SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poniedziałki z Teatrem TV w Jedynce

Od stycznia poniedziałkowy Teatr Telewizji prezentuje cztery spektakle teatralne miesięcznie, w tym co najmniej dwie premiery.

Do Jedynki powraca także Scena Faktu czyli dramaty dokumentalne, których tematem są prawdziwe wydarzenia, najczęściej historyczne, inspirowane ważnymi wydarzeniami, czy interesującymi biografiami. Wszystkie spektakle będą emitowane o 21.00 - podano w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

Emisję pierwszej w tym roku premierowej dokudramy w ramach Sceny Faktu pt. „INKA 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz zaplanowano na 22 stycznia. Ten dramat dokumentalny Wojciecha Tomczyka, napisany specjalnie dla Teatru Telewizji, opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18–letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” . Jednym z zarzutów jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie.

„Inka 1946” jest jedną z trzech styczniowych premier w Teatrze TV. Premierową emisję miała już „Pastorałka” w reżyserii Laco Adamika, a 29 stycznia odbędzie się premiera spektaklu  „Umarli ze Spoon River”.

„Pastorałkę” w reżyserii Laco Adamika TVP1 wyemitowała wczoraj, 8 stycznia. Spektakl obejrzało 1.708 tys. osób. „Pastorałka” Leona Schillera składa się z najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Sztuka nawiązuje do średniowiecznej tradycji misteryjnej, a także do zapominanych już form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Jest często określana mianem „cudu polskiego teatru”. Role wykonawców partii śpiewanych powierzono najwybitniejszym polskim aktorom. W spektaklu zagrali m.in.  Agnieszka Grochowska, Jan Peszek, Janusz Michałowski, Danuta Stenka, Jerzy Zelnik.

Spektakl „Umarli ze Spoon River” w reżyserii Jolanty Ptaszyńskiej  to telewizyjna adaptacja „Antologii Spoon River” Edgara Lee Mastersa. Sztuka opowiada o zmarłych spoczywających na cmentarzu Spoon River. Są to prosto opowiedziane historie z życia mieszkańców małego miasteczka. Każda z nich ma  uniwersalne przesłanie. Jest to świetne widowisko teatralne, w którym ostatnią swoją rolę zagrał Leon Niemczyk. Grają także tak znakomici aktorzy jak: Zbigniew Zamachowski, Piotr Fronczewski, Joanna Szczepkowska, Jerzy Trela, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Radziwiłowicz, Anna Dymna, Kinga Preiss, Krzysztof Globisz, Jan Peszek, Krzysztof Kolberger, Jolanta Fraszyńska, Radosław Pazura, Daniel Olbrychski, Joanna Żółkowska. Zdjęcia nagrywano na terenie Huty Kościuszko, której ruiny tworzą specyficzny klimat zapomnianego miasteczka. Zdjęcia do spektaklu zrobił Adam Sikora.

W lutym TVP1 zaprezentuje kolejne dwie premiery teatralne: „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha w reżyserii  Piotra  Cieplaka (12 lutego) i „Góra góry”  w reż. Pawła Wolana (26 lutego).

„Narty Ojca Świętego” to telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie. Pewnego dnia grupie małomiasteczkowych notabli Ksiądz Kubala przynosi dyskretną wiadomość o tym, że miasteczko odwiedzi Ojciec Święty Jan Paweł II. Choć wiadomość budzi wiele wątpliwości, narasta oczekiwanie na cud. Mądra sztuka Jerzego Pilcha pokazuje w komediowej konwencji, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce Papieża Polaka ludzie przewartościowują swoje dotychczasowe życie. Te przemiany Pilch przedstawia w ciepłym i dowcipnym tonie. W spektaklu zagrali m.in. Janusz Gajos, Władysław Kowalski, Jerzy Radziwiłowicz, Jarosław Gajewski, Grzegorz Małecki.

„Góra Góry” to kolejna propozycja w ramach Sceny Faktu, której emisję zaplanowano na 26 lutego. Tym razem nie będzie to tematyka historyczna. Jest to jedna z historii współczesnych opowiadających o ojcu Janie Górze, posługującym się dyskusyjnymi metodami duszpasterskimi, ale atrakcyjnymi dla młodych osób. Ojciec Jan Góra to dominikanin z Poznania, duszpasterz akademicki, doktor teologii, autor 16 książek. Jest m.in. pomysłodawcą Bramy III Tysiąclecia w Roku Jubileuszowym. „Góra Góry” to dramat dokumentalny, napisany przez Marka Millera i Piotra Wojciechowskiego. Reżyserem przedsięwzięcia jest Paweł Woldan, autor filmu dokumentalnego o Janie Górze z 2005. W rolę głównego bohatera wcielił się znany aktor Krzysztof Globisz.

W marcu kolejne trzy premierowe przedstawienia. „Komu wierzycie?” w reż. Macieja Pieprzycy (12 marca), dokudrama „Słowo honoru” w reż. Krzysztofa Zaleskiego (19 marca) i „Krakowiacy i górale” w reżyserii Olgii Lipińskiej (26 marca).

Na emisję czekają także kolejne spektakle w ramach Sceny Faktu. Będą to m.in. „Rozmowy z katem” Kazimiera Moczarskiego w reżyserii Macieja Englerta. Jest to niezwykłe sprawozdanie z rozmów Kazimierza Moczarskiego, szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK, z generałem SS Jurgenem Stropem, katem warszawskiego getta. Odbyli je uwięzieni przez dziewięć miesięcy we wspólnej celi w 1949 roku.

Dołącz do dyskusji: Poniedziałki z Teatrem TV w Jedynce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl