SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mark Zuckerberg wezwany na przesłuchania przez Kongres USA

Dwie komisje Kongresu USA wezwały Marka Zuckerberga, szefa Facebooka do osobistego udziału w przesłuchaniu mającym wyjaśnić kontrowersyjne wykorzystanie danych około 50 milionów użytkowników serwisu. Rzecznik Facebook nie potwierdził jeszcze czy Zuckerberg stanie przed amerykańskimi kongresmenami, do przesłuchań może dojść w kwietniu.

Wezwanie do osobistego stawienia się Marka Zuckerberga na przesłuchanie wystosowała w piątek komisja ds. energetyki i handlu Izby Reprezentantów Kongresu USA. Podobnie postąpiła senacka komisja ds. handlu.

Kongresmeni zamierzają przesłuchać Zuckerberga w związku z ujawnionymi informacjami o tym, że brytyjski ośrodek analityczny Cambridge Analytica (CA), stojący za sukcesem kampanii Donalda Trumpa i akcji popierającej Brexit nielegalnie wykorzystał dane nawet 50 mln użytkowników serwisu kierowanego przez Marka Zuckerberga.

W środę Mark Zuckerberg opublikował oświadczenie w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka. Zuckerberg przyznał, że serwis popełnił błędy i zapowiedział wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, które mają lepiej niż dotąd chronić prywatność internautów. Szef Facebooka udzielił też wywiadu stacji CNN, w którym zadeklarował, że stawi się na przesłuchania w Kongresie, jednak według informacji Reutersa rzecznik firmy nie potwierdził oficjalnie, że Zuckerberg stanie osobiście przed kongresmenami. Według przewidywań termin przesłuchań może zostać wyznaczony na kwiecień br.

Zapowiedziane przez Kongres spotkania z Zuckerbergiem to nie jedyne działania, jakie władze USA zamierzają prowadzić w kierunku wyjaśnienia udziału Facebooka w aferze dotyczącej wykorzystania danych uzytkowników. Własne postępowanie w tej sprawie prowadzi także Federalna Komisja Handlu (FTC).

Budzące poważne wątpliwości użycie informacji o użytkownikach uderzyło silnie w Facebooka, którego akcje w poniedziałek straciły na wartości 7 proc. Kryzys nie minął także we wtorek, gdy ceny walorów firmy potaniały o kolejne 6 proc. W kolejnych dniach spadki nieco wyhamowały, w czwartek akcje Facebooka traciły 2,7 proc., a w piątek 3,5 proc. W efekcie kapitalizacja Facebooka spadła z 530 mld dolarów do 460 mld dol.

Pomimo tych wszystkich konsekwencji w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl eksperci przewidują, że afera z Cambridge Analytica w dłuższej perspektywie nie zatopi Facebooka, jednak jej ujawnienie rodzi potrzebę większej regulacji mediów społecznościowych i nadzoru nad nimi.

Dołącz do dyskusji: Mark Zuckerberg wezwany na przesłuchania przez Kongres USA

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
reforma internetowa
A nie lepiej po prostu narzucić mediom społecznościowym permanentnego czyszczenia danych użytkownika po pewnym czasie? Zresztą wszystkie urządzenia, które gromadzą w olbrzymich ilościach dane osobowe i elementy powiązane z tymi danymi powinny mieć tryb definitywnej kasacji takich danych i te dane nie mogłyby być z powrotem przywrócone. Taki krok to byłoby coś, przyparci do muru, musieliby się dostosować pod groźbami licznych kar finansowych. Regulacje jak najbardziej są potrzebne , by ujarzmić ten nieokiełznany internet, który staje się istnym wysypiskiem danych osobowych i wszystko krąży w tym sieciowym krwioobiegu, bez jakichkolwiek zastrzeżeń i możliwości wglądu w te rzeczy.
odpowiedź