SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

VoD i wideo w internecie: co zdarzyło się w 2016 roku, co przyniesie 2017?

Nowa odsłona naszego podsumowania 2016 roku w branży mediów i marketingu dotyczy segmentu branży VoD i wideo w internecie. Analizują ją menedżerowie firm Wirtualna Polska, Cyfrowy Polsat, Interia, LifeTube, Media4Fun, Videomill, Gemius i Zenith.

Agnieszka Maciaszek, dyrektor mobile i wideo w Grupie Interia.pl

Wydarzenie roku
Polska: Wejście Netflixa na polski rynek. Co prawda część użytkowników w naszym kraju korzystała z tego serwisu już wcześniej, ale właśnie w styczniu 2016 roku usługa została oficjalnie udostępniona w Polsce. Abstrahując od liczby użytkowników korzystających z serwisu oraz listy tytułów dostępnych na starcie, było to wydarzenie, na które branża czekała od dłuższego czasu.

Świat: Udostępnienie na Facebooku opcji transmisji live dla wszystkich użytkowników – wcześniej mogli z niej korzystać głównie osoby publiczne i celebryci korzystający z Facebook Mentions, następnie relacje na żywo dostępne były dla managerów stron w ramach aplikacji Facebook Pages Manager.    

Sukces roku
Polska: Etiudy z cyklu „Legendy Polskie” reżyserowane przez Tomasza Bagińskiego  – bez dwóch zdań video content marketing na światowym poziomie. Trzy nowe filmy, zrealizowane w 2016 roku: „Twardowsky 2.0”, „Jaga” oraz „Operacja Bazyliszek „garściami czerpią z polskiej kultury, a jednocześnie zawierają w sobie to, co porusza serca użytkowników na całym świecie – uniwersalne prawdy o człowieku i jego pragnieniach. O tym, że Allegro robi to dobrze, przekonuje także świąteczna kampania wideo, która od kilku dniu święci triumfy także wśród odbiorców poza granicami Polski.

Świat: Fenomen Tasty - już końcem zeszłego roku kontent kulinarny dostarczany przez Buzz Feed był najchętniej oglądanym wideo na Facebooku. Rok 2016 przyniósł twórcom kulinarnych, krótkich form kolejne wzrosty - już ponad 75 mln (wzrost o ponad 100% w stosunku do roku 2015) osób polubiło fanpage, na którym kilkunastosekundowe filmy święcą tryumfy i biją kolejne rekordy wyświetleń i udostępnień. Tasty idąc za ciosem prezentuje amatorom tych produkcji kolejne kanały, jak przeznaczone głównie na rynek brytyjski  – Proper Tasty (14 mln fanów), czy też tradycyjną hiszpańską kuchnię z różnych regionów – Bien Tasty (9,7 mln fanów), nie zapominając także o Azji, gdzie popularność powoli zyskuje Tasty Japan (1,5 mln fanów).

Twórcy doskonale wyczuli moment, w którym wideo stało się jeszcze bardziej społecznościowe i nie oznacza już tylko YouTube’a, w związku z tym przygotowali kontent skrojony dokładnie pod użytkowników Facebooka, w czasie kiedy to właśnie wideo jest promowane jako najbardziej pożądany rodzaj kontentu, a jego zasięgi ciągle rosną. Nie bez znaczenia pozostaje też sama forma i długość materiałów, są jak reklama – krótkie, estetyczne, kolorowe - nie wymagają od użytkownika żadnego wysiłku, a jednocześnie są na tyle interesujące i angażujące, że warto się nad nimi zatrzymać przewijając stronę w poszukiwaniu kolejnych informacji.

Porażka, rozczarowanie roku
Polska: Rynek VoD dojrzewa i to cieszy, natomiast takie wydarzenia jak zamknięcie serwisu Kinoplex, za którym stała duża grupa mediowa, pokazuje, że to nie jest biznes dla każdego i potrzeba nie tylko nakładów inwestycyjnych ale też sporo determinacji i kreatywności, aby rozwijać taki produkt na trudnym polskim rynku, gdzie użytkownicy wciąż nie są zbyt skłonni płacić za treści.

Świat: Zawyżanie statystyk wideo i wprowadzanie w błąd wydawców przez Facebooka. Dwa lata podawania błędnych statystyk to  zdecydowanie zbyt długo. Przypomnijmy, że algorytm Facebooka od 2014 roku zliczał wszystkie wyświetlenia wideo, a nie jak deklarowali twórcy tylko i wyłącznie te, trwające ponad 3 sekundy (a tych właśnie jest najwięcej). Według różnych źródeł rozbieżności w statystykach podawanych reklamodawcom mogły wynosić nawet 60-80 proc.

