Polacy coraz gorzej oceniają gospodarkę, ale mniej oszczędzają
Od sierpnia do grudnia ubiegłego roku podwoiła się grupa osób przewidujących pogorszenie sytuacji ekonomicznej w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Synovate. Mimo to Polacy słabo kontrolują wydatki i mało oszczędzają.
W sierpniu ubiegłego roku 42 proc. Polaków uważało, że gospodarka nie jest w najlepszej kondycji, podczas gdy w grudniu takiego zdania było już 56 proc. osób - pokazuje badanie przeprowadzone przez Synovate. Z kolei odsetek ankietowanych spodziewających się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju wzrósł w tym czasie prawie dwukrotnie - z 23 proc. do 45 proc. Zaciskanie w bieżącym roku własnego budżetu przewidywało w grudniu 14 proc. badanych, czyli o 11 proc. więcej niż w sierpniu.
Mimo tych pesymistycznych ocen i prognoz co trzeci ankietowany deklarował w grudniu, że zawsze znajdzie sposób na kupno rzeczy poprawiających mu samopoczucie, podczas gdy w sierpniu takiego zdania był co czwarty respondent. Zwiększyła się też grupa osób niepotrafiących przestać wydawać pieniędzy - z 36 proc. do 42 proc.
W grudniu o 4 proc. w porównaniu z sierpniem zmniejszył się odsetek Polaków częściej niż do tej pory porównujących koszty przed zakupem, a o 6 proc. - kontrolujących ceny artykułów żywnościowych. O 12 proc. wzrosła za to grupa osób, które mniej oszczędzają, a o 4 proc. - które rzadziej kupują tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
Polacy w grudniu rzadziej niż w sierpniu rezygnowali też z poważnych wydatków. Tylko co piąty ankietowany odmówił sobie wyjazdu turystycznego (w sierpniu - 23 proc.), a co siódmy - kupna sprzętu RTV lub AGD (w sierpniu - co szósty). Dwa razy więcej Polaków rezygnowało za to z jedzenia w restauracji - zarówno samemu (w sierpniu - 7 proc., w grudniu - 13 proc.), jak i ze znajomymi (w sierpniu - 5 proc., w grudniu - 9 proc.). Ogółem do ograniczania wydatków przyznało się pod koniec ubiegłego roku o 5 proc. więcej ankietowanych niż cztery miesiące wcześniej.
W minionym półroczu wzrosło zainteresowanie Polaków kwestiami ekonomicznymi, do których uwagę przywiązuje o 6 proc. więcej osób. Z kolei notowania giełdowe uważniej śledziło w grudniu o 5 proc. więcej ankietowanych niż w sierpniu. Niezmienne pozostały natomiast obawy związane ze stanem gospodarki: 31 proc. Polaków boi się utraty pracy, 13 proc. - braku środków na leczenie, a 8 proc. - niewystarczających pieniędzy na żywność. U 15 proc. respondentów sytuacja ekonomiczna nie budzi jakiegokolwiek lęku, za to o 4 proc. osób więcej obawia się, że będzie musiało zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu.
Badanie opinii Polaków na temat sytuacji gospodarczej kraju zostało zrealizowane przez agencję Synovate w sierpniu i grudniu poprzedniego roku na reprezentatywnych grupach dorosłych osób. Ankiety zostały przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.
Dołącz do dyskusji: Polacy coraz gorzej oceniają gospodarkę, ale mniej oszczędzają