Jak korzystać z ulg mieszkaniowych
Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jednak nie zawsze obowiązek ten powstaje, gdyż ustawodawca przewidział szereg ulg odnoszących się do tej transakcji. Choć zasady korzystania z nich są dość proste, problem pojawia się przy sprzedaży mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy są pewni, czy również im przysługuje możliwość skorzystania z ulg.
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT źródłem przychodów jest również odpłatne zbycie wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolne: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Sprzedaż mieszkania nie jest przychodem z działalności gospodarczej
Sprzedaż wymienionych wyżej składników majątku nie zalicza się jednak do przychodów z działalności gospodarczej. Tak więc przy zbywaniu mieszkania nie ma znaczenia fakt, czy było one wykorzystywane dla celów mieszkalnych, czy dla prowadzonej działalności gospodarczej. U właściciela zawsze powstaje przychód, który nie jest przychodem z działalności gospodarczej, lecz stanowi przychód ze sprzedaży nieruchomości. Podkreślić należy również, że przy sprzedaży nie w pełni zamortyzowanego mieszkania, niezamortyzowana część jego wartości początkowej nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu dla przedsiębiorstwa. Dzieje się tak z tego powodu, że uzyskane ze sprzedaży wpływy nie będą stanowiły przychodów przedsiębiorstwa, lecz prywatny przychód przedsiębiorcy. Tak więc osoba decydująca się na sprzedaż mieszkania, musi się liczyć z faktem, że od konieczności zapłaty podatku mogą zwolnić ją jedynie przewidziane ustawowo ulgi. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedający jest przedsiębiorcą czy osobą nieprowadzącą działalności.
Przedsiębiorca może skorzystać z ulg
Ulgi, jakie może wykorzystać podmiot zbywający nieruchomość zależą od roku, w którym nieruchomość ta została nabyta. Jedynym zwolnieniem obowiązującym cały czas jest brak opodatkowania sprzedaży mieszkań po upływie 5 lat od końca roku ich nabycia. Również stawki podatku, które mają zastosowanie w przypadku sprzedaży nieruchomości są uzależnione od daty ich nabycia.
Mieszkania nabyte przed 31 grudnia 2006 r.
Podstawę sprzedaży nieruchomości nabytych przed końcem 2006 roku stanowi przychód, a stawka podatku wynosi 10%. Podatnikowi przysługuje ulga na cele mieszkaniowe. Polega ona na zwolnieniu z podatku tej części uzyskanego przychodu, która w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży mieszkania została wydatkowana na cele mieszkaniowe (np. zakup innego mieszkania, budowa domu itp.).
Mieszkania nabyte w latach 2007-2008
Podstawę opodatkowania stanowi dochód uzyskany ze sprzedaży, a stawka podatku wynosi 19 %. Podatnikom przysługuje ulga meldunkowa. Oznacza to, że jeżeli podatnik nabył w tych latach mieszkanie i był w nim zameldowany przez okres minimum 12 miesięcy, będzie mógł skorzystać z ulgi. Nie ma przy tym znaczenia, czy był on zameldowany w mieszkaniu przed jego zakupem czy po. Ważny jest okres 12 miesięcy.
Mieszkania nabyte po 1 stycznia 2009 r.
Podstawę opodatkowania przy sprzedaży mieszkań nabytych po 1 stycznia 2009 roku stanowi dochód. Stawka podatku wynosi 19%, a podatnicy mogą skorzystać podobnie jak przed 2007 rokiem z ulgi na cele mieszkaniowe.
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Jerzy Toczyński, Tax Care
Dołącz do dyskusji: Jak korzystać z ulg mieszkaniowych