SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TikTok zaklasyfikował TVP jako "media państwowe"

Dwa profile telewizji publicznej - Bądźmy Razem TVP oraz TVP Sport otrzymało na TikToku nakładkę "media państwowe". Przyznaje się ją tym profilom mediów, u których wedle platformy stwierdzono, że "treści redakcyjne lub proces decyzyjny podlegają kontroli lub wpływowi rządu".

Etykieta informacyjna "media państwowe" została wprowadzona na TikToka kilka tygodni temu, po pilotażu kilku profili mediów publicznych w Rosji, Ukrainie i Białorusi. Platforma wyjaśnia, że nakładka "media państwowe" ma pomóc użytkownikom lepiej zrozumieć źródło treści i dać czytelną informację, że treści pokazywane przez dane medium mogą prezentować punkt widzenia reprezentowany przez dany rząd danego kraju.

TikTok szczególną uwagę zwraca na media, które mogą być w znacznym stopniu uzależnione od państwowego finansowania – czy to bezpośrednio, czy też poprzez reklamy, pożyczki i dotacje. Platforma radzi użytkownikom, którzy ujrzą taką etykietę: 1. Przerwij przegadanie i zastanów się, czy to konto jest obiektywne, 2. Zastanów się, czy poprzez publikowane treści to konto promuje perspektywę rządu, 3. Przyjrzyj się treściom z innych zaufanych kont.

Od decyzji o przyznaniu nakładki "media państwowe" można się odwołać.

TVP z nakładką "media państwowe" na TikToku

Nie każde medium publiczne ma na TikToku status "państwowe" - przykładami są brytyjska BBC, irlandzka RTE, łotewska LTV, niemiecka ZDF.

Inaczej stało się z profilami polskiego nadawcy publicznego. Konta Bądźmy Razem TVP oraz TVP Sport mają na TikToku nakładkę "media państwowe". Takie oznaczenie ma także profil Programu 1 Polskiego Radia.

- Projekt został wdrożony globalnie pod koniec stycznia tego roku i objął ponad 40 krajów, w tym Polskę. Odpowiada na potrzebę platform cyfrowych uzmysłowienia odbiorcom, że dany przekaz może prezentować punkt widzenia konkretnego rządu. To dotyczy mediów, które blisko współpracują z państwowymi władzami, które są dotowane przez rząd danego kraju lub gdy może mieć on merytoryczny wpływ na treści - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Żaczko, opowiedziany za komunikację TikToka. Jak profil kwalifikowany jest do statusu "medium państwowego" i co to w praktyce oznacza?

- TikTok obejmuje takie profile mediów dodatkową informacją. Tworząc listę zasad nadawania nakładki "media państwowe", współpracowaliśmy z wiodącymi podmiotami zajmującymi się monitoringiem i analityką mediów - firmami, naukowcami, ośrodkami badawczymi. Ich rekomendacje pozwoliły nam stworzyć listę pytań, które pozwalają określić stopień wpływu na dane media. Później na podstawie tych informacji została stworzona lista mediów, które otrzymały oznaczenia - tłumaczy nam Piotr Żaczko.

W procesie oceny profili pod kątem potencjalnego wpływu na ich kształt organów państwa zadawane są różne pytania. Niektóre z nich brzmią:

• Czy niezależność redakcyjna jest częścią misji organizacji?

• Czy organizacja posiada zbiór wytycznych dotyczących standardów postępowania dziennikarskiego?

• Czy istnieją jakiekolwiek powiązania z rządem w ramach kierowniczych lub redakcyjnych stanowisk kierowniczych?

• Czy organizacja w przejrzysty sposób ujawnia swoje powiązania z rządem?

• Czy istnieją dowody na to, że media nie przestrzegają swoich wytycznych redakcyjnych?

• W jaki sposób podmiot zajmował się sprawami o istotnym interesie publicznym dotyczącymi rządu?

Telewizja Polska nie odpowiedziała na prośbę portalu Wirtualnemedia.pl o komentarz.

Profil Bądźmy Razem TVP ma na TikToku prawie 240 tysięcy obserwujących, TVP Sport zaś prawie 306 tysięcy. Na koncie TVP publikowane są głównie treści rozrywkowe i promocyjne różnych programów nadawcy. Na koncie TVP Sport znajdują się m.in. urywki transmisji sportowych, rozmowy ze sportowcami i kulisty zawodów.

Dołącz do dyskusji: TikTok zaklasyfikował TVP jako "media państwowe"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Corozon
Tak samo jak wirtualną ściemę jako portal niemiecki
odpowiedź
User
mmm
Treści na tych profilach to tylko rozrywka i sport. Jeszcze jakby Info miało TikToka to można byłoby taką nakładkę dać. W przypadku chińskiego Tikotka to pozostaje jedynie powiedzenie: Diabeł się w ornat ubrał i ogonem ma mszę dzwoni.
odpowiedź
User
Kitajec
Pisowcom zaraz peknie d… i beda w komentach prowadzic sekcje fikolkow. Pisowcy nawet chinczycy traktuja was jak fanatycznych oszoloooomow
odpowiedź