Raport: Pracujący Polacy 2007
Polskie społeczeństwo popiera demokrację parlamentarną, ale dostrzega konflikt między jej instytucjami a społeczeństwem oraz pomiędzy rządzącymi a rządzonymi, wynika z opublikowanych w poniedziałek badań "Pracujący Polacy 2007", przeprowadzonych na zlecenia Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".
W porównaniu do poprzedniej edycji z 2005 r. wśród Polaków nie zmalało poczucie wyobcowania władzy, ale coraz mniej obawiamy się utraty pracy i bezrobocia, podała PKPP Lewiatan.
"Jakkolwiek badani uznają podstawową regułę demokracji parlamentarnej, to wskazują na jedno ograniczanie zasady: w ważnych sprawach rząd przed powzięciem decyzji powinien konsultować z grupami społecznymi, organizacjami i stowarzyszeniami - tak uważa 60,2% ankietowanych" - podała PKPP Lewiatan.
Z raportu konfederacji wynika jednak, że do tego typu organizacji należy zaledwie 6% badanych, a 74,9% deklaruje, że nie ma ochoty wstępować do żadnych organizacji.
"Polacy raczej postrzegają konflikty społeczne w kategoriach moralnych, historyczno-ideologicznych i odnoszących się do dystrybucji władzy. Przede wszystkim dostrzega się konflikty między rządzącymi a rządzonymi i między instytucjami demokracji parlamentarnej a społeczeństwem" - zauważyli eksperci PKPP Lewiatan.
Badanie wskazuje ponadto, że w porównaniu z 2005 r. nie maleje poczucie wyobcowania władzy. W ciągu dwóch lat poziom wskazań na konflikt między "Polską liberalną" a "Polską solidarną" wzrósł z 42,2% do 53,3%. Spadła natomiast z 49,6% na 36,8% ilość wskazań na konflikt między polskimi właścicielami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) a ich pracownikami.
Raport PKPP Lewiatan zwraca uwagę na skłonność Polaków do emigracji zarobkowej. Według nich, 23,1% Polaków jest skłonna wyjechać do pracy za granicę, ale nie ma takich możliwości. Natomiast 10,5% to grupa chcąca i mająca możliwości wyjazdu.
"Ważnym spostrzeżeniem jest, iż wśród robotników wykwalifikowanych, posiadających kompetencje wyjazdowe (profesjonalne, językowe itp.), niepokojąco wysoki odsetek deklaruje chęć opuszczenia kraju. Biorąc pod uwagę koniunkturę panującą na Zachodzie może to nasilać trudności na rynku pracy" - ostrzegają eksperci PKPP.
Pracujący Polacy są coraz bardziej zadowoleni z przestrzegania praw pracowniczych. Pozytywnie także wygląda według ankietowanych sytuacja kobiet.
"Na dyskryminację kobiet w wynagradzaniu wskazuje tylko 7% badanych, zaś zaprzecza występowaniu tego zjawiska 55% z nich. Podobne wyniki widać w pytaniu o dyskryminację kobiet w dostępie do awansu zawodowego - niespełna 10% uważa, że kobiety mają mniejsze szanse awansu, 53% jest zdania. Zdecydowana większość respondentów uważa także, że pracodawcy przestrzegają przepisów o ochronie macierzyństwa (56%), a kobiety po urlopie macierzyńskim nie mają utrudnionego powrotu do pracy (44%)" - czytamy w raporcie.
Polacy coraz mniej obawiają się obecnie utraty pracy oraz bezrobocia.
"Po dwóch latach od ostatnich badań wzrasta krytyczna ocena bezrobocia wśród pracujących. Aż 77,4% uważa, że bezrobotni jeśli tylko chcą, mogą znaleźć jakąś pracę, aby zarobić na utrzymanie, a tylko 13% uważa, że bezrobocie jest rzeczywistym problemem. Wśród pytanych zdecydowana większość nie liczy się z utratą pracy (57%), a blisko połowa uważa, że w przypadku utraty pracy łatwo znalazłaby inne zatrudnienie. Przeciwnego zdania jest ok. 40% badanych" - podaje PKPP Lewiatan.
Badania "Polacy pracujący 2007" są kontynuacją badań, których pierwszy etap był przeprowadzony na przełomie lat 2005/ 2006 ("Polacy pracujący 2006"). Obecne badania kwestionariuszowe były zrealizowane w terenie od 21 czerwca do 8 lipca br. i objęły 1021 pracujących dorosłych mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat, a wykonane zostało przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Dołącz do dyskusji: Raport: Pracujący Polacy 2007