Węgrzy dalej chcą wejść do polskiej telewizji. Możliwe kupno TVN?
Firma TV2 Média z Budapesztu, która bezskutecznie ubiegała się o koncesję na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, nie rezygnuje z planów wejścia na polski rynek. Jak komentuje spekulacje o tym, że mogłaby przejąć TVN?
W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że dwa wolne miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zostaną zagospodarowane przez kanały informacyjno-publicystyczne Republika i wPolsce24. W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Média, która chciała uruchomić rozrywkowo-lifestylowy kanał PTV, a także należącej do Grupy MWE Networks spółki Polskie Media P.S.A. Zaproponowała ona kanał Polska24, który miał walczyć z fake newsami i dezinformacją.
Firma Michała Winnickiego odwołała się od decyzji regulatora. - Skarżymy decyzję, zarzucając naruszenie przepisów prawa, błędną ocenę wniosków oraz brak przejrzystości w postępowaniu, w tym brak protokołu z posiedzenia. Uważamy, że decyzja mogła być podjęta niezgodnie z zasadami równego traktowania i bezstronności. Wnosimy o uchylenie tej decyzji oraz wstrzymanie jej wykonania – mówił Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks.
„W dalszym ciągu obserwujemy polski rynek”
Na podobny krok nie zdecydowała się TV2 Média. - Żałujemy, że nie wygraliśmy konkursu, ale szanujemy decyzję KRRiT w sprawie naszego wniosku o koncesję dla PTV. Nie odwoływaliśmy się. Wolimy skupić się na przyszłych możliwościach i w dalszym ciągu obserwujemy polski rynek, wierząc, że 27-letnie doświadczenie Grupy TV2 Media może przynieść wiele korzyści. Jesteśmy obecnie wiodącą komercyjną firmą telewizyjną na Węgrzech i drugą w Słowenii z Planet TV. Nasz sezon jesienny rozpoczął się bardzo pomyślnie na obu rynkach, a wiele naszych programów zajęło 1. miejsce na Węgrzech – czytamy w przesłanym Wirtualnemedia.pl stanowisku TV2 Média Group.
Niebawem może dojść do wyłonienia operatora MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej, a w dalszej perspektywie możliwy jest konkurs dotyczący wolnych miejsc na tym multipleksie. Węgierska firma nie wyklucza w nim udziału. Jednocześnie nie planuje na razie uruchamiać kanałów satelitarno-kablowych. - Polskie rodziny odbierają sygnał telewizyjny drogą naziemną. Emisja poprzez sieci kablowe i platformy satelitarne nie wystarczy do osiągnięcia odpowiedniego zasięgu technicznego. Jesteśmy gotowi rozważyć udział w kolejnym konkursie dotyczącym miejsc na multipleksie, jeśli takowy zostanie ogłoszony – wyjaśnia biuro prasowe węgierskiego nadawcy.
Węgrzy nie wiedzą czy TVN jest na sprzedaż
Latem br. „Financial Times” poinformował, że Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż aktywów, w tym grupy TVN. Firma miałaby się skupić na rynku streamingowym i poprawić sytuację finansową przed dalszymi spadkami telewizji linearnej.
Ostatnio „Newsweek” podał, że inwestycją są zainteresowane czeski koncern PPF oraz holding węgierskiego miliardera Józsefa Vidy. To węgierski bankier i ekonomista, blisko związany z przyjacielem z dzieciństwa premiera Viktora Orbána, Lőrincem Mészárosem. Jego kanały były krytykowane przez opozycję za sprzyjanie szefowi rządu. Na przykład chwalenie jego korzystnego zdjęcia w mediach społecznościowych. „Newsweek” cytował anonimowe wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, że do transakcji może zachęcać Węgrów były premier Mateusz Morawiecki.
Na publikację zareagowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Europosłowie Krzysztof Brejza i Łukasz Kohut wystosowali zapytanie do Komisji Europejskiej. - Czy Komisja monitoruje sytuację dotyczącą wolności mediów? Czy Komisja zareaguje szybko i wykorzysta wszystkie dostępne narzędzia, aby zapobiec naruszeniom wolności mediów przez reżim Orbána? – dociekali w piśmie do Brukseli.
Czy TV2 Média Group rozważa inwestycję w TVN lub inny polski kanał telewizyjny? - Jeśli chodzi o TVN, to czytamy prasę, ale nie mamy informacji czy ta firma w ogóle jest na sprzedaż. To po prostu spekulacje prasowe – odpowiada biuro prasowe węgierskiej firmy.
Jakie kanały nadaje węgierski nadawca?
Choć w konkursie dotyczącym MUX-8 chętnych było dwa razy więcej niż liczba miejsc, to TV2 Média 17 maja br. złożyła wniosek do Urzędu Patentowego RP o rejestrację znaku słowno-graficznego PTV. Został ujawniony 21 maja. Firma zatrudniła wówczas też agencję PR MSL Group, której klientem jest m.in. Netflix. Stacja PTV miała być adresowana głównie do kobiet. - Kanał będzie nadawał 24 godziny na dobę programy rozrywkowe, fabularne, talk showy i magazyny produkowane głównie w Polsce – zapowiadał wiosną nadawca.
Główną stacją w portfolio TV2 Média Group jest uniwersalna TV2. W ofercie można znaleźć seriale, filmy, teleturnieje, programy informacyjne i publicystyczne. Rozpoczęła nadawanie w 1997 roku. W 2016 roku powstała TV2 Media Group . Obecnie grupa posiada 17 stacji w regonie. Emituje lub emitowała w ostatnich latach programy, takie jak „The Voice - Magyarország hangja”, talent show „Megasztár”, a także seriale typu „Agenci NCIS”, „NCIS: Los Angeles”, „Prawo i porządek: Los Angeles”, „Grimm” czy „Elementary.
TV2 Média posiada na Węgrzech szereg kanałów tematycznych. Są to: Izaura (telenowele), Jocky TV (klasyki serialowe), Mozi+ (filmy), Moziverzum (filmy), Prime (rozrywka), Spíler1 TV, Spíler2 TV (rozrywka dla mężczyzn i sport), Super TV2 (rozrywka), TV2 Comedy (komedie), TV2 Kids (dla dzieci), TV2 Klub (dla kobiet), TV2 Séf (kulinarny), Zenebutik (muzyczny). Nadawca posiada także serwis streamingowy TV2 Play. W 2020 roku Telekom Slovenije poinformował o sprzedaży na rzecz węgierskiej firmy słoweńskich kanałów Planet TV. Planet 2 i Planet Eva. Nadawca ubiegał się też o nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Serbii.
Dołącz do dyskusji: Węgrzy dalej chcą wejść do polskiej telewizji. Możliwe kupno TVN?