SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany na liście obowiązkowych kanałów dla operatorów płatnej telewizji

Z ustawowej listy kanałów objętych zasadą „must carry, must offer” mają wypaść stacje komercyjne – wynika z projektu nowelizacji ustawy radiofonii i telewizji, przyjętej we wtorek przez rząd. Resort kultury w czwartkowym komunikacie zwrócił uwagę, że KRRiT określi dodatkowe stacje objęte tą zasadą po otwartych konsultacjach publicznych.

Obecnie ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że objęte zasadą "must carry, must offer" jest siedem stacji dostępnych w telewizji naziemnej, gdy sygnał był nadawany analogowo. W art. 43 wymienione są kanały TVP1, TVP2, TVP 3 (oddziały regionalne), Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Co właściwie oznacza ta zasada? Chodzi o to, że dostawcy płatnej telewizji muszą zapewniać dostęp do wymienionych wyżej stacji. Nie obejmuje ona jednak wielu innych stacji obecnie dostępnych na ogólnopolskich multipleksach cyfrowych.

Poprzedni przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski proponował, żeby wszystkie stacje z ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej były objęte zasadą "must carry, must offer". Tym samym do obecnych siedmiu kanałów dołączyłyby: TVP Info, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP World, TV Puls 2, TVN7, TTV, Super Polsat, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, Metro, WP, Zoom, Stopklatka, Nowa TV, Antena HD i Wydarzenia24.

W wtorek do ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej rząd dodał poprawkę, która zmienia ustawową listę stacji objętych tą zasadą. Nie chodzi jednak o poszerzenie ustawowej listy o kolejne, liczne stacje z MUX-ów, ale wręcz jej okrojenie. Przestałaby bowiem obejmować kluczowe komercyjne ogólnopolskie stacje telewizyjne, czyli TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Na liście zostałyby trzy dotychczasowe stacje Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 i TVP3, a do listy dodano by TVP Info i TVP Kultura. Ta zmiana wzmocniły pozycję telewizji publicznej.

Na razie wersja ustawy Prawo komunikacji elektronicznej z poprawkami nie została opublikowana na stronach rządu, co sprawiło, że pytani przez nas eksperci czy przedstawiciele nadawców nie chcieli komentować nieoficjalnych doniesień mediów.

- Niestety wciąż nie znamy wiarygodnej treści tej poprawki. Możemy więc tylko potwierdzić, że taka zmiana miałaby bardzo poważne konsekwencje dla wszystkich zainteresowanych - zarówno nadawców, podmiotów rozprowadzających, jak i odbiorców. Ubolewamy więc, że po raz kolejny pomimo kilku miesięcy zabiegów legislacyjnych, prowadzonych w sprawach must carry i must offer nie znaleziono czasu na przeprowadzenie realnych konsultacji społecznych. Państwo ponownie podejmuje daleko idące zmiany regulacyjne, nie bacząc na realny wpływ tych zmian na rynek - powiedział Wirtualnemedia.pl Jakub Woźny z Kancelarii Prawnej Media.

Resort kultury: KRRiT określi dodatkowe stacje objęte "must carry, must offer"

W czwartek wieczorem pojawił się komunikat Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego zaznaczono, że "w procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji obowiązkiem transmisji objęte mogą być nie tylko programy znajdujące się na tzw. liście ustawowej, czyli podstawowe programy Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info), ale także inne kanały (np. komercyjne), których listę określi w drodze rozporządzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, po przeprowadzeniu otwartych konsultacji publicznych".

- Upoważnienie do wydania rozporządzenia przez KRRiT znajduje się w ustawie, która określa szczegółowe warunki i zasady, jakim mają podlegać programy objęte obowiązkową transmisją. Zgodnie z ustawą, KRRiT będzie upoważniona do przeprowadzania otwartych konsultacji publicznych w sprawie wyboru programów, których liczba nie może przekroczyć 30 - wskazał resort.  Podkreślono także, że z perspektywy odbiorcy, czyli widza, zmiana może być "nieodczuwalna".

- KRRiT – w ramach ustawowego upoważnienia – będzie mogła objąć obowiązkiem rozprowadzania wszystkie programy, których dotyczy on obecnie. Co więcej, liczba programów objętych tym obowiązkiem może się znacząco zwiększyć, co pozytywnie wpłynie na ofertę dostępną dla odbiorców. Określenie ww. listy w ramach rozporządzenia umożliwi KRRiT zachowanie elastyczności, która wpisuje się w zasady wynikające z dyrektywy - Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej – zaznaczono.

Dlaczego zdecydowano się na zmiany dotyczące must carry, must offer? - Zmiany w tym zakresie są niezbędne ze względu na konieczność dostosowania przepisów prawa do szybko zmieniających się warunków rynkowych" - dodał resort.

Dołącz do dyskusji: Zmiany na liście obowiązkowych kanałów dla operatorów płatnej telewizji

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Skandal, tylko ta tuba propagandowa PiS ma być wszędzie faworyzowana. Czas najwyższy odsunąć pisiorów od władzy!!
odpowiedź
User
Pawel
W must carry must offer powinno być m.in. TVPinfo.
odpowiedź
User
m.
Konsultacje społeczne wg PiS polegają na tym, że ukazuje im się sondaż ze spadającym poparciem. Nic nie ma takiego wpływu na tworzenie nowych ustaw.
odpowiedź