Rosja blokuje polską platformę edukacyjną. Bo nie usunęła treści o wojnie w Ukrainie
W środę rosyjski regularor rynku medialnego i telekomunikacyjnego Roskomnadzor zablokował na terenie Federacji Rosyjskiej dostęp do serwisu Znanija - wariantu polskiej platformy Brainly dla uczniów z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu. Przyczyną jest brak zgody platformy na usunięcie treści o wojnie w Ukrainie.
Jak informuje w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl Brainly, na początku tego tygodnia platforma otrzymała od Roskomnadzoru (Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Informatyki i Środków Masowych) żądanie usunięcia treści związanych z wojną w Ukrainie z Bazy Wiedzy na platformie Znanija. Z tego serwisu edukacyjnego korzysta ponad 45 milionów użytkowników w całej Ukrainie, Rosji, Białorusi i Kazachstanie.
Rosyjska wersja Brainly zablokowana
- Oczywiście nie spełnimy tego żądania. Usunięcie takich treści z naszej Bazy Wiedzy byłoby sprzeczne z naszą misją i naruszyłoby zaufanie naszych użytkowników, którzy polegają na platformie, jako źródle sprawdzonych informacji i materiałów do nauki - podało Brainly.
Dalej firma informuje: Po inwazji Rosji na Ukrainę postanowiliśmy zwiększyć widoczność odpowiedzi związanych z tą wojną na naszej platformie, zapewniając lepszy dostęp do nieocenzurowanych informacji o konflikcie, jego kontekście historycznym i trwającej reakcji międzynarodowej. Ponadto, od początku marca Brainly wyłączyło wszystkie reklamy i płatności na Znanija.
W konsekwencji, w środę dostęp do Znanija z terytorium Rosji został zablokowany przez Roskomnadzor.
- Dziesiątki milionów użytkowników Znanija zobaczyło naszą wiadomość odsyłającą do odpowiedzi na pytanie o wojnę w Ukrainie, a prawie milion tę odpowiedź przeczytało. Nasz zespół Znanija nadal zapewni użytkownikom ukraińsko- i rosyjskojęzycznym dostęp do platformy, z miejsc, z których będzie to możliwe - zapewnia Brainly.
Brainly to platforma do wspierania procesu nauki szkolnej, dzięki której uczniowie z całego świata mogą poszerzać swoją wiedzę oraz mają zapewniony dostęp do wzajemnej nauki online. Obecnie z platformy korzystają uczniowie, rodzice i nauczyciele w ponad 35 krajach m.in. w USA, Indiach, Indonezji, czy Brazylii.
Dołącz do dyskusji: Rosja blokuje polską platformę edukacyjną. Bo nie usunęła treści o wojnie w Ukrainie