Budynki odpowiadają za ponad 40% zużycia energii w Europie, a niemal 75% z nich charakteryzuje się niską efektywnością energetyczną. W związku z tym, coraz większą wagę przywiązuje się do uzyskania zielonych certyfikatów zarówno dla istniejących, jak i nowo budowanych obiektów. Ich efektywność energetyczna oceniana jest na podstawie modelowania i symulacji energetycznej. Jak dotąd nie było jednak analizy pokazującej rzeczywiste zużycie energii budynku: jaki wpływ na jej wysokość mają zastosowane innowacyjne systemy, odpowiednie zarządzanie, specyfika i oczekiwany komfort najemcy. Powyższe kwestie zostały szczegółowo przedstawione w pierwszym w Europie raporcie analizującym budynki biurowe w Polsce, opracowanym przez trzech partnerów – Skanska, Go4Energy i Cushman & Wakefield.
Raport „Zużycie energii w budynkach biurowych” to efekt współpracy specjalistów z trzech dziedzin: doświadczonego dewelopera budynków biurowych – firmy Skanska, ekspertów w zakresie certyfikacji środowiskowej Go4Energy oraz zarządców nieruchomości firmy doradczej Cushman & Wakefield. Partnerzy projektu przeanalizowali dane z 20 budynków biurowych w Polsce obejmujących 16 budynków certyfikowanych w systemach LEED oraz BREEAM.
- W ciągu ostatnich lat zgromadziliśmy szereg danych na temat funkcjonowania budowanych przez nas zielonych budynków biurowych. Aby zweryfikować, jak założenia projektowe sprawdzają się w praktyce, potrzebowaliśmy porównać działanie naszych budynków z innymi referencyjnymi biurowcami w Polsce. Okazało się, że na rynku brakuje szczegółowych i kompleksowych analiz, które moglibyśmy wykorzystać w naszych działaniach deweloperskich. Razem z naszymi partnerami zdecydowaliśmy się więc na przygotowanie pełnej analizy, która objęła różne budynki funkcjonujące na polskim rynku biurowym, o różnej charakterystyce oraz różnym wieku i specyfikacji środowiskowej – wyjaśnia Waldemar Olbryk, dyrektor zarządzający funkcji wsparcia Skanska.
Przeprowadzone badania podkreśliły ogromne znaczenie roli użytkowników-najemców w zużyciu energii w budynku. Dzięki zastosowanym metodom obliczeniowym po raz pierwszy udało się wydzielić profil energetyczny najemcy z profilu budynku.
- Do tej pory podczas projektowania modeli energetycznych specyfika działalności najemców w ogóle nie była brana pod uwagę. W analizowanych obiektach udział energii elektrycznej zużywanej przez najemców w całkowitym bilansie energetycznym budynku wahał się od 14% do 65%. Stanowiło to punkt wyjścia do opracowania nowej metody oceny budynków, która oddziela charakterystykę obiektu od zużycia energii na potrzeby najemców – wyjaśnia Piotr Bartkiewicz, partner firmy Go4Energy.
Analiza pokazała, że dzięki właściwej eksploatacji nawet starsze budynki, wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa mogą się charakteryzować wysoką efektywnością energetyczną, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowego środowiska pracy.
- Największy potencjał do oszczędzania energii wykazały budynki wykonane w ciągu ostatnich 6 lat. Oszczędności te sięgają 32%, co dowodzi opłacalności korzystania z zastosowanych na etapie projektowym i wykonawczym rozwiązań. Poprzez odpowiednie zarządzanie nieruchomościami możemy identyfikować obszary, w których zużycie energii jest nieracjonalne i wprowadzać odpowiednie korekty pracy systemów lub modernizacje – komentuje Zuzanna Paciorkiewicz, MRICS, Partner, Dział Zarządzania Nieruchomościami Cushman & Wakefield.
Raport potwierdza, że do zapewnienia optymalnego zużycia energii w budynku niezbędna jest współpraca zespołów projektowych z zarządcami i obsługą techniczną. Pionierskie badanie posłuży do stworzenia właściwych narzędzi do bieżącej, efektywnej kontroli nad gospodarką energetyczną budynków oraz pełniejszego wykorzystania dostępnych instalacji. Kolejnym krokiem w projektowaniu wydajnych energetycznie budynków biurowych jest wykorzystanie zebranej w raporcie wiedzy. Dzięki analizie cyklu życia istniejących budynków, proces udoskonalania prototypów podczas tworzenia kolejnych inwestycji stanie się łatwiejszy. Powstały raport to również narzędzie, które pomoże w edukacji najemców, jasno określając korzyści płynące z budowania w zgodzie ze standardami zrównoważonego rozwoju. Raport ma charakter otwarty i będzie w najbliższych latach uzupełniany o kolejne dane. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie pełnej analizy energetycznej każdego budynku biurowego oraz porównanie ich parametrów użytkowych na tle już przebadanych obiektów.
dostarczył infoWire.pl