SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przegląd seriali powstałych na podstawie popularnych filmów

Tegoroczna premiera serialu „Wywiad z wampirem”, wyprodukowanego dla stacji AMC, udowodniła, że w ostatnich latach produkcje seryjne chętnie czerpią ze sprawdzonych scenariuszy filmowych i rozwijają ich uniwersum, tworząc nową jakość. Zebraliśmy przykłady pięciu najpopularniejszych seriali opartych o filmowy pierwowzór.

„Fargo”, FX„Fargo”, FX

1. „Fargo” - FX

Twórcą jest Noah Hawley. Serial nawiązuje w pierwszym sezonie do filmu braci Cohen z 1996 roku, o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w śnieżnej Minnesocie, co stało się znakiem rozpoznawczym zarówno filmu (bracia Coen pochodzą z tego stanu), jak i serialu.


Serial z 2014 roku, we współczesnych aranżacjach, opowiada historię Lestera Nygaarda (w tej roli Martin Freeman), który wiedzie nudne życie w małym miasteczku, ale wszystko zmienia się, gdy na jego drodze staje Lorne Malvo (Billy Bob Thornton), uosobienie zła i wszystkich ludzkich słabości sprowadzających biednego Lestera na manowce. Śnieg, krew i ciężarna policjantka, to motywy przewodnie zarówno filmu, jak i pierwszego sezonu serialu.

Kolejne sezony opowiadają autonomiczne historie, rozgrywające się w różnych czasach i z różnymi bohaterami (np. sezon czwarty rozgrywał się w latach 50. XX wieku).

Aktualnie powstaje piąty sezon serialu. Jego akcja toczyć się będzie także w Minnesocie, a nawiązywać będzie do głośnej sprawy zabicia przez policjantkę nieuzbrojonego, ciemnoskórego mężczyzny. Noah Hawley chętnie komentuje systemowy rasizm, jak i problemy wynikające z banalności zła i ludzkiej głupoty. Sezon piąty opowie więc historię współczesną i będzie stanowił komentarz do bieżących problemów społecznych Minnesoty.

2. „Cztery wesela i pogrzeb” – Hulu

Serial opowiada historię May (Nathalie Emmanuel), dziewczyny na co dzień mieszkającej w Nowym Jorku, ale pewnego dnia wyruszającej do Londynu, na ślub przyjaciółki. W Londynie bohaterka poznaje miłość swojego życia. Serial doczekał się jednego sezonu składającego się z dziesięciu odcinków i od początku można się domyślić, że ta produkcja to jedna wielka pomyłka. Mimo że inspirowana popularną komedią romantyczną, to w serialu nie czuć klimatu i wyjątkowości, jaką emanował film.

Nie pomogło wsparcie Mindy Kaling, ani Matta Warburtona. Lekkość i słodko-gorzki wydźwięk wersji filmowej ma się nijak do nudnej i rutynowej historii bohaterów, których poznajemy w serialu. Film do dzisiaj, mimo upływu 28 lat od premiery, cieszy widownię wyjątkowym stylem i kultową piosenką zespołu Wet Wet Wet, pt. „Love Is All Aroud”.

Amerykańska wersja była zbyt dosłowna i „ciężkostrawna”, zniknął urok brytyjskiej nonszalancji i subtelnych niedopowiedzeń.

3. „Bates Motel” – A&E

Serial inspirowany kultową „Psychozą” Alfreda Hitchcocka z 1960 roku. To przede wszystkim serial grozy dla nastolatków ponieważ opowiada historię nastoletniego Normana Batesa (Freddie Highmore) i jego relacji z matką, Normą (w tej roli Vera Farmiga).
„Bates Motel” stara się pokazać, jak ze zwykłego nastolatka Norman stał się tym bohaterem, którego oglądaliśmy w „Psychozie”. Mimo że akcja rozgrywa się współcześnie, rzeczywistość fabularna przywodzi na myśl raczej lata 60., co nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem chronologicznym, ponieważ Norman z wersji filmowej dorastał w latach 40., a nie 60.

Norman mieszka z matką po tym jak w ataku psychozy zabił swojego ojca, co Norma przed nim i światem ukrywa. Chłopak ma coraz więcej dziwnych epizodów, po których nic nie pamięta, ale wyzwalają w nim mordercze instynkty. Poza tym, na co dzień stara się prowadzić życie typowego nastolatka.

