Bez części darmowych kanałów na dekoderach Canal+. „Ograniczona pojemność listy”
Choć już w styczniu na pozycji orbitalnej Astra 19,2E pojawiły się cztery dodatkowe kanały muzyczne Deluxe Music, to nadal nie mogą ich oglądać abonenci platformy cyfrowej Canal+. Nie trafiły bowiem na listę programów tego operatora. - Ze względu na ograniczoną pojemność listy - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.
W styczniu na transponderze 12,699 GHz V, SR=23500, FEC=3/4 pojawiły się 4 stacje z konkretnymi rodzajami muzyki: Deluxe Dance By Kontor (aktualne hity taneczne, klubowe klasyki, dance, pop), Deluxe Flashback (lata 70., 80., 90. i 2000.), Deluxe Rock (rock) i Deluxe Rap (hip hop, rap, R&B, soul). Darmowa emisja jest w jakości SD (standardowej rozdzielczości). Wersje HD tych stacji mogą oglądać abonenci platformy cyfrowej HD+.
W Canal+ bez „ręcznego” dodania kanałów
Stacje są dostępne na Astrze 19,2E. Polskie platformy cyfrowe korzystają z pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, ale część klientów ma dzięki dodatkowym konwerterom lub konwerterom „zez” dostęp także do Astry. Zdaje sobie z tego sprawę Canal+, bo na końcu listy kanałów udostępnia niekodowane stacje z tej pozycji. Od stycznia operator nie dołączył jednak muzycznych nowości. - Ze względu na ograniczoną pojemność listy - tłumaczy Kaniowski.
Klienci Canal+ narzekają, że bardzo często muszą czekać wiele miesięcy, zanim nowe kanały FTA (darmowe) trafią na listę. Problemu nie byłoby, gdyby podłączyli do własnego dekodera lub telewizora moduł CI+. Wtedy możliwe jest samodzielne zarządzanie listą kanałów. Niestety w przypadku takiej instalacji niemożliwe jest korzystanie z usługi multiroom, czyli możliwości oglądania kanałów telewizyjnych na dodatkowym telewizorze.
Czy abonenci korzystający z dekoderów Canal+ mają możliwość „ręcznego” wyszukania i dodania kanałów? - Nie ma możliwości dodania ręcznego kanałów ze względu na pewne ograniczenia technologiczne - mówi Wirtualnemedia.pl rzecznik Canal+ Polska. Urządzenia oferowane przez platformę nie pozwalają też na odbiór z innych pozycji orbitalnych niż Hot Bird czy Astra. Kaniowski przekonuje jednak, że zagraniczne kanały kodowane nie cieszą się dużą popularnością wśród klientów. - Stosunkowo niewielką. Oglądalność kanałów niekodowanych rośnie przy okazji pojedynczych wydarzeń, np. w trakcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej dużą popularnością cieszy się niemiecki ARD - wyjaśnia przedstawiciel Canal+ Polska.
Choć nowych kanałów Deluxe Music nie ma na liście Canal+, to można oglądać wiele niekodowanych stacji z Hot Birda i Astry. W przypadku pierwszej pozycji m.in. włoskie Rai, chińska CCTV4, saudyjskie Saudi TV1, Sudan TV, grecka ERT World, Dubai TV, Oman TV, Yemen TV, Arte, RTL 102,5. Z Astry są dostępne na przykład ARD, ZDF, regionalne kanały publiczne, RTL, RTL2, Sat.1, Pro7, Vox, Sky News, stacja sprzedająca wycieczki Sonnenklar.TV czy niemieckie kanały telezakupowe, takie jak QVC, Handystar czy Juwelo HD.
Abonenci Polsat Box mogą dodać samodzielnie kanały
Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu, do którego należy platforma cyfrowa Polsat Box zapewnia Wirtualnemedia.pl, że lista kanałów jest aktualizowana „zgodnie z potrzebami”. Abonent może „ręcznie” dodać nowości, takie jak dodatkowe kanały muzyczne Deluxe Music. - Ten, kto ma odpowiednią instalację satelitarną, np. podwójny konwerter i wyszuka samodzielnie te stacje, może je oglądać – przekonuje. Możliwe jest też korzystanie z innych pozycji niż Hot Bird i Astra. - To kwestia czysto techniczna – ten, kto korzysta z podwójnego konwertera bądź większej liczby anten, może odbierać stacje niekodowane z innych satelitów – tłumaczy Zomer.
Mimo możliwości dodawania nowych kanałów, lista Polsat Box też jest krytykowana. Niedawno informowaliśmy, że choć znajdują się na niej stacje po włosku i arabsku, to nie ma większości niekodowanych kanałów Grupy MWE i Red Carpet TV po polsku.
Polsat Box na domyślnej liście kanałów dekodera nie udostępnia stacji: Antena HD, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold i Red Carpet TV. Z portfolio Grupy MWE na 197 pozycji jest dostępny jedynie kanał TVC. - Proszę zapytać Cyfrowy Polsat. Bardzo chętnie zaoferujemy im wszystkie stacje naszej grupy - komentował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Jego firma wynajmuje miejsce na transponderze od platformy cyfrowej Canal+ i ta oferuje wszystkie wspomniane kanały na liście.
Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group, która jest nadawcą Red Carpet TV i RedTop TV stwierdził, że zabiegał o miejsce dla swojej stacji na oficjalnej liście platformy. - Mam wrażenie, że dotychczasowy brak zainteresowania ze strony Cyfrowego Polsatu naszą propozycją wynikał z samego momentu kiedy ta oferta się pojawiała (zmiany w obszarze programowym podobnego kanału Cyfrowego Polsatu oraz koronawirus). Obserwując jednak znaczący wzrost oglądalności kanału, z jakim mamy do czynienia od końca ubiegłego roku, wierzymy że zostanie to zauważone i będziemy mogli wrócić do rozmów - stwierdził przedstawiciel stacji. Polsat Box radzi abonentom „ręczne” wyszukanie i dodanie takich kanałów. Może być to jednak problematyczne dla starszych czy mniej zaawansowanych technicznie klientów.
Dołącz do dyskusji: Bez części darmowych kanałów na dekoderach Canal+. „Ograniczona pojemność listy”
Ta lista od Canal+ jest porażka. Dobrze, że jeszcze są moduły CAM.