SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

10 lokalizacji w nowym wykazie wolnych częstotliwości KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy wykaz wolnych częstotliwości. Na liście znalazły się: Łódź, Sierpc, Wola koło Czerwińska nad Wisłą, Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Złotów, Gryfice, Lipiany, Szczecin i Wałcz.

Niebawem KRRiT powinna rozpocząć konkursy dla nadawców zainteresowanych częstotliwościami, które znalazły się w wykazie. Chodzi o 90,8 MHz w Łodzi (moc ERP 0,2 kW), 107,9 MHz w Sierpcu (0,2 kW), 89,3 MHz w Woli (0,2 kW), 92,4 MHz w Częstochowie (0,2 kW), 89,6 MHz w Ostrowcu Świętokrzyskim (0,1 kW), 102,8 MHz w Złotowie (1,0 kW), 90,7 MHz w Gryficach (2,0 kW), 104,3 MHz w Lipianach (2,0 kW), 88,0 MHz w Szczecinie (0,2 kW) i 99,6 MHz w Wałczu (0,2 kW).

Część lokalizacji dotyczy zwolnionych częstotliwości

Do niedawna w Ostrowcu Świętokrzyskim na częstotliwości 89,6 MHz można było słuchać Radia Rekord Świętokrzyskie. Radomska stacja wygrała jednak konkurs KRRiT na nadawanie w Kielcach na 100,8 MHz i w Ostrowu Świętokrzyskim na 100,9 MHz i zrezygnowała z koncesji w tym mieście przyznanej w 2017 roku.

Na początku lutego podczas posiedzenia KRRiT uchyliła m.in. koncesje Radia Plus w Gryficach i Lipianach. Obie rozgłośnie zakończyły nadawanie pod koniec 2022 roku. Decyzja w tej sprawie zapadła w listopadzie.

- Niestety wykończyły nas potężne podwyżki cen energii. Nadajniki potrzebują mnóstwo prądu, a w ostatnim półroczu jego cena podskoczyła o prawie 300 proc. Jesteśmy małym, lokalnym radiem. Przeliczyliśmy wszystko jeszcze raz i doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować - mówił nam wówczas Robert Erchardt, redaktor naczelny Radia Plus Gryfice.

Koniec okazjonalnej stacji?

W Łodzi na częstotliwości 90,8 MHz dzięki pozwoleniom okazjonalnym Urzędu Komunikacji Elektronicznej można było słuchać Radia Lutnia. Rozgłośnia była tworzona przez zespół Teatru Muzycznego. Stacja nadawała z niewielką mocą ERP 0,006 kW. Ostatnio pojawiła się w eterze na blisko miesiąc w grudniu 2022 roku.

Poprzedni wykaz wolnych częstotliwości KRRiT opublikowała 22 grudnia 2022 roku. Wówczas znalazły się w nim: 104,8 MHz w Bogatyni (0,3 kW), 97,4 MHz we Wrocławiu (0,1 kW), 88,4 MHz w Tomaszowie Mazowieckim (0,3 kW), 94,8 MHz w Białymstoku (0,2 kW), 89,4 MHz W Suwałkach (0,2 kW) i 106,4 MHz w Elblągu (0,25 kW). W późniejszym terminie w Monitorze Polskim przewodniczący KRRIT ogłosił konkursy dotyczące Bogatyni, Tomaszowa Mazowieckiego, Wrocławia, Białegostoku, Elbląga, Suwałk i Bydgoszczy. Stacje mają emitować m.in. programy o tematyce lokalnej.

Dołącz do dyskusji: 10 lokalizacji w nowym wykazie wolnych częstotliwości KRRiT

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
KC
Polska powinna wystąpić o renegocjację podziału częstotliwości genewskich na FM i wtedy znajdzie się też więcej miejsca dla stacji małej mocy. Czesi mają przy granicy znacznie więcej częstotliwości niż Polacy.
15 6
odpowiedź
User
ae
Niech RMF Maxx wygra w Łodzi!
16 11
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Polska powinna wystąpić o renegocjację podziału częstotliwości genewskich na FM i wtedy znajdzie się też więcej miejsca dla stacji małej mocy. Czesi mają przy granicy znacznie więcej częstotliwości niż Polacy.

Po co? Przecież eksperci dają paśmie UKF 5 lat a DAB+ 10 – 15 lat. Wtedy konwergencja wszystkich mediów do internetu będzie zakończona. Nie będzie można już utrzymać żadną stację internetową z dochodów z reklam, bo cena reklam będzie tak niska. Większość słuchaczy będzie korzystała z usług streamingowych a rynek będzie podzielony na garstkę dostawców usług. Oni będą dyktowali opinię.
0 0
odpowiedź