SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ennio Morricone wystąpi 6 lutego w Krakowie

Ennio Morricone wystąpi w Tauron Arena w Krakowie 6 lutego 2017 roku. Występ będzie częścią jego trasy zatytułowanej 60 Years Of Music World Tour.

Podczas koncertów będziemy mogli usłyszeć m.in. utwory z ostatniej ścieżki dźwiękowej artysty do "Nienawistnej Ósemki". Muzyka do tego filmu została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem oraz Nagrodą Nowojorskich Krytyków Filmowych.

Koncert tego wybitnego włoskiego muzyka w Krakowie to część jego światowej trasy, która rozpoczęła się w styczniu 2016 roku i została zaplanowana dla uczczenia 60 lat pracy Morricone jako kompozytora i dyrygenta.

Ennio Morricone skomponował muzykę do ponad 500 filmów kinowych i telewizyjnych oraz ponad 100 niezależnych dzieł. Nie sposób wymienić wszystkie jego kompozycje. Te, które chyba najbardziej utkwiły w pamięci słuchaczy to: "Dawno temu w Ameryce", "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Nietykalni", "Misja". Skomponowana przez Morricone muzyka do "Dobry, zły i brzydki" niezmiennie utrzymuje się na drugiej pozycji w rankingu 200 najlepszych ścieżek filmowych na świecie.

- Czuję się zaszczycony uznaniem, jakiego doświadczyłem w ciągu ostatniego roku - powiedział artysta. - Nagrody, słowa uznania od innych twórców, trasa z Quentinem Tarantino i przede wszystkim widok publiczności, która tak tłumnie przybyła na moje koncerty. Jestem gotowy na kolejną trasę i nie mogę już doczekać się kolejnych występów na żywo.

Podczas koncertu w Krakowie Maestro towarzyszyć będzie jego ulubiona Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Na scenie, razem z Morricone, pojawi się ponad 200 muzyków i wokalistów.

Przedsprzedaż biletów zaczyna się 13.06 o godzinie 9:00 na Eventim.pl.


Ennio Morricone urodził się w Rzymie, 10 listopada 1928. Jego artystyczna kariera jest wyjątkowo wszechstronna. Poza komponowaniem i koncertami zajmował się również aranżacją, dyrygenturą, komponowaniem dla teatru, kina i radia; pracował dla RAI i RCA Włochy. W 1946 roku otrzymał dyplom z gry na trąbce, a w 1954 z kompozycji w Conservatorio di Santa Cecilia pod kierunkiem Goffredo Petrassi.

Karierę jako kompozytor muzyki filmowej rozpoczął  w 1961 roku filmem „Il Federale” w reżyserii Luciano Salce. Potem nastąpił długi romans z westernami. Ennio Morricone był tym samym dla Sergio Leone, co Bernard Herrmann dla Hitchcocka, Nino Rota dla Felliniego, John Barry dla Jamesa Bonda, a John Williams dla Spielberga. Nie da się oglądać jego westernów w oderwaniu od muzyki napisanej przez Morricone. Jemu samemu ta współpraca przyniosła światową sławę. W tym czasie skomponował muzykę do: „Za garść dolarów” (1964), „Za kilka dolarów więcej” (1965), „Dobry, zły i brzydki” (1966), „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” (1968) oraz „Garść dynamitu” (1971). Sergio Leoane opisywał tę kooperację jako „prawdziwie katolickie małżeństwo, zanim wprowadzono prawo do rozwodów”. Morricone dodał: „Leone oczekiwał od muzyki znacznie więcej, niż inni reżyserzy, ale dawał jej też więcej przestrzeni”.

Moricone napisał muzykę do ponad 500 filmów, współpracował z reżyserami włoskimi  i międzynarodowymi, w tym Sergio Leone, Gillo Pontecorvo, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Giuliano Montaldo, Lina Wertmüller, Giuseppe Tornatore, Brian De Palma, Roman Polański, Warren Beatty, Adrian Lyne, Oliver Stone, Margarethe von Trotta, Henry Verneuil, Pedro Almodovar i Roland Joffe. Do jego najbardziej znanych filmów należą: „Bitwa o Algier”, „Sacco i Vanzetti”, „Cinema Paradiso”, „The Legend of 1900”, „Malena”, „Nietykalni”, „Pewnego razu w Ameryce”.

Podczas swojej długiej kariery, Ennio Morricone otrzymał również wiele nagród. Najważniejsze to: Złoty Lew i honorowy Oscar został przyznany w 2003 roku, pięć nominacji do nagrody BAFTA, siedem nominacji do Oscarów, trzy Złote Globy, Grammy i Nagrodę Europejskiego Przemysłu Filmowego. W 2009 roku, ówczesny prezydent Republiki Francuskiej Nicolas Sarkozy podpisał dekret o mianowaniu Morricone do rangi Rycerza Orderu Legii Honorowej. W 2007 roku Morricone otrzymał Honorową Nagrodę "Oscara za jego wspaniały i wieloaspektowy wkład w dziedzinie muzyki filmowej".

Płyty Morricone zawsze były wysoko oceniane przez słuchaczy i krytyków.  Otrzymał 27 złotych płyt, siedem platynowych i nagrodę Discografica Critica za muzykę do filmu „Il Prato”. Ścieżka dźwiękowa z filmu „Dobry, zły i brzydki” została wykonana w Grammy Hall of Fame w 2009 roku, a sam Morricone został za nią wyróżniony prestiżową nagrodą Polar Music w 2010.

Najnowsze kompozycje Morricone to muzyka do seriali telewizyjnych: „Karol and The End of a Mystery”, „72 Meters” i „Fateless”. Jego muzyka w ostatnich latach była wielokrotnie powtórnie wykorzystywana w wielu serialach i filmach, w tym Quentina Tarrantino „Kill Bill” 92003, „Death Proof” (2007), „Bękarty Wojny” (2009), i „Django” (2012).  W 2015 roku Morricone po raz pierwszy miał okazję współpracować z Tarrantino bezpośrednio. Napisał muzykę do jego najnowszego filmu „Nienawistna Ósemka”, a już następnego dnia po prapremierze otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii Najbardziej Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa.

W 2001 roku dla Ennio Morricone rozpoczął się okres intensywnej działalności koncertowej, w trakcie których widzowie mogli posłuchać jego najbardziej znanych utworów filmowych w wykonaniu orkiestry symfonicznej i chóru polifonicznego. Zagrał ponad 100 koncertów w Europie, Azji, USA, Ameryce Środkowej i Południowej.

W listopadzie 2013 roku rozpoczął światową trasę z okazji 50. rocznicy jego muzycznej działalności. Morricone zagrał w największych salach koncertowych świata: Crocus City Hall w Moskwie, Stadhalle w Wiedniu; wystąpił w Chile, Niemczech, na Węgrzech.

6 lutego 2014 roku, Riccardo Mutti poprowadził Chicago Symphony Orchestra, wykonując ”Voices from the Silence”, kantatę Morricone, napisaną dla upamiętnienia ofiar ataku z 11 września.


W lutym 2015 roku została wznowiona trasa artysty. Zaplanowane zostało 20 koncertów w 12 największych arenach w Europie takich jak O2 w Londynie czy Ziggo Dome w Amsterdamie. Koncerty zgromadziły ponad 150 000 widzów, większość koncertów było całkowicie wyprzedane.

Dołącz do dyskusji: Ennio Morricone wystąpi 6 lutego w Krakowie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebitt
Byłem niezapomniana przygoda z muzyką na najwyższym pułapie
0 0
odpowiedź