SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski kanał zrezygnował z emisji w HD na satelicie. „Wysokie koszty”

Niedawno informowaliśmy, że w dalszej perspektywie nadawcy mogą oszczędzać na jakości kanałów linearnych i rezygnować z emisji HD drogą satelitarną lub naziemną. Tymczasem Studiomed TV właśnie zrezygnował z emisji w wysokiej rozdzielczości na rzecz standardowej w Canal+. Przedstawiciel stacji tłumaczy to Wirtualnemedia.pl wysokimi kosztami.

Studiomed TV to kanał poświęcony tematyce zdrowotnej i medycynie. Stacja nadaje od 2019 roku i pokazuje programy poradnikowe, dokumentalne i produkcje typu reality. Kanał jest dostępny m.in. w ofercie Orange Polska, Play, UPC Polska i Canal+ Polska. Jak informuje satkurier.pl na transponderze Canal+ 11,411 GHz, pol. H, SR=27500, FEC=3/4 stacja zaprzestała emisji w jakości HD na rzecz przestarzałej SD.

- Zmiana standardu nadawania na satelicie wynika z wysokich kosztów. Przekaz na satelicie utrzymywany wyłącznie ze względu na abonentów Canal+. Wszyscy pozostali operatorzy oraz platformy streamingowe otrzymują sygnał wysokiej rozdzielczości – mówi Wirtualnemedia.pl Dominik Tzimas, CEO Idea4Broadcasting, nadawcy Studiomed TV.

Emisja w HD prawie dwa razy droższa niż w SD

W ostatnich miesiącach jakość z SD na HD na satelicie poprawiły kanały: Eska TV, Eska Rock TV, Vox Music, TV Republika, Polsat News 2, TVP3 Warszawa, TVP Seriale. W standardowej rozdzielczości są wciąż nadawane: wPolsce.pl, Stopklatka, Zoom TV, Kino Polska Muzyka, Stars.TV, Da Vinci, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP ABC, FilmBox Arthouse, FilmBox Family, FilmBox Action, 4fun.tv, 4fun Kids, 4fun Kids, 4fun Dance, TVS, Discovery Historia, Tele 5, Polonia 1, Water Planet, Novela TV, NickMusic, Nick Jr, MTV 00s, MTV 90s,  Nickelodeon, TV Okazje, AXN, AXN White, AXN Black, Disney XD, Disney Junior, BBC Cbeebies, Baby TV, Power TV, Nuta TV, TVC, TVC Super, Szlagier TV, TV Trwam i Polsat JimJam. To około 40 kanałów.

Dla mniejszych nadawców emisja satelitarna w wysokiej rozdzielczości może być nieopłacalna. - W przypadku kanału HD wynajęcie miejsca od Polsat Box lub Canal+ to maksymalnie 100 tys. złotych miesięcznie, w przypadku stacji SD około 60 tys. zł. Do tego dochodzą koszty wysyłania sygnału na satelitę. Ciężko, żeby taka suma zwróciła się z reklam - mówił Wirtualnemedia.pl właściciel jednej ze stacji, która szukała miejsca na satelicie.

Kolejne kanały pogorszą jakość?

Ofcom, brytyjski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na zlecenie rządu przygotował raport na temat przyszłości linearnej telewizji. Wynika z niego, że udział w rynku kanałów naziemnych i satelitarnych spadnie z 67 proc. w 2022 roku do 35 proc. w 2034 roku i 27 proc. w 2040. Twórcy prognozy spodziewają się oszczędności ze strony nadawców. Na przykład rezygnacji z emisji w HD.  

Zdaniem Ofcom, postępujący spadek oglądalności kanałów linearnych doprowadzi do zmniejszenia wydatków nadawców na telewizję naziemną i satelitarną, w tym zmniejszenia liczby utrzymywanych multipleksów czy transponderów. To z kolei doprowadzi do likwidacji niektórych kanałów lub rezygnacji z emisji w HD na rzecz SD.

Ostatnio platformy cyfrowe M7 Group, należącej do Canal+, zdecydowały o zmniejszeniu rozdzielczości kilkunastu kanałów. Migrację z HD do SD w Czechach i na Słowacji przeszły kanały: CNN Prima News, Mezzo, Travelxp. W przypadku Węgier  zmiany objęły: Film+1, M1, M2/Petöfi, M4, M5, RTL i Duna. W krajach Beneluksu pogorszyła się jakość Dreamworks i Sport 10. W HD kanały są oferowane jedynie w streamingu.  Portal parabola.cz poinformował, że 22 sierpnia część kanałów zakończy emisję satelitarną (będą dostępne tylko w streamingu). Chodzi o AXN Black, AXN White, Extreme Sports (Czechy i Słowacja), a także węgierskie: Galaxy 4, ATV, Zenebutik, TV4, Nickelodeon Hungary i Nick Jr. Hungary.

Czy w Polsce będziemy mieli do czynienia z podobnym pogorszeniem jakości? - Ja jestem przekonany, że nadawcy nic na pewno nie będą psuć i nie obniżą jakości. To się nie wydarzy. Na pewno wydarzy się optymalizacja kanałów i contentu. Format HD jest standardem nie tylko w nadawaniu satelitarnym i kablowym, ale też streamingowym. Na pewno czeka nas jakaś ewolucja. Nie sądzę, żeby to była rewolucja -  mówił podczas konferencji portalu Wirtualnemedia.pl Maciej Gozdowski, group vice president – streaming w Warner Bros. Discovery w Polsce.

 

Dołącz do dyskusji: Polski kanał zrezygnował z emisji w HD na satelicie. „Wysokie koszty”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uber
Może lepiej do analogu wrócić z jakością VHS. 😆
38 0
odpowiedź
User
widz
Proponuję nadawać czarno-biały obraz z dźwiękiem mono. Albo nie nadawać wcale. To będzie największa oszczędność dla wszystkich, przede wszystkim czasu.
35 0
odpowiedź
User
HD
Stracą tylko jeszcze więcej widzów. Droga donikąd.
23 0
odpowiedź