Człowiek roku
Polska: Człowiek roku, a właściwie ludzie to gwiazdy polskiego YouTube’a. Ich obecność w kampaniach reklamowych (w dużej mierze poza YouTube’em) największych marek, programach telewizyjnych oraz, z dużymi sukcesami, na tradycyjnym rynku wydawnictw drukowanych pokazują, że konsekwencja, upór i wiara we własne możliwości pozwalają spełniać marzenia, a kariera w show biznesie dostępna jest praktycznie dla każdego, kto ma pomysł na siebie.

Bacznie śledzący rynkowe trendy w Interii także stawiamy na jutuberów - od października specjalnie dla portalu cykliczne, autorskie programy przygotowują między innymi: znany z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot Dawid Myśliwiec czy autor popularnego cyklu Beka - Yoczook, czyli Łukasz Walaszek. Materiały cieszą się wśród naszych użytkowników dużym zainteresowaniem.

Świat: Reed Hastings - za wizję, odwagę w podejmowaniu decyzji oraz szukanie nowych rozwiązań i ciągłe wykorzystywanie nowych możliwości, jakie daje rozwijający się w szybkim tempie rynek wideo online.

Serwis, projekt roku
Polska: „Legendy Polskie” - uzasadnienie jak w punkcie „Sukces roku”.
 
Świat: Wideo na żywo w YouTube - dostępne już wprawdzie od 2011 roku, ale zmodyfikowane tak, aby każdy mógł nadawać na żywo z dowolnego zakątka ziemi (i nie tylko) oraz pierwszy stream live w 360 stopniach pokazują, że walka między gigantami o rynek wideo live przybiera na sile. Dodatkowo wsparcie tych transmisji o strumień 4K UHD jasno wyznacza kierunek działania najpopularniejszego serwisu wideo na świecie.

Premiera, nowość roku
Polska: Wspomniany już Netflix, który w styczniu 2016 zadebiutował na polskim rynku.

Świat: Okulary Spectacles, nagrywające 10 sekundowe filmiki, które łatwo można przesłać na smartfona i opublikować w sieci, póki co to jak twierdzi CEO Snapa „zabawka” jednak doskonale wpisująca się w trend „życia w sieci”. Na Snapchacie ogląda się około 10 miliardów materiałów wideo dziennie, a okulary kosztujące 130$ mogą być doskonałą „zabawką” dla młodych użytkowników aplikacji i spowodować, że jeszcze więcej snapów będzie miało formę wideo.

Trend roku
Polska: Wideo na żywo - każdy może dziś być live - począwszy od amatorów nadających z domowej siłowni na największych podmiotach na rynku internetowym skończywszy. W Interii obserwujemy duże zainteresowanie tymi ostatnimi – codziennie ze studia RMF transmitujemy poranne i popołudniowe rozmowy z politykami, specjalnie dla naszych użytkowników transmitowaliśmy też na żywo między innymi zorganizowaną wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim debatę o CETA oraz ostatnio wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wideo mobilne - dynamicznie rok do roku rośnie także wideo mobilne. Badania prowadzone w tym zakresie na polskim rynku pokazują, że użytkownicy mobilni coraz częściej na swoich urządzeniach oglądają nie tylko krótkie formy ale też coraz częściej za ich pomocą streamują filmy i seriale. Cieszące się niesłabnąca popularnością aplikacje takie jak YouTube i Facebook ( gdzie, według deklaracji twórców, do 2019 roku zdecydowaną większość kontentu ma stanowić właśnie wideo) skutecznie nakręcają popyt na tego typu treści i tylko potwierdzają, że rynek mobilnego wideo będzie rozwijał się w najbliższym czasie w błyskawicznym tempie.

Świat: Wideo na żywo - to, co zapoczątkowane zostało przez Periscope  w roku 2015, potwierdziło się przez ostatnie 12 miesięcy - świat oszalał na punkcie transmisji live, a bez wątpienia sprzyjała temu opcja „video live” udostępniona dla wszystkich użytkowników Facebooka w kwietniu, a następnie umożliwienie, czy też ułatwienie nadawania na żywo użytkownikom YouTube (także w 360 stopniach). Nie bez znaczenia pozostaje tu także Snapchat, oraz wprowadzenie transmisji na żywo na Instagramie – trend rozprzestrzenił się błyskawicznie i wydaje się, że długo jeszcze będzie na fali wznoszącej.   

