Sąd blokuje wydawanie tytułu „W Sieci”, tygodnik zmienia nazwę na „Sieci"
Sąd - na wniosek spółki Grzegorza Hajdarowicza - zakazał Fratrii wydawania tygodnika „W Sieci”, na czas procesu wytoczonego przez Gremi Media. Fratria zdecydowała, że jej pismo od poniedziałku nosić będzie nazwę „Sieci” i sama zapowiada kroki prawne.
Wydawca „Rzeczpospolitej”, uważa, że tytuł wydawanego od listopada ub.r. przez spółkę Fratria tygodnika opinii „W Sieci” narusza jej prawa. - Zdaniem Gremi Media spółka Fratria dopuszcza się czynów nieuczciwej konkurencji używając nazwy zbieżnej z nazwą wydawanego przez Gremi Media serwisu internetowego „W sieci opinii” - informuje Gremi Media w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.
Dlatego na początku stycznia 2013 roku Gremi Media złożyło przeciwko Fratrii wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez, między innymi: nakazanie Fratrii zaniechania naruszania zasad uczciwej konkurencji, tj. korzystania przez Fratrię z oznaczenia „W sieci”. Jak informuje spółka, sąd uwzględnił wniosek i wydał postanowienie o zabezpieczeniu, które podlega natychmiastowemu wykonaniu.
- Gremi Media ma nadzieję, że Fratria zastosuje się do postanowienia i będzie je respektować. Spodziewamy się, że zostało ono doręczone Fratrii na początku marca br. Gremi Media, zobowiązana postanowieniem Sądu złożyła pozew przeciwko Fratrii o zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji - głosi komunikat wydawcy „Rz”.
- Decyzję tę przyjmujemy więc z zaskoczeniem - napisał w oświadczeniu w przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl Tomasz Przybek, prezes Fratrii. - Tym bardziej, że jako wydawca nie mieliśmy okazji wcześniejszego odniesienia się przed sądem do argumentów zgłoszonych przez spółkę Grzegorza Hajdarowicza, a samo postanowienie zostało wydane niespodziewanie szybko. To wstrzymywanie naszej inicjatywy świadczy o obawach konkurencji, o rozwijający się i rosnący w siłę tygodnik - dodał. Przybek podreśla też, że „W sieci opinii” to "podstrona o znikomej rozpoznawalności wśród czytelników" i jest ona "niezarejestrowana jako tytuł prasowy czy znak towarowy"
Prezes Fratrii zapowiada, że decyzja sądu nie wpłynie na cykl wydawniczy tygodnika. - Nie zawiedziemy licznego grona naszych czytelników i już w najbliższy poniedziałek ukaże się on pod nazwą „Sieci” - informuje - Chcielibyśmy, żeby brakujące „W” stało się symbolem walki o Wolne media. Wolne, czyli takie, które nie muszą się obawiać, że stanowiąc konkurencję rynkową, bądź nieskrępowanie komentując poczynania określonych środowisk społecznych lub politycznych, staną się przysłowiowym wrogiem publicznym - dodaje Przybek.
Fratria zapewnia także, że wprowadzając na rynek tytuł „W Sieci”, dopełniono wszystkich starań. - Zarejestrowaliśmy w sądzie tytuł prasowy, wystąpiliśmy o rejestrację znaku towarowego, jesteśmy też właścicielami domeny internetowej wsieci.pl. - pisze w oświadczeniu Tomasz Przybek, który zapowiada, że podejmie "właściwe kroki prawne".
>>> Sprzedaż „Uważam Rze” spadła o połowę, „W Sieci” czwarte
Serwis W sieci opinii dostępny pod adresem wsieci.rp.pl działa od lutego 2011 roku. Zamieszczane w nim są głównie wypowiedzi głównie polityków i publicystów opublikowane przez inne media. Cytaty te zazwyczaj opatrzone są kąśliwymi komentarzami wyrażającymi konserwatywne poglądy redaktorów. W grudniu ub.r. serwis został bez stałej redakcji, ale działa nadal w ramach mediaroomu Gremi (więcej na ten temat).
Tygodnik „W Sieci” został stworzony przez dziennikarzy serwisu wPolityce.pl i część byłego zespołu „Uważam Rze” (odeszli oni z pracy po zwolnieniu naczelnego Pawła Lisickiego), a kierowany jest przez Jacka Karnowskiego. Wydaje go Fratria, spółka należąca do Apelli, firmy obsługującej reklamowo SKOK-i. Tygodnik zadebiutował na rynku pod koniec listopada ub.r.
Dołącz do dyskusji: Sąd blokuje wydawanie tytułu „W Sieci”, tygodnik zmienia nazwę na „Sieci"