Z Mety po 17 latach odchodzi współtwórca PayPala Peter Thiel
Znany inwestor Peter Thiel zdecydował się pożegnać z radą dyrektorów koncernu Meta (dawniej Facebook), w której zasiada od kwietnia 2005 roku. Prawie dekadę temu Thiel zarobił ponad 1,5 mld dolarów na sprzedaży akcji koncernu, w której zainwestował już w 2004 roku.
W komunikacie Mety podano, że Peter Thiel postanowił na najbliższym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy, podsumowującym ub.r., nie kandydować na kolejną kadencję do rady dyrektorów. Nie podano przyczyn tej decyzji.
W radzie dyrektorów Thiel jest szefem komitetu ds. wynagrodzeń, nominacji i ładu zarządczego.
Peter Thiel zarobił 1,7 mld dolarów na akcjach Facebooka
Peter Thiel był jednym z pierwszym znaczących inwestorów w Facebooku - w 2004 roku za 500 tys. dolarów kupił akcje stanowiące wówczas 10,2 proc. kapitału firmy. W debiucie giełdowym koncernu wiosną 2012 roku sprzedał część akcji za 638 mln dolarów, kilka miesięcy później - kolejny pakiet za ok. 1 mld dolarów, a w kolejnych latach ze sprzedaży dalszych pakietów zarobił ponad 100 mln dolarów.
Wiosną 2020 roku miał już poniżej 10 tys. akcji firmy.
W 1998 roku Peter Thiel był jednym z założycieli platformy płatności internetowych PayPal, którą sprzedano eBayowi jesienią 2002 roku za 1,5 mld dolarów. Od ponad 15 lat zarządza własnym funduszem hedgingowym Clarium Capital, jest też związany z kilkoma innymi firmami inwestycyjnymi.
W radzie dyrektorów Mety pozostają założyciel i szef firmy Mark Zuckerberg, jej chief operating officer Sheryl Sandberg, Robert Kimmitt (menedżer z WilmerHale LLP), Peggy Alford (wiceprezes wykonawczy PayPala), Marc Andreessen (współtwórca funduszu Andreessen Horowitz), Drew Houston (współzałożyciel i szef Dropboxa), Nancy Killefer (była partner w McKinsey & Company), Tracey Travis (wiceprezes i dyrektor finansowa w The Estée Lauder Companies) oraz Tony Xu (współzałożyciel i szef DoorDash).
Kurs Mety 30 proc. w dół
Do koncernu należą platformy społecznościowe Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger oraz firma Oculus produkująca gogle do VR.
W czwartym kwartale ub.r. Meta zanotowała wyniki nieco niższe od oczekiwań: wzrost wpływów o 20 proc. do 33,67 mld dolarów i spadek zysku netto (z 11,22 do 10,28 mln zł). Liczba internautów codziennie odwiedzających Facebooka zmalała kwartał do kwartału pierwszy raz od debiutu giełdowego firmy.
W konsekwencji w zeszły czwartek akcje koncernu na giełdzie Nasdaq staniały o 26,4 proc., w piątek kurs zmalał minimalnie, a w poniedziałek - o 5,1 proc. W czwartek kapitalizacja koncernu poszła w dół o prawie 240 mld dolarów, to najwyższy jednosesyjny spadek w historii amerykańskiego rynku kapitałowego.
Dołącz do dyskusji: Z Mety po 17 latach odchodzi współtwórca PayPala Peter Thiel