Rada Etyki Mediów: słowa dziennikarza publicznego radia o „tęczowej zarazie” naruszyły zasady Karty Etyki Mediów
Zdaniem Rady Etyki Mediów Roman Wawrzyniak, mówiąc w lipcu ub.r. na antenie Radia Poznań o „tęczowej zarazie”, naruszył zasady szacunku i tolerancji, zapisane w Karcie Etyki Mediów. - Tolerowanie łamania zasad etycznych dziennikarstwa przez media publiczne uniemożliwia realizację misji tych mediów - uważają członkowie REM.
Stwierdzenia „tęczowa zaraza” w odniesieniu do środowisk LGBT+ użył w trakcie porannej audycji Radia Poznań jej gospodarz Roman Wawrzyniak. Na koniec wydania poświęconego wieszaniu tęczowych flag na warszawskich pomnikach dziennikarz powiedział: - Podsumowaniem tej rozmowy niech będzie taka oto refleksja: nie udało się zniszczyć figury Chrystusa faszystom, nie uda się też tęczowej zarazie.
Na to stwierdzenie zareagował poseł Adam Szłapka, składając skargę do Rady Etyki Mediów. - Powyższa wypowiedź wobec osób LGBT ma charakter dyskryminujący. Może być bez wątpienia określona jako homofobiczna. Przyrównuje część obywateli RP do „zarazy”, czym ją wprost dehumanizuje - czytamy w niej m.in. - Celem tej wypowiedzi jest niedopuszczalne - w ogóle i na antenie państwowego radia w szczególności - dzielenie Polaków - napisał parlamentarzysta w skardze do REM.
Rada Etyki Mediów po jej rozpatrzeniu stwierdziła, że Roman Wawrzyniak rzeczywiście naruszył zapisane w Karcie Etycznej Mediów zasady szacunku i tolerancji, nakazujące poszanowanie ludzkiej godności, oraz wolności i odpowiedzialności.
- Tolerowanie łamania zasad etycznych dziennikarstwa przez media publiczne, do których należy Radio Poznań, uniemożliwia realizację misji tych mediów, czyli zapewnienie odbiorcom obiektywnych informacji i wolnego od uprzedzeń komentarza wydarzeń - czytamy w odpowiedzi na skargę Adama Szłapki.
KRRiT słowa o „tęczowej zarazie” tłumaczy wolnością wypowiedzi
Roman Wawrzyniak to były szef informacyjnego „Teleskopu”, nadawanego na antenie TVP3 Poznań. Był redaktorem naczelnym od 2016 do lipca 2019 roku, gdy rozstał się z tym ośrodkiem. Pełnił też funkcję kierownika wydziału audycji informacyjnych i publicystycznych w wielkopolskim oddziale telewizji (także do lipca ub. roku).
Od 2016 roku zasiada też w komisji etyki TVP. W 2018 roku został powołany przez zarząd telewizji publicznej na kolejną, dwuletnią kadencję.
Według badania Radio Track w okresie od czerwca do listopada ub. roku Radio Poznań miało 3,8 proc. udziału w rynku słuchalności w Poznaniu, wobec 3,5 proc. rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: słowa dziennikarza publicznego radia o „tęczowej zarazie” naruszyły zasady Karty Etyki Mediów