SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Finansów mocno ograniczyło prenumeratę „GW”, „Polityki” i „Newsweeka”, a zwiększyło „GP” i „GPC”

Minister finansów poinformował, że jego resort od listopada ub.r. o ponad połowę obniżył liczbę prenumerowanych egz. „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweek Polska”, a kilkakrotnie zwiększyło prenumeratę „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. - Z pewnością można mówić o ograniczeniach prenumeraty „Polityki” przez wszystkie instytucje państwowe o około 40-50 proc. - mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy „Polityki”.

Informacje o zmianach w liczbie prenumerowanych tytułów prasowych zostały podane przez ministra finansów w odpowiedzi na interpelację posła PiS Andrzeja Melaka. Okazuje się, że od końca listopada ub.r., zaraz po zaprzysiężeniu  nowego rządu, prenumerata „Gazety Wyborczej” zmalała z 34 do 6 egz., „Newsweek Polska” - z 8 do 2 egz., a „Polityki” - z 13 do 6. Z drugiej strony liczba prenumerowanych egz. „Gazety Polskiej” wzrosła z 1 do 3, a „Gazety Polskiej Codziennie” - z 1 do 6.

- Weryfikacja zasadności prenumerowania poszczególnych tytułów prasy oraz liczby prenumerowanych egzemplarzy, została dokonana w Ministerstwie Finansów przed dniem 30 listopada 2015 r., w związku z przeprowadzonymi zmianami kadrowymi i organizacyjnymi. Uwzględnione zostały przy tym wymogi określone w art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, w myśl których wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów; a także w sposób umożliwiający terminową realizację zadań - uzasadnił minister finansów. - Postanowienia uprzednio zawartych przez Ministerstwo Finansów umów, dopuszczają możliwość rezygnacji lub zwiększenia poszczególnych tytułów prasowych, ze skutkiem od poniedziałku następującego po tygodniu, w którym dostawca został poinformowany o konieczności zmiany - dodał.

Procentowo zmniejszenie przez Ministerstwo Finansów liczby zamawianych egz. „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweek Polska” jest dużo wyższe niż całościowy spadek prenumeraty tych tytułów. Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż „GW” w prenumeracie wynosiła 43 847 egz., o 12,5 proc. mniej  niż rok wcześniej.

Wydawcy „Gazety Wyborczej” i „Newsweek Polska” nie chcieli komentować tej sprawy ani odpowiedzieć na pytanie, czy inne instytucje i  firmy państwowe podobnie mocno ograniczyły prenumeratę tych tytułów. - Większość instytucji państwowych organizuje przetargi na dostarczanie tytułów prasowych. Ostatecznie gazety dostarcza ta firma, która wygrywa przetarg. Dlatego też najlepszym źródłem informacji w tej sprawie, oprócz konkretnej instytucji, są firmy, które dostarczają do nich prasę - odpowiedziała nam Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory. - Nie komentujemy publicznie biznesowych szczegółów operacyjnych - stwierdziła Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie RAS Polska.

Z kolei Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy „Polityki” przypomina, że na początku stycznia br. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wysłał dyrektorom sądów apelacyjnych w całym kraju nowy katalog tytułów prasowych, które można prenumerować. Na liście nie znalazły się już m.in. „Newsweek Polska”, „Gazeta Wyborcza” i „Polityka”.

- Na tym tle Ministerstwo Finansów próbowało zachować się przyzwoicie i nie wyrzuciło od razu wszystkich prenumerat tytułów nastawionych opozycyjnie wobec obecnej władzy. Ale jak widać z zestawienia, ograniczenie prenumeraty dotknęło wyłącznie „Politykę”, „Gazetę  Wyborczą” i „Newsweeka” - mówi Zmelonek portalowi Wirtualnemedia.pl. - Mamy więc do czynienia z jakimś okólnikiem, który poszedł po wszystkich ministerstwach. Pytanie tylko, czy i w innych ministerstwach jedynie „Gazeta Polska” i „Gazeta Polska Codziennie” korzystają na „dobrej zmianie” - zastanawia się.

- Nie mamy co prawda dokładnych danych dotyczących wszystkich instytucji państwowych, które prenumerują „Politykę”, ale z pewnością można mówić o ograniczeniach prenumeraty o około 40-50 proc. w stosunku do stanu z ubiegłego roku - stwierdza Piotr Zmelonek.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Finansów mocno ograniczyło prenumeratę „GW”, „Polityki” i „Newsweeka”, a zwiększyło „GP” i „GPC”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jeżyk
„Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” - serio ? Nawet mając poglądy konserwatywne, prawicowe tego nie da się czytać. Raka można od takich wypocić dostać. To już Dziennik Gazetę Prawną by zwiększyli, a GW może im nie po drodze, ale to nie tylko polityka ;) Odwrotnie do tego co poszło w górę. Ale to pokazuje jak mocno to polityczne zagrania, przyjdą inni zrobią to samo w drugą stronę. Czy Polacy nie potrafią zająć się zamiast walką między sobą walką o coś więcej, lepsze jutro, swoje, firmy, rodziny. Taki sposób rządzenia tylko wyniszcza, to marnotrawienie sił i potencjału.
0 0
odpowiedź
User
Rarek
Nowy rząd powinien całkowicie zlikwidować wszelkie prenumeraty. Jak urzędas chce sobie poczytać, niech kupi za swoje.
0 0
odpowiedź
User
prawnik
Nowy rząd powinien całkowicie zlikwidować wszelkie prenumeraty. Jak urzędas chce sobie poczytać, niech kupi za swoje.


O, sancta simplicitas!
0 0
odpowiedź