Wideo Content Marketing - komunikacja wizualna od zawsze była dla marketerów niezwykle atrakcyjna, a wzrost popularności materiałów wideo umożliwia realizację kampanii tego typu już nie tylko w telewizji ( z czym zwykle wiązały się spore koszty) ale także online -  wideo produktowe, landing page wideo, branded content to pojęcia, które w ostatnich latach były odmieniane przez wszystkie przypadki i są coraz skuteczniej wykorzystywane, trend jest także widoczny w Polsce, choć u nas wciąż kojarzy się większości głównie z serwisem YouTube.

Prognoza na 2017 rok
Polska: Na naszym rynku w przyszłym roku dynamicznie będzie rozwijał się video content marketing oraz wideo mobilne, myślę, że właśnie w tych obszarach nastąpi największy wzrost przychodów. Mam nadzieję, że uda się też wdrożyć jednolity standard mierzący aktywność użytkowników wideo online. Z pewnością będziemy obserwować też wzrost ilości produkcji przeznaczonych tylko i wyłącznie na potrzeby online.  
 
Świat: Wciąż dynamicznie będzie rozwijał się obszar wideo mobilnego, a co za tym idzie także wideo content marketingu. Myślę, że to także ten czas, w którym big data będzie na szeroką skalę wykorzystywane zwłaszcza przez marketingowców. Dodatkowo, sądząc chociażby po ruchach Netflixa, który tworzy kontent na potrzeby fanów wirtualnej rzeczywistości, także obszar związany z szybkim rozwojem branży VR stanie się już wkrótce zagadnieniem wartym większej uwagi.

 


Klaudia Mikuła, project manager w LifeTube

Rok 2016 jest niewątpliwie rokiem rozwoju wideo. Twórcy internetowi podnoszą poprzeczkę produkcyjną, stawiając na coraz lepszą jakość obrazu oraz samego contentu. Największe stacje telewizyjne kierują już część swojego budżetu oraz uwagi na produkcję w internecie. Motywację do tego stanowią m.in. wyniki badań firmy Nielsen, z których wynika, że dwie trzecie konsumentów na świecie woli oglądać programy korzystając z modelu video-on-demand. Jest to bardzo pozytywna innowacja, pozwalająca widzom w efektywny sposób zarządzać swoim czasem jednocześnie ciesząc się chwilą dla siebie z ulubionym programem. Trend ten rozwija się, zatem słupki procentowe z pewnością wzrosną w kolejnym roku.

Wydarzenie roku
Dowód na rosnące zainteresowanie digitalem stanowią liczne eventy z udziałem youtuberów, wydarzenia, na które zapraszani są twórcy z sieci, aby spotkać się z fanami, zrobić wspólne zdjęcie, przybić piątkę, a nawet zaprzyjaźnić.

Jako największe wydarzenie tego roku typuje Orange Video Fest. Event skupił ponad 12 tys. osób, program przewidywał dwie sceny - rozrywkową i gamingową, a na nich koncerty, turnieje, konkursy z nagrodami, oprócz tego strefa planszówek, strefa wolnego grania, strefa spotkań z youtuberami, strefa relaksu, gastronomiczna czy handlowa. Pozytywne opinie, setki zdjęć w mediach społecznościowych, dziesiątki wideorelacji i oczekiwanie na kolejną edycję to dowód, że było to niekwestionowane wydarzenie roku.

Sukces roku
Dzisiejszy rynek reklamowy pokazuje, że realizują się prognozy ekspertów z branży dotyczące transferu budżetów telewizyjnych na digital. Przykład stanowi kampania Orange z udziałem Abstrachuje nagrodzona przez Mixx Awards w kilku kategoriach, kampania Millenium Banku z udziałem Radka Kotarskiego doceniona przez Effie Awards czy obecna kampania Play z udziałem twórców z sieci LifeTube. Warta uwagi jest też kampania Allegro „Legendy Polskie”, która zebrała najwięcej nagród w tegorocznej edycji Mixx Awards.

Człowiek roku
W tej kategorii warto wyróżnić Krzysztofa Gonciarza, który jest niekwestionowanym człowiekiem roku w branży internetowej, zdobywając cztery nagrody w Grand Video Awards oraz trzy nagrody w Creators Video Awards.

Vloger, który zamieszkał w Japonii, komunikuje się poprzez kanał z widzami z Polski, edukuje, pokazuje jak marzenia stają się rzeczywistością, realizuje siebie i motywuje do działania. Gonciarz tworzy materiały o Japonii, które obecnie stanowią najbardziej rzetelne źródło informacji o Japonii w Polsce, przykładem jest, nagrodzony na Gali GVA, Las samobójców.

