Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-10-30

A A A POLEĆ DRUKUJ

Memorandum o współpracy przybliża Gdańsk do Smart City

31 października 2014 r. na Politechnice Gdańskiej podpisane zostanie "Memorandum o współpracy w ramach realizacji projektu ACCUS". Dokument zawiera zasady współpracy między samorządem a partnerami projektu oraz wyraża intencje przekazania wytworzonych komponentów projektu nieodpłatnie na potrzeby gdańskiego samorządu.

Memorandum w Sali Senatu (Gmach Główny PG) podpiszą:

  • Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska,
  • Henryk Krawczyk – Rektor Politechniki Gdańskiej,
  • Jarosław Pawłowski – Prezes Zarządu, InnoBaltica Sp. z o.o.,
  • Joanna Oberbek – Wiceprezes Zarządu, InnoBaltica Sp. z o.o.,
  • Przemysław Szleter – Prezes Zarządu, Fundacja Interizon,
  • Tomasz Woźniak – Członek Zarządu, Fundacja Interizon.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 11 od krótkich wystąpień sygnatariuszy. Następnie prowadzący wydarzenie dr inż. Łukasz Kulas, koordynator wdrożenia pilotażowego projektu ACCUS z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, przedstawi prezentację projektu. O godz. 11.20 sygnatariusze złożą podpisy. Od godz. 11.30 zaplanowano czas dla mediów.

Projekt ACCUS (ang. Adaptive Cooperative Control of Urban Subsystems) realizowany jest przez konsorcjum 28 instytucji naukowych i firm z ośmiu państw UE, w tym z Polski. Polskę, a dokładniej Pomorze, reprezentują: Politechnika Gdańska, Pomorski Klaster ICT Interizon (skupiający obecnie ponad 150 podmiotów gospodarczych) oraz Innobaltica (spółka łącząca interesy Gdańska, regionu i uczelni Pomorza).

Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej platformy typu Smart City, która pozwoli w inteligentny sposób zarządzać miastem lub regionem. W ramach jednego systemu operacyjnego zintegrowane zostaną ze sobą różnorodne aplikacje pozwalające na efektywne zarządzaniem szeroko pojętym życiem miasta.

Pilotażowa wersja systemu będzie testowana w Gdańsku od stycznia 2015 r. 10 zintegrowanych w nim aplikacji pozwoli m. in. na: sterowanie oświetleniem miejskim, monitorowanie ruchu na ulicach i warunków na drogach, numeryczne prognozowanie pogody, automatyczną identyfikację pojazdów (przed pojazdami policji otworzą się szlabany broniące wjazdu na różnego rodzaju chronione tereny),czy też zarządzanie energią w budynkach. Aplikacja „Citizen sensor” przeznaczona będzie dla mieszkańców Gdańska.  Wykorzysta dane pochodzące z innych aplikacji by przekazywać informacje praktyczne, np. dotyczące korków, nadchodzącej ulewy lub nagłego wyłączenia prądu w dzielnicy.

Projekt zakończy się w maju 2016 r. Wówczas stworzony przez naukowców system wart 60 mln zł stanie się własnością gdańskiego samorządu. Miasto otrzyma w ten sposób bezpłatnie narzędzie, które będzie mogło dowolnie wykorzystywać i rozbudowywać. Szczegółowe zasady użytkowania systemu po zakończeniu projektu zostaną wypracowane w trakcie obowiązywania memorandum.

Projekt ACCUS finansowany jest w ramach mechanizmu ARTEMIS w ramach 7. Programu Ramowego UE, poświęconego wdrożeniom innowacyjnych rozwiązań do firm europejskich. Projekt jest realizowany w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym finansowanie zapewniają po części zainteresowane firmy, a po części 7. PR oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Łączna kwota projektu ACCUS to ok. 13 mln euro.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS