SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł w czerwcu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w czerwcu 2010 roku na poziomie 6 pkt, czyli spadł o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę sygnalizuje, podobnie jak przed miesiącem, 22% badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie - 16% (w maju 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w maju, na co wpływa wolniejszy wzrost krajowego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest rozszerzana nieco wolniej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w maju" - głosi komunikat.

GUS podkreśla, że szybciej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności badanych jednostek, to równocześnie przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

"Prognozy w tym zakresie są ostrożniejsze i wskazują na możliwość poprawy. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w maju. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu" - czytamy dalej.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 24 - spadek o 5 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 19 - wzrost o 7 punktów), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 13 - spadek o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 - utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 - spadek o 3 punkty), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 10 - spadek o 6 punktów).

"Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: wyrobów tekstylnych (minus 19 - spadek o 3 punkty), odzieży (minus 17 - wzrost o 3 punkty), skór i wyrobów skórzanych (minus 10 - spadek o 7 punktów), mebli (minus 6 - wzrost o 4 punkty)" - napisał GUS.

Dołącz do dyskusji: GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł w czerwcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl