W Polsce wystawia się nawet 1,5 miliarda papierowych faktur rocznie. Jak wynika jednak z danych Eurostatu, które przedstawia raport „Cyfrowe fakturowanie w Polsce”, już 13% firm w kraju i 18% w UE zdecydowało się na całkowitą rezygnację z drukowanych faktur. Idąc tym tropem, Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych rozpoczęła program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych zakładający m.in. indywidualne szkolenia dla księgowych oraz wsparcie w przeniesieniu księgowości na wirtualny system mKsięgowość.
Elektroniczna księgowość przyczynia się do ograniczenia, a nawet całkowitego wyeliminowania tradycyjnych faktur. W tym roku w Polsce planowane jest pilotażowe uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur, a jego start zaplanowany jest na 2021 r.
Zainicjowany przez OSCBR program jest odpowiedzią na transformację tradycyjnej „papierowej” księgowości w cyfrową obsługę klientów oraz wpisuje się w ekologiczny trend no paper. Towarzyszy mu także akcja charytatywna, której pierwszym beneficjentem zostało Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
Pilotaż programu Ogólnopolskie Cyfrowe Rewolucje Księgowe rozpoczął się w sierpniu i obejmował kilka dużych miast, m.in. Katowice i Rzeszów. Korzyścią dla biur biorących w nim udział jest bezpłatny system do księgowości oraz wdrożenie do cyfrowej obsługi księgowej klientów. Współpracujący przy pilotażu specjaliści zadbali o to, by podnieść jakość świadczonych usług biur rachunkowych i pokazać ich przedstawicielom jak wspierać i usprawniać biznes ich klientów.
Dodatkowo, w związku z rozwojem OSCBR i sukcesywnym przechodzeniem na tzw. system no paper, przedstawiciele lubelskiego oddziału sieci podjęli decyzję o przekazaniu ponad 400 segregatorów, używanych do tej pory do przechowywania tradycyjnej drukowanej dokumentacji, do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
Chcemy motywować zrzeszone w naszej sieci biura do ciągłego rozwoju i jak najszybszego przygotowania się na nadchodzącą cyfrową rewolucję całej branży księgowej. Jednym z nieuchronnych trendów jest całkowite przejście z tradycyjnego modelu księgowości papierowej na bardziej ekologiczną formę. Ponieważ czeka to wszystkie biura rachunkowe, zachęcamy do skorzystania z okazji aby zrobić coś dobrego – my zdecydowaliśmy się wesprzeć lubelskie hospicjum, które prowadzi szeroką działalność kilku poradni, między innymi zdrowia psychicznego, stomatologiczną i rehabilitacyjną, a także zajmuje się opieką paliatywną. Działalność ta musi mieć pełną rozbudowaną księgowość elektroniczną i papierową. Środki zaoszczędzone w ten sposób mają zostać przeznaczone m.in. na leki i odżywki dla podopiecznych hospicjum - mówi Anita Gołębiewska, Chief Operating Officer CashDirector.
Segregatory bardzo nam się przydadzą, ponieważ prowadzimy rozległą działalność kilku poradni. Dokumentacji jest bardzo dużo, w formie elektronicznej oraz papierowej i trzeba ją przechowywać, na co rocznie zużywamy sporo segregatorów. Zachęcamy firmy do tego typu wsparcia, zarówno nas, jak i innych placówek z całej polski o profilu działalności podobnym do naszego - mówi Barbara Mazur z Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.
Każde biuro rachunkowe, które zechce wesprzeć potrzebujących i przekazać segregatory, może to zrobić także kontaktując się bezpośrednio z OSCBR.
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) to największa sieć biur rachunkowych w Polsce, której celem jest wspieranie Klientów w prowadzeniu biznesu poprzez dostarczanie inteligentnej technologii i najwyższej jakości usług księgowych. Sieć prowadzi działania edukacyjne dzieląc się stale poszerzaną wiedzą na temat biznesu księgowego, zarządzania, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, e-faktur oraz rozwoju osobistego. OSCBR zrzesza już ponad 2000 biur w całym kraju, w tym ponad 700 jest już certyfikowanych. W 2021 roku sieć zainicjowała program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych.
Więcej informacji o OSCBR można znaleźć na stronie https://www.oscbr.pl/