Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wykluczenie cyfrowe jest zjawiskiem wielowymiarowym, które może generować wiele niekorzystnych skutków natury społecznej i ekonomicznej. Badacze zajmujący się tą problematyką wskazują na bezpośrednie powiązanie wykluczenia cyfrowego ze społecznym, podnosząc, że istniejące nierówności mają charakter społeczny, a nie cyfrowy. Jednakże w Polsce istnieją duże obszary, których mieszkańcy nie mają dostępu do sieci Internet ze względu na brak stosownej infrastruktury.
Takim właśnie obszarem był teren 4 gmin: Moszczenica, Ujazd, Będków, Czarnocin (woj. łódzkie), które postanowiły wspólnie zbudować konsorcjum i realizować zadanie własne w zakresie dostarczenia usług dostępu do sieci Internet swoim mieszkańcom. Dzięki pomocy zespołu Prof. Leszka Rutkowskiego w składzie Marcin Gabryel, Marcin Korytkowski, Rafał Scherer z Instytutu Inteligentnych Systemów Informatycznych, Politechniki Częstochowskiej, który przygotował dokumentację w zakresie analizy poziomu wykluczenia cyfrowego oraz zaproponował strukturę sieci i rozwiązania techniczne w technologii Fiber-Wireless (Fi-Wi) pozyskano ponad 12 mln zł na realizację zadania.
Głównym zadaniem firmy Atena Usługi Informatyczne i Finansowe S.A. w tym projekcie było zaprojektowanie i zbudowanie sieci szerokopasmowej, która pozwoliła na dostęp do Internetu osobom wykluczonym cyfrowo, czyli między innymi osobom ubogim, dzieciom uczącym się i korzystającym ze świadczeń stypendialnych, osobom niepełnosprawnym oraz rodzinom zastępczym. Dostęp do Internetu został również zapewniony szkołom, bibliotekom oraz placówkom GOPS realizującym zadania koordynacyjne w ramach projektu. Ponadto za zgodą Urzędu Komunikacji Elektronicznej wszyscy mieszkańcy czterech gmin otrzymali dostęp drogą radiową do Internetu, tzw. Internetu socjalnego.
Projekt miał bardzo szeroki zakres – od projektów na mapach, przez budowę, prace ziemne po utworzenie i skonfigurowanie elektronicznych skrzynek pocztowych, a także usług VOIP dla placówek podległych gminom. Był również skomplikowany organizacyjnie (kontrakt był podpisany w formule „zaprojektuj i wybuduj”). SIWZ stawiał określone wymagania, ale to zadaniem wykonawcy było odpowiednie zaprojektowanie, wybudowanie oraz umożliwienie dostępu do Internetu wskazanym beneficjentom.
Atena współpracowała przy realizacji projektu z firmą Łączpol, które odpowiadała za fragment prac polegający na wybudowaniu 195 km sieci Internetu szerokopasmowego, budowę infrastruktury sieciowej, masztów oraz zmodernizowanie kawiarenek internetowych – zwanych Lokalnymi Punktami Konsultacyjnymi (LPK). Były one zlokalizowane na terenie 4 gmin – głównie w szkołach. Działania Łączpolu były niejako bazą przygotowującą projekt do dalszej realizacji kolejnych etapów.
Dodatkowo w ramach projektu Atena dostarczyła także sprzęt komputerowy: notebooki oraz stacje klienckie umożliwiające korzystanie z sieci. Wyposażenie w sprzęt zostało poprzedzone licznymi szkoleniami m. in. z zakresu podstaw ich obsługi. Przeszkolonych zostało ponad 1500 osób, często uczestnicy na szkolenia przyprowadzali członków rodziny. Szkolenia realizowane w cyklach tygodniowych trwały 3 miesiące.
- Warto podkreślić, że na realizacji projektu skorzystali zarówno mieszkańcy poszczególnych gmin, ale także instytucje takie jak szkoły czy urzędy gminy – powiedział Radosław Dąbrowski – Project Manager z Ateny. - Zainstalowana sieć światłowodowa ma duże możliwości rozwoju – mające wpływ na działanie 4 gmin. Zainstalowane łącza pozwolą na uruchomienie innych usług takich jak monitoring wizyjny, monitoring szkół poprzez podłączenie kamer oraz wiele innych rozwiązań służących mieszkańcom danego obszaru – dodał Radosław Dąbrowski z Ateny.
Wójt Gminy Moszczenica może pochwalić się, że jego gmina, jako lider konsorcjum otrzymała m.in. za ten projekt tytuł „Najbardziej Innowacyjnej Gminy w Polsce”. Obecnie z tej niezwykle nowoczesnej infrastruktury korzysta około 6 tysięcy użytkowników: mieszkańców, nauczycieli, uczniów szkół.
Jak twierdzi Wójt Gminy Moszczenica Marceli Piekarek, osiągniecie sukcesu było możliwe tylko dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu zarówno pracowników firm Atena i Łączpol, jaki i osób reprezentujących Zamawiającego (pracowników Politechniki Częstochowskiej) a także umiejętności współpracy i kulturze pracy.
- Po około 3 miesiącach trwania umowy wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, jak trudne zadanie realizujemy. W tym momencie powstał jeden duży zespół, który musiał uporać się z licznymi przeszkodami naturalnymi np. lasy, przeszkodami formalnymi - wejścia światłowodami do zabytkowych budynków, a także protestami mieszkańców z obawy przed budową stacji WiFi. Dzięki firmie Atena, która dostarczyła i skonfigurowała nam niezwykle nowoczesny sprzęt i oprogramowanie światowych liderów branży IT np. Microsoft, Cisco, Ruckus, Palo Alto Networks, jesteśmy obecnie jednym z najnowocześniejszych operatorów telekomunikacyjnych w regionie. Firma Łączpol zbudowała kilkadziesiąt kilometrów sieci optycznej co daje nam obecnie nieograniczone możliwości. Zachęceni sukcesem projektu „E-leader…” i bazując na jego rezultatach przygotowujemy obecnie dokumentację w celu pozyskania środków na budowę nowoczesnego parku (przestrzeni biurowej i produkcyjnej) dla firm m.in. z branży IT, które chciałyby posiadać nowoczesne siedziby w samym centrum Polski. Staramy się także pozyskać środki na rozbudowę sieci E-leader do technologii FTTH- mówi Zastępca Wójta Krzysztof Jędrzejczyk Gminy Moszczenica osobiście nadzorujący Projekt.
Dodatkowe korzyści płynące z wdrożenia przez Atenę to miedzy innymi zmniejszenie bezrobocia dzięki wykorzystaniu sieci Internet i dostępowi do aktualnych ofert pracy, ułatwienie komunikacji pomiędzy firmami poszukującymi pracowników a osobami bezrobotnymi mieszkającymi w tym obszarze.
Dzięki zrealizowanemu projektowi zmniejszyły się koszty dostępu do Internetu oraz zwiększyła się przepustowości łączy dla szkół, bibliotek, domów kultury podległych beneficjentowi i pełniących rolę koordynatora w projekcie. Inwestycja wesprze także start w przyszłość młodzieży dorastającej w tym obszarze oraz w trudnych społecznie środowiskach – także z uwagi na dostęp do szkoleń i kursów internetowych, w szczególności do systemów e-learningowych.
dostarczył infoWire.pl