Serial doczekał się aż 50. odcinków i zakończył produkcję w 2017. Zbyt długo trwało wprowadzanie widowni w historię Normana, co mogło zniechęcić odbiorców czekających na bezpośrednie nawiązanie do akcji filmu, poza tym całość  zdecydowanie odbiega od atmosfery grozy zbudowanej przez Hitchcocka. Serial jest bardziej dosłowny i mało zniuansowany.


4. „Hannibal” – NBC

Tytuł nawiązujący do kultowego „Milczenia owiec” z 1991 roku. Will Graham (Hugh Dancy), to agent specjalny FBI, który wraca do pracy w zawodzie po załamaniu psychicznym. Zaraz po powrocie dowiaduje się od swojego przełożonego, Jacka Crawforda, że ten prosi o pomoc Hannibala Lectera (Mads Mikkelsen), doświadczonego psychiatrę z dużym dorobkiem, w wyjaśnieniu sprawy morderstw. W ten sposób Graham i Lecter nawiązują współpracę.

Zarówno film, jak i serial oparte są na książce „Czerwony smok” autorstwa Thomasa Harrisa. Po sukcesie „Milczenia owiec” powstały także inne wersje filmowe czerpiące z tego uniwersum, m.in. film „Hannibal”, a także „Hannibal. Po drugiej stronie maski”. Serial został zrealizowany dopiero w 2013 i produkowany był do 2015, powstały trzy sezony co daje razem 39 odcinków. Cieszył się dużym powodzeniem dzięki roli Madsa Mikkelsena.

5. „Wywiad z wampirem” – AMC

Serial stara się odcinać od filmowego poprzednika. Z tego powodu zmienione zostały realia, w których główny bohater, Louis de Pointe du Lac, przechodzi przemianę. Nie jest już wielkim plantatorem końca XVIII wieku, ale ciemnoskórym kreolskim przedsiębiorcą ze Storyville. Z kolei, spotkanie Louisa z dziennikarzem Danielem Molloyem odbywa się w Dubaju, a nie w San Francisco.


Poza tym nadal jest to opowieść o niedopasowaniu, odrzuceniu, samotności i wiecznym cierpieniu. Serial otrzymał już zamówienie na drugi sezon więc wątki będą rozwijane w oparciu o całą serię książek „Kroniki wampirów” Anny Rice. Współproducentem serialu jest syn pisarki, Christopher Rice.

Powstaje serial „Fatalne zauroczenie” oraz „Good Night, and Good Luck”

Aktualnie powstaje wersja serialowa kultowego thrillera erotycznego z Michaelem Douglasem i Glenn Close. Film z roku 1987 do dzisiaj uznawany jest za jedną z lepszych realizacji pokazujących toksyczne związki i ich konsekwencje. Serial został zamówiony przez Paramount+. W serialu postać Alex zagra Lizzy Caplan (znana z „Masters of Sex”). Główną scenarzystką i showrunnerką jest Alexandra Cunningham („Dirty John”, „Bates Motel”).

To nie koniec nowości serialowych, ponieważ stacja AMC ogłosiła, że wyprodukuje serial na podstawie filmu „Good Night, and Good Luck” z George'm Clooneyem. Film z 2005 będzie inspiracją dla scenariusza telewizyjnego, który skupi się na postaci Sy Steingartnera, operatora popularnego dziennikarza Edwarda R. Murrowa (w filmie granego przez Davida Strathairna).

Serial będzie składał się z sześciu odcinków, a jego twórcą i showrunnerem został Jonathan Glatzer (znany z produkcji „Sukcesji i „Better Call Saul”). George Clooney, czyli odtwórca głównej roli w filmie jest jednym z producentów serialu.

Dołącz do dyskusji: Przegląd seriali powstałych na podstawie popularnych filmów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Zabójcza broń, Kroniki młodego Indiany Jonesa, M.A.S.H., Robocop, Był sobie chłopiec, Westworld (w latach 70. był pierwowzór kinowy)
odpowiedź
User
NZNG
O co chodzi z komentarzami? Dlaczego usuwacie nawet te, które dotyczą artykułu i polemizują z wizją autora tekstu?
odpowiedź
User
12dew
ssssszmiryaaaa
odpowiedź