Porażka roku
Patrząc z mojej perspektywy w naszej branży nie powinno się mówić o porażkach czy rozczarowaniach, rynek cały czas ewaluuje, powstają nowe projekty, nowe pomysły, lepsze, gorsze, ale się dzieją. Warto wyjść z założenia, że nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi, a każdy gorszy projekt jest trampoliną do coraz lepszych wyników, czego życzę każdemu, zarówno twórcom, ich współpracownikom, jak też agencjom oraz naszym klientom.

Serwis, kampania, projekt roku
Wideo w internecie rośnie w siłę, Facebook wprowadził relacje na żywo, Instagram rozszerzył funkcjonalność o Instastories i LiveStreaming, wzrasta popularność aplikacji Snapchat. To uważam za projekty roku, gdyż one określają dalsze kierunki rozwoju, jednocześnie napędzając ruch w mobile. Obecnie ponad 50% internautów ogląda treści wideo na urządzeniach mobilnych, głównie smartfonach. Jest to znaczący dla digitalu trend 2016 roku.

Premiera, nowość roku
Nieprzygotowani - kolejne “dziecko” Abstrachuje.TV w 21 godzin zdobył ponad 100 tys. subskrypcji uprawniające do otrzymania srebrnego przycisku przyznawanego przez Youtube, na który twórcy pracują miesiącami, a nawet latami. Sukces ten pokazuje, że telewizyjna jakość w Internecie cieszy się niezrównaną popularnością oraz zaangażowaniem ze strony widzów. Zainteresowanie takimi formatami odbiorców w przedziale wiekowym 13-25 lat, zachęca marketerów do zwiększania liczby działań internetowych w planowanych strategiach marketingowych.

Innym kanałem, wartym uwagi, jest Onet Rano. Format odrobinę telewizyjny, gdyż prowadzący z automatu kojarzy się z polityczną śniadaniówką, jednak Onet Rano zyskuje na popularności wśród widzów internetowych dzięki autentyczności, luźnej formule i naturalnym, spontanicznym rozmowom, bez poczucia reżyserowania.

Trend roku
Przenikanie się świata telewizji i internetu jest rozwijającym się trendem. Telewizja wchodzi we współpracę z twórcami w sieci, aby przekierować uwagę widzów na propozycje programowe. Przykładem jest Łukasz Jakóbiak w programie „The Voice of Poland” w TVP2, Paulina Mikuła jako prowadząca program „BakeOff - ale Ciacho” w TVP2 czy Magic of Y jako gospodarz w programie dla TVN Style.

Podobnie dzieje się w druga stronę, coraz częściej osoby znane z telewizji proponują swoje kanały na youtube, dostrzegając wolność twórczą. Dziś w internecie znajdziemy kanał Uli Chincz, Kuby Klawitera, Tomasza Kammela czy Cezarego Pazury. Natomiast w 2017 roku zaskoczą nas kolejne, ciekawe programy prowadzone przez kreatywne i pomysłowe osoby znane z popularnych programów telewizyjnych.

Prognoza na 2017 rok
Kolejny rok będzie rokiem wzrostu usługi VOD, będzie powstawało coraz więcej produkcji telewizyjnych w internecie na własnych platformach. Będzie również obserwowali zaangażowania twórców internetowych we współpracę z telewizją dla przeniesienia ruchu widowni z sieci do telewizji lub na jej platformy. 2017 rok to czas wzrostu jakości produkcji w sieci i powstania firm produkcyjnych dedykowanych materiałom internetowym. Natomiast na Youtube możemy spodziewać się aktywizacji działań zwiększających zaangażowanie oraz utrzymanie uwagi widza.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: VoD i wideo w internecie: co zdarzyło się w 2016 roku, co przyniesie 2017?

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
błędy już w pierwszych zdaniach
dalej nie czytam
odpowiedź
User
Ryszard
No! Wirtualne Media w pełnej krasie!

- jest naczelny strateg od wszystkiego, czyli Pan Znam się Na Wszystkim
- jest jakaś przypadkowa paniusia z firmy Krzak
- jest kilka osób wypowiadających się na tematy, o ktorych czytali co najwyzej na Wirtualnych Mediach (to chyba wlasnie jest powod, dla ktorego tez sie na nich wypowiadaja).

Jakość i profesjonalizm WM. Eh...
odpowiedź
User
Olgierd
No! Wirtualne Media w pełnej krasie!

- jest naczelny strateg od wszystkiego, czyli Pan Znam się Na Wszystkim
- jest jakaś przypadkowa paniusia z firmy Krzak
- jest kilka osób wypowiadających się na tematy, o ktorych czytali co najwyzej na Wirtualnych Mediach (to chyba wlasnie jest powod, dla ktorego tez sie na nich wypowiadaja).

Jakość i profesjonalizm WM. Eh...


Święte słowa. Co byś Ryszard wrzucił w podsumowaniu?
odpowiedź