Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-09-21

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jak uszczelnić zadaszenie z poliwęglanu?

 

Płyty poliwęglanowe są szeroko stosowane do zadaszenia tarasów, wejść do budynków, wiat garażowych i przystankowych oraz tworzenia świetlików dachowych. To rozwiązanie lekkie, a jednocześnie trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Żeby w pełni wykorzystać zalety tego materiału, potrzebny jest odpowiedni montaż konstrukcji i jej skuteczne uszczelnienie.

Poliwęglan, czyli tworzywo sztuczne o przezroczystej i wytrzymałej strukturze, odznacza się wysoką odpornością na pęknięcia oraz działanie szkodliwych warunków pogodowych, a dzięki swojej elastyczności jest łatwy w formowaniu. Bez problemu można go wyginać, tworząc np. półokrągłe konstrukcje. Może być wykorzystywany do zadaszeń i budowy ścian pionowych.

Zadaszenie w różnych wariantach

Uniwersalne zadaszenia z poliwęglanu dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku małych przydomowych wiat, jak i pokrycia większych powierzchni, m.in. targowisk, parkingów czy obiektów sportowych. Charakteryzuje je korzystny stosunek jakości do ceny. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje płyt – lite oraz komorowe (kanalikowe). Te pierwsze posiadają jednolitą strukturę, a swoim wyglądem przypominają szkło. Cechuje je bardzo wysoka przepuszczalność światła i zazwyczaj są stosowane do zadaszenia tarasów. Poliwęglan komorowy posiada natomiast specjalne komory, czyli małe kanaliki, które są otwarte i widoczne na krawędziach płyty. Wyróżnia się ażurową budową i mniejszą przezroczystością. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie potrzebna jest większa ochrona przed nasłonecznieniem.

Wykonane z poliwęglanu płyty są łatwe i szybkie w instalacji, a z uwagi na niewielki ciężar dobrze pasują do stelaży z drewna lub aluminium. Zbudowane z nich zadaszenie będzie trwałe i szczelne, jeśli zostanie dobrze zamontowane.

Montaż i uszczelnienie zadaszenia z poliwęglanu

Płyty poliwęglanowe można stosunkowo prosto obrobić, z użyciem podstawowych elektronarzędzi: piły tarczowej lub wyrzynarki z drobnymi zębami tnącymi oraz wiertarki wysokoobrotowej, która posłuży do wiercenia otworów w materiale. W przypadku poliwęglanu komorowego bardzo ważne jest skuteczne zabezpieczenie górnego i dolnego brzegu płyty specjalnymi taśmami. Zapobiegnie to przedostawaniu się zanieczyszczeń oraz wilgoci do kanalików, a jednocześnie umożliwi swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie będą one parować.

Jakie rozwiązanie będzie tu odpowiednie? Do uszczelnienia komór płyt można wykorzystać taśmy samoprzylepne Lamibond firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych. Są one pokryte wysoko paroprzepuszczalną membraną polipropylenową, odporne na działanie czynników atmosferycznych i doskonale przylegają do różnego rodzaju powierzchni, zarówno gładkich, jak i chropowatych. Taśmy Lamibond dostępne są w dwóch podstawowych wariantach: paroizolacyjnym oraz paroprzepuszczalnym, co gwarantuje poprawne odprowadzenie skondensowanej w kanalikach pary wodnej. Mogą być również stosowane do uszczelniania i reperacji membran dachowych. Aplikacja taśm jest łatwa, gdyż nie wymaga zastosowania kleju. Taśmy wystarczy przyciąć na pożądany wymiar i docisnąć do podłoża, które powinno być wcześniej oczyszczone.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas montażu? Krawędzie płyt umieszczonych na takich elementach, jak kalenice i okapy muszą być dodatkowo zabezpieczone profilami oraz zaizolowane np. silikonem. Kluczowe jest też zaprojektowanie zadaszenia z pochyleniem co najmniej 5˚, aby umożliwić swobodny odpływ wody deszczowej oraz odprowadzenie śniegu. Ważne również, żeby płyty zostały zamontowane właściwą stroną ku górze (płyty komorowe z jednej strony pokryte są warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV i zazwyczaj posiadają w tym miejscu oznaczenie w postaci folii z nadrukiem). Podczas prac montażowych nie można natomiast chodzić po płytach, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

Dobrze zamontowane płyty z poliwęglanu to trwałe, lekkie i estetyczne zadaszenie różnego rodzaju konstrukcji – zarówno w budynkach mieszkalnych, gospodarczych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Co ważne, są one również proste w eksploatacji, gdyż można łatwo utrzymać je w czystości. Odpowiednie zabezpieczenie płyt na etapie montażu zapewnia szczelność pokrycia, bez konieczności wykonywania później kosztownych i czasochłonnych poprawek.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS