Montażowi okien i drzwi towarzyszą również prace malarskie, które wymagają użycia dobrze dopasowanych pędzli. Przy wyborze odpowiedniego pędzla w grę wchodzi szereg czynników wpływających na to, czy narzędzie dobrze się sprawdzi. Innego rodzaju sprzęt jest przeznaczony do dużych powierzchni, a jeszcze inny ułatwi malowanie ram okiennych. Prezentujemy praktyczne porady, które pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie.
Przy montażu nowej i wymianie starej stolarki otworowej – okien i drzwi – ważnym etapem prac jest oczyszczenie i zagruntowanie otworu montażowego, a potem obróbka ścian wokół zamontowanego już produktu. Niezbędne jest tu wykorzystanie wysokiej jakości narzędzi malarskich, a przede wszystkim dopasowanych pędzli, które ułatwią wykonanie zadania i zapewnią estetyczne, trwałe wykończenie. Jakie produkty wybrać?
Pędzle malarskie – grupy produktowe
Żeby dokonać optymalnego wyboru i dopasować odpowiedni do zadania pędzel, zapoznajmy się najpierw z głównymi grupami produktowymi oraz ich właściwościami. Zasadniczo, dostępne są trzy rodzaje pędzli: drewniane, dwukomponentowe i pędzle płaskie.
Pędzle drewniane to najczęściej pędzle specjalistyczne, przeznaczone do różnego rodzaju zastosowań. – Warto zwrócić uwagę na jakość ich rękojeści – wykonanie z selekcjonowanego drewna bukowego, szlifowane lub lakierowane wykończenie posiadają angielskie pędzle uznanej marki Proline. Przydatnym elementem jest otwór w rękojeści, który pozwala na zawieszenie pędzla podczas prac malarskich np. na drabinie. Produkujemy również wysokiej klasy dwukomponentowe pędzle Soft Touch, z ergonomicznym uchwytem i okuciem ze stali nierdzewnej. Głowice tych pędzli umieszczone są w opakowaniach z PVC, co pozwala na wygodne przechowywanie narzędzia pomiędzy jedną, a drugą pracą – mówi Konrad Panasiuk, Brand Manager Proline, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”. Rodzina pędzli płaskich tej marki to natomiast produkty z plastikową, jednokomponentową rączką i okuciem wykonanym z blachy tin-plated.
Oznaczenie pędzli
Wybór narzędzia ułatwia odpowiednie oznaczenie zastosowane przez producenta. Powinno być ono jak najbardziej intuicyjne, tak aby w łatwy sposób można było odnaleźć właściwy pędzel. Dobrą praktyką jest więc wykorzystanie podziału kolorystycznego, dostosowanego do rodzaju i przeznaczenia farby, którą chcemy malować. Znaleźć je można na etykietach, opakowaniach i rękojeści. To właśnie na opakowaniu umieszczone są zazwyczaj szczegółowe dane, jak np. wymiary części roboczych. W przypadku rozwiązań Proline, pod logotypem producenta znajduje się grawer lub tampodruk, dzięki któremu nawet po wyrzuceniu opakowania nadal w łatwy sposób będzie można odczytać, do jakich prac i farb dedykowany jest dany pędzel.
Jak pędzel wybrać? Narzędzia dla promalarzy
Pędzel wybieramy w zależności od charakteru pracy, powierzchni roboczej i miejsca aplikacji farby. Pędzle płaskie, czyli najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze narzędzia malarskie, dobrze sprawdzą się przy większości podstawowych prac malarskich. Gdy trzeba pomalować trudno dostępne przestrzenie lub miejsca znajdujące się wyżej, odpowiednie będą pędzle kątowe lub kaloryferowe, wyposażone w długi trzonek o zagiętym kształcie. Przeznaczone są do prac ze wszystkimi rodzajami farb i lakierów.
Do prac przygotowawczych przed montażem stolarki: mycia, odpylania i gruntowania muru najlepiej wykorzystać pędzel ławkowiec, ławkowiec mini lub tapetowiec. Bardzo dobrze sprawdzają się one do wydajnego malowania dużych powierzchni. Jeśli do pokrycia farbą są natomiast określone kształty i drobne elementy, to odpowiednim rozwiązaniem są pędzle okrągłe. Przy wykonywaniu odcięć i malowaniu ram okiennych pomocne jest zaś użycie pędzli skośnych. – Pędzle dostępne są w różnych szerokościach włosia, więc narzędzie możemy dopasować także pod tym kątem, do wielkości powierzchni. Pędzle Proline oznaczone są symbolami, w zależności od rodzaju pracy, do jakiej są dedykowane, więc łatwo dobierzemy potrzebny produkt. Dla promalarzy przeznaczony jest cały asortyment – do prac malarskich można też wykorzystać akcesoria Proline, jak np. mieszadła ręczne do farb, skrobaki czy też kurtyny przeciwpyłowe – dodaje Konrad Panasiuk.
Dobrymi narzędziami dobrze się pracuje. Dlatego przy montażu nowych i wymianie starych okien oraz drzwi, do przygotowania podłoża, jak i wykończenia otworu montażowego niezastąpione są wysokiej jakości narzędzia malarskie. Dzięki nim, praca przebiegnie szybciej i sprawniej, a nowy wyrób będzie perfekcyjnie wkomponowany w budynek.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/