TVP oddala decyzję w sprawie MUX-8. „TVP zrobiła krok w tył, inni poszli jak dzik na fuzję”
W ciągu kilku miesięcy Telewizja Polska ma podjąć decyzję w sprawie uruchomienia kanałów na multipleksie ósmym naziemnej telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie nie trafią tam nowo utworzone stacje tylko TVP Sport w wersji HD. - Myślimy o nowych kanałach tematycznych, ale będą to kanały satelitarne - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.
Na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej od końca października nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada - Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia - WP (Wirtualna Polska) i Metro (Agora). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel, której każdy z nadawców płaci za emisję sygnału jego stacji - Wirtualna Polska przez ponad 9 lat wyda na to 62,7 mln zł, a Agora - 62 mln zł (nadawca Nowa TV nie podał szczegółów w tej sprawie, bo nie jest spółką giełdową).
Trzy miejsca na multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może tam umieścić trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden w standardowej i drugi w HD. Publiczny nadawca nadal nie podał informacji, które kanały będą tam emitowane ani od kiedy.
- Moja decyzja o wstrzymaniu wejścia na MUX-8 okazała się bardzo dobra. Chciałem sprawdzić, jak sobie poradzą czterej mniejsi z podobną ofertą programów informacyjnych i publicystycznych. No i widzę, że się kanibalizują - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.
Kurski wskazuje, że multipleks ósmy osiąga mniejszy zasięg niż ten zadeklarowany przez EmiTel przed jego uruchomieniem. - Kryzys w obszarze MUX-8 daje Telewizji Polskiej komfort w rozpoznaniu, co wrzucić na ten multipleks. Należy też przeprowadzić rozgrywkę z EmiTelem, który nie daje rady obsługiwać MUX-a - zapowiada prezes Telewizji Polskiej.
Przypomnijmy, że wobec zwłoki w styczniu br. EmiTel skierował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o wydanie Telewizji Polskiej decyzji rezerwacyjnej obligującej nadawcę do uruchomienia jej kanałów na MUX-8.
- Krok w tył i poczekanie jak inni pójdą na MUX-8 jak dzik na fuzję, okazał się słuszny. Ale dochodzimy do momentu decyzyjnego, za kilka miesięcy będziemy musieli zdecydować, co wrzucić na MUX-8. Ktokolwiek będzie wówczas jego operatorem - komentuje Kurski.
W Telewizji Polskiej nadal zwycięża opcja, aby na multipleksie ósmym uruchomić kanał TVP Sport w wersji HD (zajmie dwa sloty) oraz przesunąć na MUX-8 stację z innego MUX-a - TVP Historia, TVP Kultura lub TVP Rozrywka.
- Myślimy także o nowych kanałach tematycznych, ale będą to kanały satelitarne - deklaruje Jacek Kurski. Nie zdradza jednak szczegółów. Nad ofertą tych stacji pracuje biuro koordynacji programowej TVP.
Dołącz do dyskusji: TVP oddala decyzję w sprawie MUX-8. „TVP zrobiła krok w tył, inni poszli jak dzik na fuzję”
Ale TVP INFO HD przecież nadaje już w HD w DVB-T.
Ale domyslam się ,że to bedzie TVP SPORT HD i TVP Seriale zapewne :)