SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od blisko roku sygnały o ożywieniu

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w marcu 2010 r wzrósł o 0,5 pkt. Od blisko roku wskaźnik sygnalizuje wzrost aktywności gospodarczej zaś dotychczasowy przebieg wczesnej fazy ożywienia przybrał kształt litery "V", ale gospodarka nie powróciła jeszcze na ścieżkę długookresowego wzrostu gospodarczego sprzed 2007 roku, wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego w poniedziałek.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym 2010 r wzrósł o 1,7 punktu. Od marca ubiegłego roku wskaźnik wykazuje silną tendencję do wzrostu zaś w lutym br. osiągnął poziom odpowiadający swemu długookresowemu trendowi i odzyskał ponad 90% wartości utraconej w czasie spowolnienia gospodarczego" - głosi raport.

"Spośród ośmiu komponentów wskaźnika w tym miesiącu pięć przyczyniło się do jego wzrostu a trzy oddziaływały w przeciwnym kierunku" - czytamy dalej.

Analitycy podkreślają, że w 2009 roku przedsiębiorstwa silnie redukowały koszty, ograniczając przede wszystkim tempo wzrostu płac oraz zatrudnienie, wyzbywając się zbędnych zapasów i środków trwałych. W efekcie tych działań już w drugiej połowie ubiegłego roku zaczęła poprawiać się wydajność pracy.

"Miało to istotny wpływ na kondycję finansów w przedsiębiorstwach. W lutym br. stosunku do sytuacji sprzed roku ponad trzykrotnie wzrósł odsetek firm odczuwających poprawę kondycji finansowej. Jednocześnie bardzo szybko zmniejszał się odsetek tych przedsiębiorstw, w których sytuacja finansowa pogarszała się" - wyliczają BIEC.

Analitycy dodają, że Do lepszej kondycji finansowej w firmach przyczynił się również wzrost tempa napływu nowych zamówień. Od wiosny ubiegłego roku przybywa zamówień zarówno od kontrahentów krajowych jak i tych przeznaczonych na eksport.

"Do podtrzymania tempa odradzania się produkcji przemysłowej przyczyni się również w najbliższych miesiącach obniżający się poziom zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów. Od dwóch miesięcy przedsiębiorcy sygnalizują ich silny spadek" - uważa BIEC.

W ocenie Biura pozwoli to podtrzymać dynamikę produkcji nawet gdyby tempo napływu nowych zamówień uległo czasowemu ograniczeniu.

"W efekcie rosnącego portfela zamówień i lepszych wyników finansowych, menedżerowie firm lepiej oceniają perspektywy rozwojowe całej gospodarki. Wskaźnik ten poprawia się od wiosny ubiegłego roku" - konkludują analitycy BIEC.

Dołącz do dyskusji: Od blisko roku sygnały o ożywieniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl