Według siódmego „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao SA w województwie świętokrzyskim rośnie odsetek firm, które inwestują i eksportują. Nadal jednak odsetek ten jest niższy niż średnio w kraju. Poprawę mogą przynieść kolejne miesiące - właściciele firm z województwa zamierzają więcej inwestować niż przeciętny przedsiębiorca w kraju. Podobnie jak w ubiegłym roku, widać różnicę pomiędzy podregionami na korzyść kieleckiego. Ogólny Wskaźnik Koniunktury wyniósł 95 pkt i jest to drugi najlepszy wynik w regionie w przeciągu ostatnich 7 lat. Maleje średnia wartość barier rozwoju firm.
W tym roku tematem specjalnym siódmej edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm” Banku Pekao SA są inwestycje w mikro i małych firmach. W województwie świętokrzyskim 43% mikro i małych firm realizowało projekty inwestycyjne w ciągu ostatnich 12 miesięcy (dla porównania w kraju odsetek ten wyniósł 49%). Lepszy pod tym względem był podregion kielecki, gdzie inwestowało 45% firm. W podregionie sandomiersko-jędrzejowskim odsetek ten wyniósł 39%. W najbliższych miesiącach zamierza inwestować 45% przedsiębiorców ze świętokrzyskiego - to więcej niż w całym kraju, gdzie będzie inwestować 39% firm. Różnica pomiędzy podregionami jeszcze bardziej się pogłębi – w kieleckim inwestować zmierza co druga firma (dokładnie 53%), a w sandomiersko-jędrzejowskim prawie o połowę mniej (27%). Wartość 56% inwestycji wyniosła od 10 do 100 tys. złotych, a wartość 11% inwestycji przekroczyła 100 tys. złotych. W kraju odsetek inwestycji w przedziale 10 do 100 tys. złotych jest podobny, wyższy jest odsetek inwestycji powyżej 100 tys. złotych i wynosi 18%.
W województwie świętokrzyskim przedsiębiorcy realizują inwestycje, żeby poprawić efektywność (56%), dokonać wymiany środków trwałych (38%) oraz w odpowiedzi na popyt na produkty i usługi firmy na rynku (15%).
W tegorocznym badaniu autorzy zapytali także o inwestycje w kapitał ludzki. Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego podnoszą swoje kwalifikacje przede wszystkim poprzez samokształcenie (43%) oraz kursy i szkolenia (40%). Właściciele firm chcą zwiększać swoje kwalifikacje – zwłaszcza w obszarze specjalistycznej wiedzy związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą (32%), języków obcych (22%) oraz informatyki (21%).
Odsetek innowacyjnych firm oraz nakłady na innowacje są w województwie świętokrzyskim niższe od średniej w kraju. Innowacje produktowe w ostatnich 12 miesiącach wdrożyło 24% firm w podregionie kieleckim i 18% w podregionie sandomiersko-jędrzejowskim. Natomiast innowacje procesowe odpowiednio 17% i 10%. W 2016 r. wartość 2% projektów innowacyjnych przekroczyła 100 tys. złotych (w kraju było to 11%). Co ciekawe, w kieleckim w ogóle nie było tak dużych inwestycji, a w sandomiersko-jędrzejowskim odsetek takich inwestycji wyniósł aż 14%.
W całym kraju 2016 rok był dobrym rokiem dla eksporterów. Odsetek eksportujących firm w województwie rośnie, chociaż podobnie jak w ubiegłym roku jest niższy niż średnio w kraju. W 2016 r. w całym województwie wyniósł 11%, to więcej niż rok wcześniej, kiedy to eksportowało 9% firm, ale zdecydowanie mniej niż średnio w kraju, gdzie odsetek ten wynosi 18%. W najbliższych miesiącach będzie eksportować 12% firm (w całym kraju 19%). Podobnie jak w 2015 roku, widać wyraźne różnice pomiędzy podregionami. W 2016 roku w podregionie kieleckim eksportowało 13% firm, a sandomiersko-jędrzejowskim 6%. W 2017 roku zamierza eksportować odpowiednio 15% i 5% firm.
Ogólny Wskaźnik Koniunktury (+3 pkt powyżej średniej z 2010-2015)
Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm jest kalkulowany w oparciu o odpowiedzi przedsiębiorców na pytania dotyczące oceny ostatnich 12 miesięcy oraz perspektyw rozwoju w okresie kolejnych 12 miesięcy w ośmiu obszarach. Średnia wartość Ogólnego Wskaźnika Koniunktury w świętokrzyskim wyniosła 95 pkt[1] – o 2 pkt mniej niż w rekordowym 2015 roku oraz o +2 pkt więcej niż dwa lata temu. Wynik w województwie świętokrzyskim jest 16, najniższym wynikiem w kraju, przy czym najwyższy wynik w kraju wyniósł 98 pkt, a średnia to 97 pkt.
W województwie wskaźnik za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 92,7 pkt, a wskaźnik na kolejne 12 miesięcy wyniósł 96,6 pkt. Podobnie jak w ubiegłym roku widać różnicę w nastrojach przedsiębiorców z podregionu kieleckiego i sandomiersko-jędrzejowskiego, na korzyść tych pierwszych. Różnica ta zmniejszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem z 4 pp. do 1 pp. Właściciele z podregionu kieleckiego ostatnie 12 miesięcy ocenili na 93,0 pkt, a kolejne na 97,0 pkt. Natomiast, przedsiębiorcy z podregionu sandomiersko-jędrzejowskiego ubiegłe 12 miesięcy ocenili na 92,1 pkt, a kolejne na 95,7 pkt.
Mikro i mali przedsiębiorcy w województwie świętokrzyskim, lepiej niż średnio w kraju, ocenili zatrudnienie. Kolejnym obszarem wysoko ocenionym przez przedsiębiorców, chociaż poniżej średniej w kraju, jest dostępność do finansowania zewnętrznego. Najniżej oceniono sytuację branży i ogólną sytuację gospodarczą.
Przedsiębiorcy byli również proszeni o skwantyfikowanie barier, gdzie 1 to brak bariery, a 5 to bardzo ważna bariera. W odróżnieniu od kraju, gdzie średnia wartość barier wzrosła, w świętokrzyskim wartość ta spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem z 2,86 na 2,80 pkt. W porównaniu z rokiem 2015 w województwie wzrosło znaczenie następujących barier: niska rentowność działalności oraz obciążenia biurokratyczne.
Raport został przygotowany na podstawie wywiadów telefonicznych prowadzonych we wrześniu i październiku 2016 roku z właścicielami prawie 7 tysięcy mikro i małych firm (w tym 209 z województwa świętokrzyskiego). Raport pokazuje wyniki badania na poziomie krajowym, regionalnym (16 województw) i lokalnym (66 podregionów). Jest dostępny wraz z poprzednimi edycjami na stronie https://www.pekao.com.pl/mis/raport_SME/.
[1] Wskaźniki w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”
dostarczył infoWire.pl