczególnych etapach edukacji, dlatego rozszerzyliśmy zakres pakietów edukacyjnych, dodając także materiały interaktywne, dzięki którym zajęcia lekcyjne będą dla uczniów jeszcze bardziej atrakcyjne – komentuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wszystkie powyższe materiały zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu
i Środowiska: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/przyjaciele-klimatu.

Kampania „Nasz Klimat” – pozostałe działania edukacyjne

Materiały edukacyjne dla szkół nie wyczerpują jednak zakresu aktywności w ramach kampanii „Nasz Klimat”. Została ona podzielona na cztery etapy, w ramach których realizowane będą poszczególne cele i elementy komunikacyjne. Działania edukacyjne zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem wielu kanałów – m.in. Internetu i mediów społecznościowych – Facebook, Instagram, Twitter, podcasty, serwisy VOD i YouTube). Dzięki temu nauczyciele, poza przekazaniem wiedzy uczniom podczas zajęć, mogą również zaproponować swoim podopiecznym zapoznanie się z rzetelnymi materiałami umieszczonymi m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ważnym punktem działań będzie podjęcie współpracy z blogerami i influencerami, którzy w codziennej działalności w Internecie podejmują zagadnienia związane z klimatem i ochroną środowiska. Internetowi twórcy ze względu na swoją rozpoznawalność stanowią dla wielu młodych osób źródło sprawdzonych informacji, a ich działalność pozwala ukazać, dlaczego każdego dnia warto podejmować proekologiczne postawy. Jednym z elementów kampanii będzie również VideoOlimpiada klimatyczna – konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem konkursu będzie przygotowanie edukacyjnego materiału filmowego, w którym pojawi się odpowiedź przynajmniej na jedno z dwóch pytań: „W jaki sposób na co dzień możemy dbać o klimat?” lub „W jaki sposób edukować najbliższych o konieczności dbania o klimat?”. Jego głównym celem będzie zwrócenie uwagi uczniów na kwestie środowiskowe oraz zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej nt. indywidualnych działań na rzecz klimatu.

 Kampania potrwa do października 2022 r.

Zapraszamy do regularnego śledzenia poszczególnych etapów kampanii „Nasz Klimat” na stronie internetowej: www.naszklimat.gov.pl oraz do aktywnego włączenia się w poszczególne działania.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS